Bir Ebeveyn Olarak Freelance Çalışmanın Avantajları

Freelance çalışan bir ebeveyn olmak sanıldığı kadar kolay değil. Ev ve iş yaşamınız birbirine karışıyor. Bir yanda televizyonda herhangi bir çizgi film son sese kadar açıkken, bir yanda da e-postalara cevap vermeye çalışırken buluyorsunuz kendinizi. Üstüne basa basa çalışmanız gerektiği konusunda söylenip duruyorsunuz ama çocukların her biri farklı istekleriyle eteğinize yapışıp duruyor.
Freelance çalışan ebeveynler neden bu şekilde çalıştıkları sorulduğunda genellikle esnekliğin temel etken olduğunu söylüyor. Freelance bir çalışan olarak her gün çocukları okula bırakıp okuldan alabilir, öte yandan önemli toplantılara katılabilir ve vaktinizin bir kısmını da spora ayırabilirsiniz. Eğer çocuklar için para biriktirmenize imkan tanıyacaksa akşamları veya hafta sonları çalışmayı tercih edebilirsiniz. Çocuklarınızla sabahları ve akşamları beraber vakit geçirebilirsiniz.

Ebeveyn olarak freelance çalışmanın avantajları aşikar. Ancak bunlar buzdağının görünen yüzü. Bu şekilde çalışmanın tartışmaya açık yanları da var. Örneğin, tam zamanlı bir işte yararlanabileceğiniz resmi tatiller, hastalık izni gibi fırsatlarınız yok. Ama avantajlar ve dezavantajları kıyaslayacak olursak ebeveyn olarak evden çalışmanın birçok artısı var. Freelance çalışan bir ebeveyn olmanın 5 muhteşem niteliğini sizin için kaleme aldık:

1. Tatillerde Çalışma Saatlerinizi Değiştirebilirsiniz

Birden fazla çocuğunuz varsa, diyelim ki ilkokullar tatil olurken kreşlerin tatil olmayacağı zamanlarda biraz afallayabilirsiniz. Çocuklarınızdan birisi kreşteyken diğeri evde olacak. Neyse ki freelance çalışıyor olmanız sayesinde çalışma saatlerinizi benzer dönemlerde tekrar gözden geçirebilirsiniz.

<2>2. Çocuğunuz Var Diye Kimse Sizi Kovamaz

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, hamilelik veya lohusalık döneminde her yıl 54.000 kadının işini kaybettiği tahmin ediliyor. Kulağa her ne kadar gülünç ve inanılmaz gelse de gerçekler ortada. Sırf bu yüzden birçok anne ve anne adayı tam zamanlı bir işe devam etmek yerine freelance olarak çalışmayı tercih ediyor. Freelance çalışmaya başladığınızda ilk zamanlar işler kesat gidiyor olabilir ama kimse sizi böyle bir sebepten dolayı kovamaz. Çocuğunuz hastaysa ve ona bakmak için izne ihtiyacınız varsa kimseyi arayıp açıklama yapmak zorunda kalmadan zamanınızı dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Dahası esnek çalışma konusunu tartışmaya açmak zorunda kalmazsınız, çünkü zaten bu fırsata sahipsiniz. Freelance çalışma doğası gereği esnek.

3. Daha Az “Suçluluk” Hissedersiniz

Konu çalışan anneler olduğunda ne yazık ki toplumumuz anneleri acımasızca yerden yere vurmaya hazır. Çevrenizde bu şekilde çok fazla çalışarak uzun dönemde çocuklarınıza zarar verdiğinizi söyleyen biri mutlaka vardır. Öte yandan, sürekli evde oturup kendini tamamen çocuklara adamanın da benzer şekilde çocuklar için hatalı bir davranış olduğu salık verilir.

Ancak bu davranışların değişmesi gerek. Bir anne veya anne adayı ailenin maddi durumuna bağlı olarak veya kariyer hedefleri doğrultusunda ya da bunun çocukları için en doğru yol olduğuna karar verdiği bambaşka bir sebepten ötürü tam zamanlı olarak çalışma veya çocuğuna bakma tercihine sahip olabilmelidir. Fakat bu karar aşamasına gelene kadar çalışıyor olmanızdan dolayı birtakım suçluluk hissedebilirsiniz. Freelance çalışan bir ebeveyn olarak ise, her iki seçenek arasında bir köprü kurabilirsiniz: bir yandan çalışırken, öte yandan çocuğunuzla dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz.

4. Günlük İşleri Kolaylıkla Halledebilirsiniz

Günlük işlerle uğraşmak bir zorunluluk olduğu kadar sıkıcıdır ama öyle olmak zorunda değil. Evden çalışırken, tam zamanlı çalışan birinin aksine koşturmadan banka, kargo, posta gibi işlerinizi halledebilirsiniz. Ya da aylarca ertelemek zorunda kaldığınız doktor randevunuzu rahatça ayarlarsınız. İzin alıp bankanın öğle arası saati gelmeden işlerinizi halletmek için çırpınmazsınız.

5. Birikim Yapabilirsiniz

Evden çalışırken evinizi parayla bir başkasına temizletmek yerine kendiniz temizleyebilirsiniz. Bu bir avantaj gibi gelmeyebilir ama para biriktirmeye çalışıyorsanız bu şekilde küçük küçük birikim yapabilirsiniz. Ya da vakit ayıramadığınız için sürekli dışarıdan yemek sipariş etmek zorunda kalıyorsanız, freelance çalışmaya başladığınızda kendi yemeğinizi kendiniz hazırlayarak da para biriktirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir