Kadın ve Part Time Çalışma Hayatı

2018 yılı İşgücü Piyasası Araştırması raporunda, Türkiye genelinde çalışan kadın oranı %26 olarak belirlenmiştir. İşsizlikle ilgili incelemeler yapıldığında kadınlar erkeklere oranla çok daha fazla problem yaşamaktadır. Dünya Ekonomik Forumu Cinsiyet Eşitliği 2018 raporunda, Türkiye cinsiyet eşitliği bakımından 149 ülke içerisinde 130. sırada yer aldı. Kadınların iş gücüne katılımında ise 131. sırada kalmıştır. Bu sorunun çözümü için kadın işgücü taleplerinin belirlenmesi gerekmektedir.

Araştırma sonuçlarına bakıldığında part-time çalışanı olan işyerlerinde kadın istihdamının, part time (yarı zamanlı) çalışanı olmayan işyerlerine göre daha yüksek oranda olduğu görülmüştür. Bu noktada hazırlanan İşgücü Piyasası Araştırması raporunda part time (yarı zamanlı) çalışmanın kadın istihdamını pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Gelin raporda başka hangi ayrıntılar var hep beraber bir bakalım.

İşgücü Piyasası Araştırması raporuna göre;

2-9 istihdamlı işyerlerinde erkekler daha çok İşletmeci, Satış Danışmanı/Uzmanı ve Şoför mesleklerinde görev alırken, kadınlar Satış Danışmanı/Uzmanı, Temizlik görevlisi ve Sekreter mesleklerinde görev almışlardır.

10-19 istihdamlı işyerlerinde ise erkekler Şoför, Beden işçisi ve Satış Danışmanı/Uzmanı pozisyonlarında çalışırken, kadınlar Satış Danışmanı/Uzmanı, Temizlik görevlisi ve Muhasebeci mesleklerinde çalışırlar.

20 ve daha fazla istihdamlı işyerlerinde de erkekler daha çok Beden işçisi, Şoför ve Güvenlik görevlisi olarak çalışırken, kadınlar Temizlik görevlisi, Satış danışmanı ve Sekreter olarak çalışırlar. Ve büro hizmetlerinde (Yönetici Asistanı, Sekreter), hizmet ve satış sektöründe (Satış temsilcisi vb.), profesyonel mesleklerde (Mühendis vb.) kadınların istihdam edilme olasılığı gittikçe yükselmektedir.

Yine özellikle kadınların da olduğu vardiyalı çalışma sistemleri çalışanlar üzerinde yoğun stres yaratır. Toplum tarafından kadına yüklenen rol gereği, ev ve işte yüklenen sorumluluklar kadınlara çok ağır gelir. Çalışılan saatlerin uzun olması, maaşın düşük olması ve rol çatışmaları, kadınların iş hayatlarına ara vermelerine sebep olabilir. Bu nedenle aile ve sosyal yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkileyen vardiyalı çalışma sistemi yerine günümüzde part time (yarı zamanlı) ve freelance esnek zaman düzenlemeleri çalışanlar tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Kadın İstihdamının Arttırılması İçin Öneriler

Türkiye’de özellikle evli kadınlar ev işlerini yapmak zorunda ve çocuklarının bakımını üstlenmek durumundadır. Eşlerinin onayı olmadığı için çalışamayan kadınların yanı sıra iş hayatından uzak kalmak zorunda kalan annelerin ilerleyen yaşlarda meslek hayatlarına dönmeleri gittikçe zorlaşmaktadır. Kadınlar üzerine yapılan araştırmalarda çalışma hayatına ara veren kadınların çoğu ailesi veya çocukları nedeniyle işlerinden ayrılmaktadır.

Buna çözüm olarak kaliteli, hesaplı ve kolay erişebilir kreş imkanlarının sunulması, yaşlılar için gündüz bakım hizmetlerinin geliştirilmesi ve aile danışmanlığı hizmetlerinin arttırılması kadının iş gücüne katılımını kolaylaştırabilir. İŞKUR tarafından uygulanan işbaşı eğitim programları ve mesleki eğitim kursları bu konuda yapılan önemli çalışmalardandır.

Sektörel bazda çalışan kadınlar için hızla planlanmalar yapılmalı ve teknolojik ve dijital dönüşümlere kadınlar hazırlanmalıdır.

Ülkemizde son dönemlerde yarı zamanlı çalışmanın kadın istihdamına büyük katkısı vardır. Yarı zamanlı çalışan çalıştırmayan işyerlerinde kadın oranı %24 iken, yarı zamanlı çalışan çalıştıran işyerlerinde kadın oranı %33’e çıkmıştır.

Anne ve Babalara Yarı Zamanlı Çalışma İmkanı

Geçtiğimiz kasım ayında memur anne-babaların yarı zamanlı çalışmasına imkan sağlayan bir taslak hazırlanmıştır. Yapılan son düzenlemelere göre hem özel sektörde hem de kamuda görevli olan anne ve babalar, çocukları ilkokul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabilecekler. Bunun için bulundukları kuruma 1 ay önce dilekçe ile başvurmaları gerekiyor. Taslakta doğum yapan anne süt izni almaksızın birinci çocuğunda 2, ikincisinde 4, 3 ve daha fazla çocuk sahibi ise 6 ay süreyle yarı zamanlı (part time) çalışabilecek ve maaşı tam olarak ödeneceği belirtilmiştir.

Sonuç olarak, kadınlar kişilik özellikleriyle iş hayatına önemli katkılarda bulunurlar. Bu noktada işverenler birçok iş kolunda kadınlara part time (yarı zamanlı) çalışma ortamı yaratabilirler. Pariyer.com’da part-time, freelance ve proje bazlı iş istihdamını arttırarak, kadınların kariyer hayatlarında emin adımlarla ilerlemelerini sağlamayı hedefliyor. Özellikle annelik döneminden sonra kadınların iş hayatına dönebilmeleri, daha çok üretebilmeleri ve mevcut statülerini koruyabilmeleri için var gücüyle çalışıyor.

Pariyer’de kadınlar tarafından en çok tercih edilen part time (yarı zamanlı) meslekler nelerdir derseniz? Garsonluk, Özel Ders Öğretmenliği, Satış Danışmanlığı, Çocuk Bakıcılığı, Karşılama Hostesliği, Veri Girişi, Çağrı Merkezi Temsilciliği, Web Sitesi Geliştirme, Sosyal Medya Yöneticiliği, Freelance Metin Yazarlığı, Grafik Tasarımı ve Mobil Uygulama Geliştirme bunlar arasında sayılabilir. İş arayanlar, şimdi yeni işinizi bulma zamanı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir