Teknoloji İle Doğan Yeni Meslekler

Dünya değiştikçe bizlerde değişiyor ve gelişiyoruz. Buna bağlı olarak yeni çalışma modelleri ve meslek grupları oluşturuyoruz. Özellikle teknoloji ilerledikçe var olan meslek grupları evrimleşmeye ve ortaya yeni nesil meslekler çıkmaya başlıyor. Günümüzde hala tercih edilen mesleklerin dışında, ileride ortaya çıkması beklenen meslekleri özellikle genç nesil için derledik.

1. Yapay Zeka Eğitmeni

Yapay zeka eğitmeni; doğru metodlarla insan benzeri yapay zeka sistemlerine model ürettiren, öğrenme aşamasına katkı sağlayan, oluşan modeli geliştiren ve sadeleştiren kişidir. Yapay zeka alanında gerçekleşen gelişmelerin hız kazanmasıyla birlikte en çok aranan mesleklerden birinin Yapay Zeka Eğitmenliği olacağı tahmin ediliyor. Günümüzde yapay zeka alanında uzmanların çok az olması sebebiyle de maaşların son derece yüksek olduğu belirtiliyor.

2. Artırılmış Gerçeklik Geliştiricisi

Bu meslek grubu için “Hayat şu haliyle çok sıkıcı.” diyenlerin başını çektiği bir meslek diyebiliriz sanırım. Apple’ın son tanıttığı telefonda geleceğinin açık olduğunu fark etmişsinizdir. Zaten yıllardır Microsoft Hololens ile artırılmış gerçekliği hayatımıza sokmak için bir hayli gayret gösteriyor. Yani siz de hayatına macera katmak isteyenlerdenseniz yönelebileceğiniz bir meslek.

3. Kişisel Gizlilik Danışmanı

Teknoloji geliştikçe teşhircilik kültürü tüm dünyada sosyal medya ile yayıldı. Hepimiz nerede olduğumuzu, ne yediğimizi ne aldığımızı sosyal medyada paylaşmaktan zevk alıyor hatta diğer insanlar ne yapmış diye bakmaktan bir hayli keyif alıyoruz. Teknoloji aynı hızda ilerlemeye devam ederse ki öyle gözüküyor; birçok bilgimiz, medeni durumumuz, bankalarla olan durumumuz, sicil kaydı gibi detay bilgilerimiz kolayca ulaşılır olmaya başlayacak. Şu an için teşhircilik kültürü hoşumuza giderken ileride büyük sorunlara yol açacak. Bu sorunun bir sonucu olarak da Kişisel Gizlilik Danışmanı önemli bir meslek grubu olacak.

4. Nanoteknoloji Mühendisi

Nanoteknoloji maddenin en küçük birimleri üzerine yoğunlaşarak çalışan bir bilim dalıdır. Metrenin milyarda biri kadar küçük parçacıkların kontrol edilebilmesini sağlayan nanoteknoloji sayesinde görünmez malzemeler, aslında katı olan akışkan malzemeler ve birkaç yıl önce inanamayacağımız bir gerçek olan insan dokusu, hücresi ve organı üretilebilmektedir.
Tüm bu teknoloji gelişmelerinin yaşanabilmesi adına özel olarak bu alanda çalışacak, araştırmalar ve deneyler yapıp projeler geliştirecek uzmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple en çok ihtiyaç duyulacak yeni nesil meslekler arasındadır.

5. Beyin İmplant Uzmanı

İnsan beyni inanılmaz derecede karmaşıktır, ancak insanlığın nasıl çalıştığına dair anlayışı, çoğumuzun muhtemelen fark ettiklerinden daha hızlı büyür. Sinirbilimdeki hızlı gelişmeler bilgisayar teknolojisindeki inanılmaz ilerlemelerle birleştirilirken, bazı şaşırtıcı olanaklar bulacağız. Bir gün, sanal telepati, bellek iyileştirmesi, hastalık yönetimi, ruh hali düzenlemesi, felç tedavileri ve çok daha fazlası gibi avantajlar için insanların beyinlerine implante edilebilir.

6. Teknik Etik Uzmanı

Teknoloji ilerledikçe insanlık sınır tanımadan yenilik peşinde koşuyor. Bunun bir sonucu olarak da etik değerler zamanla ince çizgiler haline geliyor. Örneğin, “tasarımcı bebekler”in yaratılmasına izin vermeli miyiz? Bir insan anne rahminin dışında bir laboratuvarda yaratılmış, yetiştirilmiş ve doğmuşken kimlerin ebeveyn hakları vardır? Yapay olarak akıllı robotlarla aynı haklara sahip olmalı mıyız? Başkaları hakkında ne kadar çok bilgiye ihtiyacımız var? Teknolojinin dünyamızı nasıl hızla değiştiğini göz önüne alındığında, sorular sınırsızlaşıyor.

7. Sayborg Tasarımcısı

Yarı insan yarı makine yani sayborgların sayısı sürekli artıyor. Hatta gelecekte birçok zengin insanın birer sayborga dönüşeceği tahminler arasında. Durum ve sayborglara olan talebin bu ölçüde artması sayborg tasarımcılığını geleceğin mesleklerinden biri haline getiriyor.

8. Drone Pilotu

Drone pilotluğu günümüzün yeni nesil mesleklerinden biridir. Ayrıca geleceği olan bir meslektir. Bu çok geniş kapsamlı bir konudur. Drone pilotluğu, fotoğrafçılık ve hobi algısının dışında bir çok farklı yönü olan bir meslektir.

9. Veri Analisti

Geleceğin bilgi kaşifleri olarak adlandırılan mesleklerden bir tanesi olan veri analisti olmak sanıldığı kadar kolay değil. İyi bir veri analisti olmak için, büyük veri setlerine erişebilme, sorgulama ve seçim ile bilgi kaşifliği yapabilme gibi özelliklere sahip olmak gerekiyor. Bunların yanı sıra, kullanıcılarınız ile etkin bir iletişim, iyi ve güçlü sezgiler de veri analistliğinde aranan özellikler.

10. Robot Teknisyeni

Robotların teslimattan kişisel asistanlığa kadar yavaş yavaş hayatımıza dahil olduğu günümüzden bakınca, gelecekte robotların ve robotları özel görevlere programlayacak teknisyenlerin öneminin artacağını öngörmek zor değil. Robotlara alışmamız gerekecek ve robot teknisyeni de gelecekte en çok değer kazanacak mesleklerin başında gelecek gibi görünüyor.

Zaman ilerledikçe ve teknoloji geliştikçe hayatımıza girecek meslekler bunlarla sınırlı değil. Belki şu an daha hayalini bile kuramadığımız gelişmeler sonucu ortaya çıkacak yeni meslekler olacak. O zaman geldiğinde tüm part time ilanlar yine pariyer.com‘da olacak (:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir