Freelance Nedir, Freelance Ne Demek, Uzaktan Çalışma Nedir?

Uzaktan çalışma, part time ve freelance gibi yeni nesil çalışma modelleri gibi son zamanlarda ön plana çıkmıştır. Peki uzaktan çalışma tam olarak nedir? Bu yazımızda size kısaca uzaktan çalışma modelinden ve nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Uzaktan çalışma demek aslında çoğu bakımdan freelance çalışma modeline benzer. Buradaki temek fark ise uzaktan çalışma modelinde bir şirkete bağlı olarak çalışmanızdır. Freelance nedir diyecek olursak, Freelance çalıştığınızda ise herhangi bir şirkete bağlanmadan daha serbest zamanlı ve proje bazlı çalışırsınız.

Bu şekilde bakıldığında aslında uzaktan çalışma modeli biraz daha az risk taşır. Çünkü ne de olsa bir şirkete bağlı çalışıyorsunuzdur ve bunun getirmiş olduğu sorumlulukların yanında bazı avantajları da vardır. Örneğin çoğu freelance çalışanın başa çıkması gereken ödeme alma sorunu sizin için bir problem değildir. Çünkü bir şirketle çalışmak bunun güvenini size verir.

Yani kısaca özetleyecek olursak, uzaktan çalışma, sizin yine bir şirkette çalışıyor olmanız demektir. Sadece her gün gitmeniz gereken bir ofis yoktur. Kulağa oldukça güzel geliyor değil mi? Elbette her güzel şey gibi uzaktan çalışmanında hem işveren hem de çalışan tarafından birçok avantajı ve zorluğu vardır.

Uzaktan çalışma, avantajlar ve dezavantajlar.

Öncelikle bu şekilde çalışmak her meslek için mümkün değildir. Bu yüzden uzaktan çalışmak istiyorsanız bunun için önce fiilen iş yerinde bulunmadan da yapabileceğiniz meslekler tercih etmeniz gerekir. Mesela grafik tasarım, web yazılım ve bilişim alanında ki çeşitli meslekler bu gruba dahildir.

Sayılabilecek en güzel avantajı mekan bağımsız çalışabilmenizdir. Yani işinizi yaptığınız sürece haftada bir ülke de değiştirseniz sorun olmaz. Bunun dışında çok daha verimi çalışırsınız. Çünkü aslında ofis ortamında çalışmak demek bir bakıma sürekli ofis içinde insanlarla muhabbet etmek, çalışma arkadaşlarınızla konuşmalar yapmak vb sosyal aktiviteleri de beraberinde getirir. Ama kendi başına çalıştığınızda bunlar minimuma iner ve işe ayırdığınız süre daha verimli olur. Tabi bunları yapabilmek için gerçekten iyi bir disipline sahip olmanız da gerekir. Kendi çalışma ortamında olmak çok daha rahat olmanız anlamına gelir. Ama bu rahatlığın işinize olumlu yönde yansıması için kendinizi disipline etmeniz gerekir.

Dezavantaj sayılmasa da dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Örneğin eğer sosyal olmaktan hoşlanan bir insansanız sadece kendinizi evinize kapatıp çalışmak bir süre sonra sizi sıkmaya başlayacaktır. Bu yüzden iş ve sosyal yaşam arasındaki dengeyi kurarken dikkatli olmanız gerekir. Aynı şekilde kendinizi motive etmeyi de öğrenmeniz gerekir. Bunun dışında eğer bulunduğunuz ülkeden farklı bir ülkede bulunan bir firma için çalışıyorsanız, kültürel farklılıklara ve zamanlama gibi konulara uyum sağlamanız gerekir.

İş-yaşam dengesi önem kazanıyor, serbest çalışma modelleri ön plana çıkıyor.

Yine de özellikle son yıllarda yapılan araştırmalara göre, her ne kadar zorlukları olsa da insanlar uzaktan çalışmak, freelance çalışmak ya da part time çalışmak gibi kendilerini daha serbest hissedebildikleri çalışma modellerini tam zamanlı çalışmaya tercih ediyor. Bunun belirgin sebeplerinden biri; bireylerin artık iş-yaşam dengesi kurmanın daha önemli olduğunu düşünmesi. Özellikle Z kuşağı diye tabir ettiğimiz 1990 ve 2000’lerin ortalarına kadar olan yıllarda doğmuş neslin, özgürlüğüne daha çok değer vermesi. Zamanlarını ebeveynleri olan neslin çoğu gibi hayatlarını garantiye almak uğruna yıllarca tam zamanlı çalışmak yerine, daha az saatle ama daha verimli çalışarak ve en önemlisi kendilerine ayırarak geçirmeyi tercih ediyorlar.

Bunun sonucu olarak doğan serbest çalışma modelleri ise önümüzdeki yıllarda çok daha fazla kişi tarafından tercih edilecek gibi duruyor. Siz de hayatınıza ve kendinize biraz daha zaman ayırmak istiyorsanız kendinize uygun işi pariyer.com ile bulabilirsiniz. Unutmayın başlamak için hiçbir zaman geç değildir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir