Gizli Müşteri

Gizli Müşteri Nedir, Ne İş Yapar?

Son zamanların popüler mesleklerinden biri, gölge müşteri olarak da bilinen gizli müşterililiktir. Gizli müşteri olmak isteyen pek çok insan gizli müşteri iş ilanlarına başvuru yapmaktadır. Bu mesleğin; günün yalnızca belli saatleri aralığında yapılabilecek olması ve keyifli bir iş olması gibi pek çok avantajı bulunur. Gizli müşteriler ayrıca kazançlarının yanı sıra ziyaret ettikleri restoran ve fast-food zincirlerinden kendilerine verilen bütçe dahilinde harcama da yapabilirler. Siz de gizli müşteri olarak çalışmak istiyor, gizli müşteri nedir diye merak ediyor ve meslek hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Gizli Müşteri Ne Demek?

Gizli müşteri; mağaza, market, otel, akaryakıt istasyonu, restoran vb. hizmet sektörlerinde bir müşteri gibi davranarak işletmeyi değerlendiren ve ziyaretle ilgili firmaya gerekli geri bildirimlerde bulunan kimsedir. Gizli müşteri; girdiği işletmede gerçek bir müşteri gibi davranır. Bu sırada işletmedeki iyileştirme gereken hususları gözlemler ve firmaya bununla ilgili rapor sunar. Genellikle şube veya bayileri bulunan firmalar, gerekli iyileştirmeleri analiz edebilmek için bir uygulama elamanı olarak gizli müşterilerle çalışırlar. Bir firmanın denetiminde gizli müşterilerin rolü oldukça büyüktür.

Gizli Müşteri Ne İş Yapar?

Gizli müşteri nedir sorusu kadar merak edilen bir diğer soru da gizli müşteri ne iş yapar sorusudur. Gizli müşterinin görev tanımı kısaca; çalışmakta olduğu firmanın belirlenen bayi ya da şubesini ziyaret edip, orada tıpkı gerçek bir müşteri gibi zaman geçirirerek gözlemler yaparak gün sonunda bir raporlama hazırlar. Çoğu firma gizli müşteriye, ziyaret öncesinde bir kalite ölçüm formu iletir. Gizli müşteri bu formu eksiksiz bir şekilde doldurarak firmaya iletir ve çeşitli geri bildirimlerde de bulunarak görevini tamamlar. Gizli müşteri olarak çalışmak keyifli bir iş olsa da getirdiği bazı sorumluluklar bulunmaktadır. Gizli müşterinin yorum ve geri bildirimlerine göre bayi ve şubelerde çeşitli iyileştirmeler ya da değişiklikler yapılacağından gizli müşteriye bu noktada büyük bir görev düşmektedir. Ayrıca başarılı bir gölge müşteri olabilmek için kişinin sahip olması gereken bazı nitelikler bulunmaktadır. Bunlar arasında; objektif olmak, dürüst olmak, dikkatli ve detaycı olmak, iyi bir gözlemci olmak gibi özellikler yer almaktadır.

Gizli müşteri görev alacağı mağaza, restoran ya da markete girdiği andan itibaren tıpkı bir gerçek müşteri gibi davranmalıdır. Gizli müşteri, bir markanın yalnızca bir şubesini değil birden fazla şubesini ziyaret edebilir. Aynı özeni her şube ve bayi için göstermelidir. Gizli müşterinin görev esnasında sahip olması gereken en önemli tavırlardan biri de yalnızca hizmet almak değil aynı zamanda alınan hizmeti ve yeri geldiğinde de çalışanları sorgulamaktır. Bu tavır ile gerekli raporlama ve geri bildirimleri yapmalıdır. Bazı firmalar gizli müşteriler için ürünü önceden belirler. Örneğin; firma bir restoransa sipariş edilecek yiyecek öncesinde gizli müşterinin bilgisine sunulur. Gizli müşteri ziyaretinde mutlaka firmanın ilettiği ürünü almalıdır. Ayrıca faturaları saklamalı ve iş sonrasında bunları işverene iletmelidir. Gizli müşteriye firmalar tarafından belli bir bütçe sunulur. Gizli müşteri, bu bütçeyi aşmayacak şekilde harcama yapmaya özen göstermelidir. Son olarak gizli müşterinin en önemli vazifelerinden biri de alışveriş sırasında gerekli bilgi ve önemli görülen noktaları not almak, bu aşamaları gerçekleştirirken raporlar tutmaktır. Gizli müşteri olmak için bu kabiliyet ve niteliklere sahip olmak gerekir. Eğer siz de kendinizde bu özelliklerin olduğunu düşünüyorsanız gizli müşteri iş başvurularında bulunabilirsiniz.

Gizli Müşteri Nasıl Olunur?

Gölge müşteri olmak isteyenlerin merak ettiği sorulardan biri de gizli müşteri nasıl olunur sorusu. Gizli müşteri olabilmek için herhangi bir üniversiteyi bitirmeniz gerekmez. Gizli müşteri ilanları incelendiğinde işverenlerin adaylardan en az lise mezunu olmasını istediklerini görebiliriz. Ayrıca kimi şirketler gizli müşterilerde belli bir yaş aralığı şartı da aramaktadır. Gizli müşteri iş ilanlarına ayrıca ek iş arayanlar da başvuru yapmaktadır. İşverenler kişilerde herhangi bir eğitim şartı aramasalar da belli başlı niteliklere önem vermektedirler. İşverenlerin gizli müşteri adayında aradığı nitelikler arasında; gözlem kabiliyetinin bulunması, iyi analiz yeteneği, objektif ve dürüstlük, dikkatli olma ve detayları yakalama gibi özellikler bulunmaktadır. Gizli müşteri olmak ve doğrudan şirketlerle temasa geçebilmek için Gizli Müşteri iş arayanlar sayfamızdan siz de profilinizi oluşturabilirsiniz.

Gizli Müşteriler Ne Kadar Kazanır?

Gizli müşteri olmak isteyenler bu işten elde edecekleri geliri de merak etmektedirler. Gizli müşterilerin kazançları; bu işteki deneyimlerine, çalışma şekillerine ve firmadan firmaya göre farklılık gösterebilmektedir. Gizli müşteri olmak isteyenler bu işi part time olarak da yapabilmektedirler. Bazı firmalar yarı zamanlı olarak gizli müşteri arasalar da kimi firmalar da tam zamanlı olarak çalışabilecek bir gizli müşteriye ihtiyaç duymaktadırlar. Bu işten elde edeceğiniz kazanç tam zamanlı ya da part time olarak çalışmanıza göre farklılık gösterecektir. Ayrıca kimi firmalar gizli müşterilere saatlik olarak ödeme yapmaktadırlar. Yani kişi gün içinde bu iş için kaç saatini harcadıysa o kadar saat ile ücretlendirilir. Gizli müşteriler ayrıca görev başında ürün ya da hizmet de almış olurlar. Aynı anda birkaç markayla birlikte çalışılabileceği ve farklı markaların görev yerleri ziyaret edilebileceği için gizli müşterilerin kazançları anlaşmalı olduğu firma sayısına göre de değişir.

Firmalar Neden Gizli Müşterilerle Çalışmayı Tercih Ediyorlar?

Küçük ya da büyük ölçekli pek çok firma, gizli müşteriler ile çalışmayı tercih etmektedirler. Gizli müşterilerle çalışan hizmet sektöründeki firmalardan bazıları; restoranlar, fast-food zincirleri, departmanlı mağazalar, marketler, oteller, gemi turu şirketleri ve giyim mağazalarıdır. Ayrıca bazı akaryatkıt istasyonları da tuvalet temizliği denetlemesi için gizli müşterilerle çalışmaktadırlar. Geçmiş yıllarda yapılan bir araştırmaya göre fast-food restoranlarının %70 ila %80’inin gizli müşterilerle çalıştıkları açıklanmıştır. Öyle ki, bu restoranlardaki gizli müşteri ziyaretleri düzenli zaman aralıklarında sıklıkla gerçekleştirilmektedir. Fast-food restoranlarında gizli müşteri olarak görev alan kimseler; hizmetin hızı, siparişin doğruluğu, ürünün lezzeti ve restoranın temizliği gibi konularda değerlendirme yapmaktadırlar. Gizli müşterilerin değerlendirme konuları firmanın sektörüne göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin; bir restoranda temizlik ve lezzet önemli bir kriter iken; bir mağazada çalışanın ilgisi ve desteği önemli bir kriter olabilmektedir. Çoğu firma, gizli müşteriye dikkat etmesini istediği noktaları öncesinde belirtir. Gizli müşteri şube ya da bayiye gittiğinde altı çizili olan konulara ekstra dikkat eder. Günümüzde pek çok firma gizli müşteri ajanslarıyla ya da doğrudan gizli müşterilerle çalışmaktadırlar. Markalar için gizli müşteri projesi; değişen rekabet koşulları içerisinde rakip markaların gerisinde kalmamak ve müşteri şikayetlerini önlemek için son derece önemli bir yerdedir. Markanızda iyileştirilmesi gereken noktaları anlamak ve firmanızı bu yönde aksiyon alan bir yapıya oturtmanız için gizli müşteri çalışmaları sizler için de önemli olmalıdır. Firmanız için oluşturacağınız gizli müşteri projenizi; firmanızın organizasyon yapısına, marka konumlandırmasına ve müşterilerinize ulaştığınız kanallara göre şekillendirebilirsiniz. Eğer siz de hemen gizli müşteri iş ilanları yayınlamak isterseniz buraya tıklayarak ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir