Popüler Meslekler Nelerdir?

İyi bir eğitim hayatı çoğu zaman iyi bir mesleğe götürdüğü gibi kimi zamanda doğru zamanda doğru tercihler yapmak, iyi bir meslek sahibi olmayı kolaylaştırıyor. Meslek seçimi, hayattaki en önemli kararlarımızdan biri olduğundan en doğru kararı verebilmek için hayli çaba sarf ediyoruz. Özellikle yeni meslek seçiminde bulunacak ya da meslek değişikliği yapmak isteyen kişiler tarafından popüler meslekler hayli merak ediliyor. Popüler meslekler aslında her geçen yıl farklılaşıyor. Teknolojinin her geçen gün hızla gelişmesi, dijital dünyanında hayatımızda önemli bir yere sahip olması gibi etkenler popüler mesleklerin de çeşitlenmesini sağlıyor. Meslek seçiminde; o mesleği sevmek, o mesleğin gerektirdiği niteliklere sahip olmak gibi konular kadar mesleğin gelecekteki popülerliği ve istihdam alanı da büyük önem taşıyor. Mezun olduktan sonra kolay iş bulabilmek her gencin isteği olduğundan, mesleğin gelecekteki yeri de önem arz ediyor. Bu yüzden geleceğin popüler mesleklerinin neler olduğunu bilmek meslek seçiminde sizlere yardımcı olacaktır. En popüler meslekler ve nedenleri, gelecekte sıkça karşılaşacağımız meslek alanları ve fazlası hakkında merak ettiğiniz tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

En Popüler Meslekler Hangileri?

Yapay Zeka Mühendisliği

Son dönemler hem dünyada hem de ülkemizde sıkça duymaya başladığımız yapay zeka, gelecekte de tartışılmaya devam edecek. Kimileri yapay zekanın insan gücünün önüne geçeceğini ve işsizlik sorunu doğuracağını düşünse de kimileri de yeni iş kolları yaratacağına inanıyor. İşte yapay zekanın ortaya çıkardığı iş kollarından biri: Yapay zeka mühendisliği. Gelecekte popüler olacak meslekler arasında yer alan yapay zeka uzmanlığı; makine öğrenimi ve derin öğrenim gibi kavramlarla da yakından ilgili bir meslek olacak. Yapay zeka mühendisliği, 2019-2020 eğitim öğretim yılı itibarıyla Türkiye’deki iki üniversitede açılan ve öğrenci alımına başlanan bir bölüm. Hem bölümün yeni olması hem de yapay zeka konusunda yapılan çalışmaların her geçen gün artması bu mesleğin en popüler meslekler arasında olacağının sinyallerini veriyor. Yapay zeka mühendisleri; yapay zekanın ne olduğunu anlamaya çalışmaktan başlayarak makine öğrenimi ve derin öğrenim algoritmalarının detaylarını, çalışma esaslarını incelerler. Eğer siz de bu kavramlara ve yapay zekaya ilgi duyuyorsanız bu mesleği araştırabilirsiniz.

Mobil Uygulama Geliştiricisi

Günümüzde de en popüler meslekler deyince akla ilk gelen mesleklerden biri olan mobil uygulama geliştiriciliği, mobil cihazlar için her türlü uygulamayı geliştirme işidir. Mobil cep telefonları, tabletler ve diğer taşınabilir mobil cihazlar için işletim sistemi, oyun ve uygulamalar geliştiren mobil uygulama geliştiricileri, hem freelance olarak çalışabilirler hem de büyük firmaların ilgili departmanlarında görev alabilirler. Mobil uygulama geliştiricisi olan kişiler programlama yöntemleri ve programlama dilleri konusunda hayli bilgi sahibi olmalılar. C/C++, Objective-C ve/veya C# programlama dilleri ile Cocoa, iPhone SDK, Xcode gibi programlama dilleri mobil yazılım alanında en çok kullanılan dillerdir. Eğer bu mesleğe ilgi duyuyorsanız bu programlama dillerini kavramaya çalışarak işe başlayabilirsiniz.

Veri Güvenliği Uzmanlığı

Her firmada bulunması gereken departmanlardan biri de veri güvenliği departmanıdır. Veri güvenliği uzmanları; erişim ayrıcalıkları, kontrol yapı ve kaynaklarını tarayarak firmanın sistemini korumakla yükümlü kişilerdir. Veri güvenlik uzmanları ayrıca anormallikleri saptayarak problemlerin tanımlanmasını sağlar ve ihlalleri raporlarlar. Güvenlik uygulamalarını sürdürerek güvenliği esas kılmakla sorumlu olan veri güvenliği uzmanlığı, günümüzde olduğu gibi gelecekte de popülerliğini sürdürecek meslek dallarından biridir.

Kişisel Gelişim ve Marka Uzmanı

Kişisel gelişim konusu da her geçen gün popülerliğini arttıran konulardan biri. Kişisel gelişim uzmanlığı ise meslek olarak yeni yeni tercih edilmeye başlanıyor. Kişisel gelişim ve marka uzmanları, deneyimlerini danışmanlık ve koçluk ile bir araya getirerek kişilere ve/veya markalara yardımcı olmaktadır. Kişisel gelişim uzmanı olabilmek için spesifik bir bölüm bulunmasa da üniversitelerin Psikolojik Rehberlik & Danışmanlık ya da Psikoloji bölümlerine yönelinebilir. Ayrıca kendinizi özellikle kişisel gelişim alanında yetiştirmeli bunun için de çok fazla kitap okumalı ve seminerlere gitmelisiniz. Artık büyük küçük pek çok marka bir marka danışmanı ile çalışmayı tercih ediyor. Marka alanında özelleşeceğiniz gibi hem kişisel gelişim koçluğu hem de marka danışmanlığı da yapabilirsiniz.

Web Tasarımcısı

Son zamanlarda Türkiye’deki en popüler meslekler arasında yer alan web tasarımcılığı, gelecekte de popülerliğini sürdürecek. Bir internet sitesi açmak isteyen tüm marka ve kişiler bir web tasarımcısına gereksinim duyarlar. Web tasarımcıları; tasarım düşüncelerini estetiksel bir çizgide sürdürerek, belirlenen hedef ve ilkeler doğrultusunda yönlenmeler, düzenlemelerle tasarımı yazılıma evrilten kişilerdir. Web tasarımcılarının tüm bu işlerinin ardından ortaya kullanılabilir, estetik bir internet sitesi çıkar. Web tasarımcısı olmak isteyen kişiler; XHML ve CSS gibi işaretleme dillerini ve web tasarımının ana ilkelerini iyi bilmelidirler. Eğer siz de web tasarımcısı olmak istiyorsanız bu işaretleme dilllerini öğrenerek işe koyulabilirsiniz. Ayrıca web & mobil tasarımı iş ilanlarını incelemek isterseniz ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Analytics Yöneticisi

Dijitalleşmenin doğurduğu mesleklerden biri de Ana Analytics uzmanlığıdır. Google Analytics, web site performans analiz sitesidir. Online platformlarda yer alan tüm marka ve işletmeler hesaplarının analizini yapabilmek için bu aracı kullanmalıdır. Analytics yöneticisi, bu araca çok hakim olan ve markanın yararına olabilecek çeşitli analizler yaparak geliştirmeler talep eden kişidir. Google üzerinde başarı sağlayabilmek için Google’ın bu araçlarını kullanmak web siteleri için son derece önemlidir. Özellikle e-ticaret siteleri gibi büyük çaplı pek çok firma, Analytics yöneticileri ile çalışmaktadırlar. Analytics yöneticiliği de yine freelance olarak da yapılabilecek bir meslek dalıdır.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı

Yine web sitesi bulunan tüm markaların çalışmakta olduğu kişiler arasında yer alan kullanıcı deneyimi (UX) tasarımcıları; bir ürün ya da hizmet oluşturma sürecinde, tüketicinin beklentilerini anlamaya yönelik ilk adımı atan kişilerdir. Sürdürülebilir memnuniyetin yanı sıra uzun süreli değer algısı yaratmada da çok büyük bir etkisi olan kullanıcı deneyimi; ilk satın alma kararından uzun süreli memnuniyet sağlamaya kadar pek çok konuda etkilidir. Bu yüzden bir marka için, kullanıcı deneyimi tasarımcıları ile çalışarak web sitesini kullanıcı için yararlı hale getirmek çok önemli bir konudur. Kullanıcı deneyimi tasarımcılığı, son zamanlarda popülerliğini arttırmaktadır. Eğlenceli ve keyifli bir iş olarak da bilinen UX tasarımcıları, marka algı sürecinde büyük rol oynamaktadırlar.

Dijital İçerik Uzmanı

Çağımızda her şey dijitalleştiğinden meslek adları da bu dijitalleşmeden nasiplerini alıyorlar. Dijital içerik uzmanı, markaların dijital platformları için yazılı içerik üreten, konsept fikir ve kampanya fikirleri sunan, gerektiğinde özgün fikirler tasarlayabilen kimsedir. Gerek arama motorlarının gerekse de kullanıcıların içeriğe verdiği önem, firmaların bir içerik üreticisi ile çalışmana zemin oluşturmuştur. Gelecekte de popülerliğini devam ettirecek olan içerik uzmanlığı, freelance olarak da yapılabilecek olan bir meslektir. Zira günümüzde pek çok marka içeriği dışardan çalıştığı içerik uzmanlarından temin etmektedir.

Finans Yöneticisi

Geçmişte, günümüzde popüler ve iyi maaşlı meslekler arasında yer alan finans yöneticiliği, gelecekte de popüler olmaya devam edecek. Çünkü finansal konular bugün olduğu gibi yarın da var olacak. Plan ve bütçeler hazırlamak, yeni yatırım fırsatları yönetmek, alacakları yönetmek, finans kuruluşlarıyla olan ilişkileri düzenlemek gibi görevleri olan finans yöneticileri; işletmenin ihtiyaç duyguğu fonları en uygun koşullarda hazırlamakla da yükümlüdür. Ayrıca bazı özel durumlarda finansal çözümler üretmek, kriz yönetim planları hazırlamak ve öngörülmeyen durumlardan işletmenin en az zararla çıkmasını sağlamak da finans yöneticisinin sorumlulukları arasında yer almaktadır. Finansal konulara ilgili duyuyor ve problem çözmekten keyif alıyorsanız bu meslek sizler için uygun olabilir. En popüler meslekler ve maaşları incelendiğinde finans yöneticilerinin de tatmin edici fiyatlar kazandığını söyleyebiliriz.

Meslek Terapistleri

Gelecekte popülerlik kazanacak dallardan biri de meslek terapistliği. Meslek terapistleri; insanların sağlıklı bireyler olması ve hastalıklara yakalanmaması için çalışan, çalışanların çevresi ile uyumunu geliştirmek, çalışma verimliliğini arttırmak ve aynı zamanda çalışanın yaşam kalitesini en üst düzeye çıkarmak gibi hedefleri olan kişilerdir. İş yaşamının ve gündelik hayatın yoğun temposu, stresi ve problemleri çalışanların bir terapiste ihtiyaç duymasına neden olmuştur. Meslek terapistliği de bu ihtiyaçtan doğmuştur. Meslek terapistleri; hastanelerde çalışabildikleri gibi özel sektör firmalarına da danışmanlık verebilirler.

3D Yazıcı Mühendisliği

Gelecekteki en popüler meslekler arasında yer alan mesleklerden biri de 3D yazıcı mühendisliğidir. Son zamanların en büyük buluşlarından biri olduğu kabul edilen 3D yazıcılar, insan beyni tarafından tasarlanan dijital ortamdaki çizimleri somut hale getirebilmektedir. 3D yazıcı teknolojileri; sağlıktan tekstile pek çok sektörde önemli gelişmelerin meydana gelmesine de zemin hazırlamaktadır. 3D yazıcı mühendisleri, bu alanlarda çalışmalar yapan ve 3D yazıcı ile ekstra bir kalıp olmaksızın 3 boyutlu maddelerin ortaya çıkmasında aktif olarak rol alan kişilerdir. Geleceğin meslekleri arasında önemli bir yere sahip olan 3D mühendisleri, büyük firmalarda iyi maaşlarla çalışılabilecekleri gibi kendi üretimlerini gerçekleştirerek ya da freelance hizmet vererek evden de çalışabilirler. 3D yazıcı mühendisliğine ilgi duyuyorsanız, makine ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak geliştirilen üretimleri takip edebilirsiniz.

Robot Mühendisliği

Robotik mühendisliği, robotlar ve robotik sistemler tasarlamakla ve yaratmak esasına dayanır. 1990 yılından beri var olan robotik, teknolojinin ilerlemesiyle günümüzde daha da gelişmiş ve gelecekte de gelişmeye göstermeye devam edecektir. Üretim, tıp bilimi, enerji ve bilimsel araştırmalarda yer alan robotikten gelecekte de çeşitli araştırma ve uygulamalarda yararlanılmaya devam edilecek. Robotik mühendisi olmak isteyen kişilerin CADD yazılımını kullanabiliyor olmaları gerekmektedir. Ayrıca fen bilimlerinde güçlü ve başarılı olmak da robotik mühendisliği yapabilmek için gerekli bir niteliktir. Robotik mühendisleri; sağlık, enerji, üretim gibi pek çok alanda çalışabilirler. Geleceğin popüler mesleklerinden biri olan robot mühendisliği, aynı zamanda yurt dışına da iş imkanı olan bir meslektir.

İletişim Yöneticisi

Kurumsal iletişim yöneticisi olarak da adlandırılan bu meslek tıpkı günümüzde olduğu gibi gelecekte de hayli revaçta olacak. Kurumların, markaların kamusal imajını koruyacak ve geliştirecek stratejilerin oluşturulmasından ve yönetilmesinden sorumlu olan iletişim yöneticileri, marka algısında ve marka imajında büyük görev üstlenmektedirler. Günümüzde pek çok büyük marka, iletişim yöneticileri ile çalışmaktadırlar. İletişim yöneticilerini görevleri arasında; kamuoyu araştırmaları yürütmek, şirketin hedef, ürün ve hizmetlerinin tanıtılması için iletişim stratejileri geliştirmek, pazarlama departmanı ile birlikte tanıtım ve marka oluşturma çalışmaları yürütmek, müşteri portföyünü geliştirmek, medya etkinlikleri programlamak, rakip analizleri yapmak gibi maddeler yer almaktadır. Ayrıca herhangi bir kriz anında iletişimi yönetmek ve krizi durdurmak da yine iletişim yöneticilerinin sorumluluğundadır. Pek çok marka büyük küçük çeşitli marka ileitşimleri için iletişim yöneticileri ile çalışmayı tercih etmektedir. Bu durum gelecekte de böyle olacak ve iletişim yöneticiliği popülerliğini sürdürecektir.

Gelecekteki popüler meslekler arasında bunların yanı sıra; yazılım mühendisliği, diyetisyenlik ve beslenme uzmanlığı, aktüerya uzmanlığı, epidemiyologluk, endüstriyel veri bilimciliği, geriatri ve gerontoloji uzmanlığı gibi meslekler de yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir