Freelance Çalışan Olarak Neden Sağlığınıza Daha Fazla Önem Göstermelisiniz?

Freelance çalışan olarak çok yoğun çalışıyor, stres altında hissediyor ve çetin müşterilerle uğraşıyorsanız önce derin bir nefes alın ve önerilerimize kulak verin. Proje teslim tarihlerine yetişmek için saatler harcıyor, öte yandan potansiyel müşterilerinizi çekmek için aramalar yapıyor, e-postalarla boğuşuyorsunuz. Bizzat deneyimlemedikçe kimse neler yaşadığınızı anlamayabilir. Bu noktada iş başa düşüyor. İşlerle uğraşırken kendi ihtiyaçlarınızı göz ardı etmek çok kolay. Ancak, fiziki ve ruhsal ihtiyaçlarınızı daha fazla yok saymaya devam etmek üretkenliğinizi düşürecek ve tükenmiş hissetmenize yol açacaktır.

Epson’un yaptığı son araştırmaya göre freelance çalışanların %48’i kariyer yolculuklarında kendilerini dış dünyadan soyutlanmış halde görüyor. %46’sı ise freelance çalışmanın yalnızlaştırdığı kanısında. Ancak tüm bunlar sizin elinizde.

Bir işle ilgilenmenin mesuliyeti dışında farklı farklı stres faktörleri bulunuyor, bu faktörlerden en büyüğü de elbette finans konusunda. Finansal endişeler freelance çalışanların sağlığını tehlikeye atan en önemli etkenlerden biri. Geç yapılan ödemeler mental ve fiziksel sağlığa büyük bir darbe vuruyor.

Freelance çalışan olarak benzer sağlık problemlerini yaşamamak için öncelikle kendinize iyi bakmanız gerekiyor. İşinizin olduğu kadar kişisel hayatınızın da sorumluluğu sizin üzerinizde. Bu ikisi arasında denge kurmak zor gelse de tüm vaktinizi işinize adayıp sürekli kendinizi ihmal edemezsiniz. Sağlığınız ve kendiniz için yapabileceğiniz, ister fiziksel ister mental, birçok şey var. Pariyer olarak Forbes’da yer alan ve dikkat etmeniz gereken liste başı önerileri sizin için derledik:

1. Fiziksel Bakım

Fiziksel sağlığınızı korumak için neler yapıyorsunuz? Fiziksel sağlığınız ruhsal sağlığınızla doğrudan bağlantılı, bu nedenle öncelik vermeniz gerekiyor. Bedensel sağlığınızı korumak için önerilerimize göz atabilirsiniz:

• Zihnen rahatlamak için molalar verin: Yürüyüşe çıkın, egzersiz yapın veya evinizi temizleyin. Kafanızı dağıtacak her türlü fiziksel çalışma sayesinde endişelerinizden uzaklaşabilirsiniz.

• Beslenmenize dikkat edin: Yapılan araştırmalara göre stresi azaltmak için düzenli ve dengeli beslenme ciddi öneme sahip. Daha fazla serotonin, yani mutluluk hormonu salgılamanızı ve mental olarak sakinleşmenizi sağlayan yiyeceklerin yanı sıra uzun dönemde sağlıklı olmanızı sağlayan gıdalar bulunuyor. Elbette bu yiyecekler fast-food zincirlerinde bulunmuyor

• Uykunuza dikkat edin: Thrive Global’ın CEO’su Arianna Huffington’ın yürüttüğü araştırmaya göre uykusuzluğun ruh sağlığı üzerinde ciddi etkileri bulunuyor. Uykusuzluk yalnızca ruh sağlığınızı etkilemekle kalmıyor, bedensel sağlığınızı da riske atıyor.

2. Ruhsal Bakım

Ruh sağlığınızı destekleyecek küçük ama etkili adımları uygulamaya koyabilirsiniz:

• Kendinizi insanlardan soyutlamayın: Freelance çalışırken genellikle evde çalışmayı tercih ediyor olabilirsiniz. Bu durumda da insanlardan ve kalabalıklardan uzak kalmanız bir süre sonra yalnızlık hissetmenize yol açabilir. Yalnız kalmaktan kaynaklı endişe bozukluğu ve depresyonla karşı karşıyaysanız bağlantılarınızla veya arkadaşlarınızla bir araya gelerek bu durumu dengeleyebilirsiniz. Eski iş arkadaşlarınız ve dostlarınızla iletişimi kesmeyin, düzenli aralıklarla bir araya gelin. Kurslara veya etkinliklere katılarak da ağınızı genişletebilirsiniz.

• Dış görünümünüze özen gösterin: Fiziksel görünümünüz konusunda iyi hissediyor olmanız ruhsal sağlığınızı da olumlu yönde etkileyecektir. Bu yüzden dış görünümünüze dikkat edin. Düzenli duş alın, vaktinizin çoğunu evde geçirecek dahi olsanız güzel kıyafetler giyinin, hatta kendinizi ödüllendirip farklı güzel kokular sıkın, çünkü yapılan bilimsel araştırmalar farklı aromalar koklamanın sizi daha iyi hissettireceğini söylüyor.

• Bir hobi edinin veya farklı ilgi alanlarına yönelin: Resim yapmak, dans etmek, yemek yapmak… İşiniz dışında ilgi duyduğunuz alanlar neler? Sanat, spor veya yardımseverlikle mi meşgul olmak istersiniz? İlgi alanınızı keşfedin ve iş dışında size keyif verecek faaliyetlere zaman ayırarak dikkatinizi farklı yönlere verin. Bu sayede tekrar işe koyulduğunuzda daha rahat ve sakin hissedeceksiniz, işinize de daha da fazla odaklanacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir