Değerinizi Bilin! Freelancer Olarak Nasıl Ücret Belirlersiniz?

Freelance olarak çalışmaya yeni başladıysanız, ücret konusunda kararsız kalabilirsiniz. Fazla fiyat talep etmek ve bunun sonucunda da size hiç teklif gelmemesini elbette istemezsiniz. Ancak, olması gerekenden düşük bir ücret talep ederek müşterilerin sizden çıkar sağlamasını da istemezsiniz.

Bu ikilem arasında nihai kararı vermek kendi işinizi kurmanın en stresli aşamalarından birisi ve hiç de hafife alınacak bir durum değil. Bir hizmet sunan birisi olarak gerçekçi davranmak ve aynı zamanda kendi değerinizden ödün verememek en büyük dileğinizdir. Bu noktada en doğru karara varmanızda yardımcı olmak adına Forbes danışanlarının önerilerini sizin için bir araya getirdik:

1. Çok Düşünmeyin:

İçsel olarak kendi kendinizi motive ettiğinizde daha iyi bir performans sergilersiniz. Kendinize rekabet sınırları içerisinde, belki biraz piyasanın altında bir değer biçmeye çalışın. Daha sonra ise azim ve isteklilikle işlerinizin başına geçin. Ücretlere ve ikramiyelere gereğinden fazla odaklanmayı bir kenara bırakarak elde edeceğiniz başarı ile müşteri ağınızı daha hızlı genişletecek, daha mutlu hissedecek ve sonuç olarak daha kazançlı çıkacaksınız.

2. Herkes için En Adil Olanı Bulun:

Ücretlendirme konusunda tek bir doğru yoktur. İşinize dair en mantıklı seçeneği seçin. Projeleri değerine göre ücretlendirebilirsiniz. Ayrıca, müşterilerinizle işe başlamadan önce açıkça konuşmak her iki taraf için de sağlıklı olacaktır. Unutmayın, her müşteri farklıdır. Bu nedenle standart bir ücret skalası mantıklı olmayabilir. Adil olmak herkes için önemlidir.

3. Stratejik Bir Ücretlendirme Modeli Oluşturun

İlk olarak bir ücret skalası oluşturmanız, size bir teklif sunulduğu anda ücretlendirme tablonuza tekrar tekrar bakmanızı ve bu sayede ücretlendirme konusunda bir endişe veya korku duymamanızı mümkün kılacaktır. Hedeflediğiniz gelir üzerinde düşünün, sonra bu geliri çalışmak istediğiniz saatlere bölün ve bir ücretlendirme modeli oluşturmak için rakiplerinizin neler talep ettiğini inceleyin. Düzenli olarak bu işlemleri gözden geçirmeniz sizi rahatlatacaktır.

4. Müşterinize Sunduğunuz Ücreti Değerlendirin

Her bir müşteri için hangi ücret skalasının uygun olup olmadığını kararlaştırmak bir yana, müşteriye sunduğunuz uzmanlık ve verdiğiniz değerin mühim olduğunu aklınızın bir kenarına not edin. Daha deneyimli bir danışman daha fazla ücret talep edebilir, ama teşhis koymak, çözüm üretmek, planlama yapmak ve danışan için tasarruf sağlamak konusunda daha iyi bir hizmet sunacaktır. Verimlilik ve yeterlilik ön plandadır.

5. Kârlılığa Yönelik Ücretlendirme Yapın

Freelance çalışan olarak ücret belirlemek zahmetli bir süreç olabilir. Bu süreci kolaylaştırmanın bir yolu da bir ürün veya hizmet konusunda net bir kâr marjı belirlemektir. Toplam gelir içerisinde mal veya hizmetin maliyetini hesaplayın. Masrafları düştükten sonra, mantıklı bir kâr marjına dayanarak ücreti belirleyin. Burada altın kural, %30 veya daha fazla brüt kâr oranına sahip olmak.

6. Kendinize Yatırım Yapabileceğiniz Bir Ücret Belirleyin

Kendiniz için ne kadar yatırım yapmak istediğinize karar verin. Kendiniz için değerlendiremeyeceğiniz bir ücret belirlemek başarı getirmeyecektir. Ücret öznel bir değerdir. Örneğin, lüks tasarım markalarında bu değer Coach markasında 500 doları, Louis Vuitton’da 2.000 doları bulmakta. Gerçekçi rakamlar ve kendi ederiniz arasında bir denge bulmada kilit nokta sizin özgüveninize bağlı.

7. İlk Olarak Kendinizi Pazarlamayı Öğrenin

Aynı iş için farklı farklı kişilerin bambaşka ücretler talep ettiğini görürüz. Düşük ücrete çalışanlar daha fazla çalıştırılır, ederinden düşük ücret alır ve sonunda tükenir. Orta ve yüksek ücrete çalışanlar ise düşük satışlardan ve tepkilerden endişe duyar. Yeteneğe dayalı bir hizmet verdiğinizde söz konusu olan ücret değil, ücreti haklı gösterme becerinizdir. Stratejik bir danışmanlık süreci herhangi bir oranda uzlaşmanızı mümkün kılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir