Freelance Çalışan Olarak Potansiyel Müşterilerinizin Dikkatini Çekecek Nitelikler

Yarı zamanlı ve freelance çalışma şekli git gide yaygınlaşıyor. Söz konusu çalışma biçimlerinin sunduğu fırsatlar daha geleneksel yollardan gelir elde eden çalışanların iştahını kabarttıkça piyasa da her geçen gün daha fazla kızışıyor. Freelance çalışma, birtakım güçlüklerle beraber sizin için yepyeni fırsatlar dünyasının da kapılarını aralıyor. Durum böyleyken büyüyen sektöre yeni çalışanların adeta akın etmesiyle pastadan payı kapmak için mücadele artıyor.

Freelancer olarak güvenilebilir, ödemelerini düzenli yapan bir müşteri kitlesi kazanmak için öncelikle söz konusu iş için biçilmiş kaftan olduğunuzu kanıtlamanız gerek. Bunun içinse vaktinizi ve enerjinizi, verilen işi layığıyla yapacak en iyi adayın siz olduğunuzu göstermeye harcamalısınız. Pariyer.net olarak Forbes yazarlarının hazırladığı, sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracak, işinizde profesyonel olarak yol alabilmenizde yardımcı altın değerinde önerileri bir araya getirdik. Keyifli okumalar!

Kendiniz Olun

Çoğu girişimci, her zaman başarılı olmuş bir ismi kendine örnek alıyor. Ancak bu durum pek de sağlıklı değil, çünkü başka birini ve çalışmalarını yakın takibe almak özgünlüğünüzü yitirmenize yol açabilir. İlk koşul kendiniz olun ve gerek müşterileriniz gerek meslektaşlarınızla özgün kimliğinizi paylaşmaya gayret edin. Böylece hedef kitlenizin aradığı bilgi, beğeni ve güven faktörlerini rahatlıkla inşa edebilirsiniz.

Bilgi Birikiminizi Paylaşın

Sektördeki deneyiminizi ve bilgi birikiminizi bir ücret beklentisine girmeden paylaşın. Potansiyel müşterilerinizin bizzat kendisine birtakım işleri nasıl ve ne şekilde yapacaklarını söylemek, yeni müşteriler kazanma yetinizi azaltıyor gibi görünebilir. Ancak durum sandığınız gibi değil. Müşterinizle deneyim ve düşüncelerinizi paylaşma ve onları adeta ekibinizin bir parçası haline getirme konusunda istekli olduğunuz sürece, onlar da sizinle çalışmaya daha fazla heveslenecektir.

ROI’nızı Gösterin

Rekabetin fazlasıyla kızıştığı pazarlarda bile büyük başarı yakalayabilmiş freelance çalışanlar, ROI, yani yatırım getirilerini sergilemekte bir hayli ustadır. Ne bir web sitesi ne de Linkedin profili veya şık bir kartvizit, sizinle çalışmanın maddi getirilerinin neler olacağını göstermek kadar etkili olabilir. Neden sizi tercih etmeleri gerektiğini, sizinle çalışmanın müthiş bir karar olduğunu sözlü olarak dile getirebilirsiniz, ancak hiçbiri somut veriler kadar etkili olmayacaktır.

Kendi Hikayenizi Anlatın

Freelance çalışanlar yalnızca uzmanlıklarını ve deneyimlerini değil, bizzat kendilerini de pazarlıyor. Bu nedenle kariyeriniz boyunca katettiğiniz yola dair hikayeniz oldukça önemli. Bulunduğunuz noktaya hangi çetrefilli yollardan geçerek geldiğiniz, size nelerin motive ettiği gibi şeyler rakipleriniz arasında sıyrılmanızı sağlayacak faktörlerdir. Kim olduğunuz önemlidir ve müşterileriniz de kiminle muhatap olduğunu bilmek isteyecektir.

İşinizi Profesyonelleştirin

Verdiğiniz hizmetleri profesyonelce sunun. Hizmetleriniz ve işinizi markalaştırın. Bunun için bir web sitesi açabilir, sosyal medyada görünür olabilirsiniz. Kendiniz için profesyonel düzeyde bir sistem oluşturun. İşinizin en ufak detayına kadar büyük özen göstermek ve profesyonel davranmak, değerinizi ön plana çıkaracaktır. “Sıradan bir freelancer” olarak adlandırılmamak için olabildiğince profesyonel davranın.

Kendinizi Müşterinizin Yerine Koyun

Fark yaratmak mı istiyorsunuz? O halde potansiyel müşterinizi tanıyın. Kimlere nasıl yardımcı olduğunuz konusunda açık ve net olun. Hikayenizi satmayın, anlatın. Müşterinizin işlerini kolaylaştıracak ve çözümler sunacak o insanı anlatmaya çalışın. Sizinle çalışmaları sonucunda elde edecekleri kazanımları adeta resmedin. Referanslarınızı ve başarı hikayelerinizi gösterin. Kısacası, onların penceresinden bakmaya gayret edin.

İdeal Müşterinize Yönelik İçerik Oluşturun

Freelancer olarak profesyonel bir marka stratejiniz olmalıdır. İdeal müşteri kitlenizi belirmek için piyasa araştırması yapın. Bir sonraki aşamada da potansiyel müşterileriniz için içerik geliştirin. Bu içerik, ürün ve hizmetlerinizi görünür kılacak ve sizi sektörün parmakla gösterilen sayılı uzmanlarından yapacaktır. Videolar ve canlı yayınlar da varlığınızı destekleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir