Freelance Çalışmanın Sunduğu 5 Temel Fırsat

Siz de freelance bir işe başlamak istiyor ya da kariyerinize freelancer olarak yepyeni ve farklı bir yön vermeyi düşünüyor ama bir türlü cesaret edemiyor musunuz? O halde size engel olan düşünceleri bir kenara bırakıp freelance çalışan olmanın avantajlarına beraber göz atmaya ne dersiniz?

Freelance, yani serbest calışma şekli deyince ilk akla gelen hiç şüphesiz daha fazla özgürlük ve esneklik. Saatler boyunca sizi aynı keyifsiz bina ve odaya mahkum eden tam zamanlı masabaşı bir işin aksine serbest calışan olarak sabah 9 akşam 6 mesai saatleri arasında sıkışıp kalmak zorunda değilsiniz. İş yeri ve ev arasında trafikle boğuşurken stres altında boş yere geçen vakitlerinizi daha verimli bir şekilde değerlendirmek artık sizin elinizde.

Serbest çalışma şeklinin faydaları bunlarla sınırlı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Freelancer olmanın size sunduğu sayısız fırsat var. Fiziksel ve mental olarak size hiç uymayan tam zamanlı bir işe kendinizi adamaya son vereceğiniz serbest çalışma şeklinin öne çıkan 5 temel avantajını sizin için araştırıp derledik:

İş Yükünüzü Siz Ayarlayın

Freelance olarak çalışmanın en güzel yanlarından birisi de iş yükünüze kendinizin karar verebilmesi. Müşterileriniz artmaya başladığında ve bu stresi yönetemediğinizi düşündüğünüz an yeni iş tekliflerine ve müşterilere hayır deme ayrıcalığı sizin elinizde. Bu durum ise fiziksel ve ruhsal sağlığınız için oldukça önemli. Kansas State University’de yapılan bir araştırmaya göre, haftada 50 saatten fazla çalışan kişilerde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski %10 daha yüksek.

Dilediğinizce Mola Verin

Her gün ihtiyacınız olan yeterli uykuyu alabilmek sağlığınız için ciddi öneme sahip. Yapılan araştırmalara göre 10-20 dakikalık molalar bile gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi yüksek tutmak ve konstrasyonu kaybetmemek için oldukça faydalı. Çalışanları için uyku veya dinlenme odası imkanı sunan şirketlerin sayısı bir elin parmağını geçmezken ve dahası 1 saat öğle molası bile adeta bir lüks olarak görülürken, serbest çalışan olarak gerek duymanız halinde küçük molalar vererek ya da gün içinde şekerleme yaparak işinize daha fazla odaklanabilirsiniz.

Patron Artık Sizsiniz

Çalıştığınız müşterilerden birisiyle ilişkiniz sizin için can sıkıcı bir hal mi aldı? Freelancer olarak böyle bir durumda daha fazla keyfinizi kaçırmadan söz konusu müşteriyle el sıkışarak dilediğiniz an yolları ayırabilirsiniz. Artık ne de olsa patron sizsiniz! Size iş yerinde yoğun baskı uygulayan kötü bir patronun emri altında çalışmak, yüksek tansiyon, stres, depresyon gibi sağlık problemlerine kapı aralamaktadır.

Yolda Geçen Vakitten Tasarruf Edin

Çoğu serbest çalışan, evden dışarı adımını dahi atmak zorunda kalmadan tüm işlerini kolaylıkla yürütebiliyor. Bu sayede iş yeri – ev arası yollarda mekik dokurken, hele ki büyük bir şehirdeyseniz, çileli bir hal alan ve saatlerinizi heba ettiginiz yolculuklardan kurtuluyorsunuz. Bu durum zaman yönetimi açısından olduğu kadar sağlığınız açısından da hiç küçümsenemeyecek bir öneme sahip. Örneğin, ABD’de yürütülen bir araştırmaya göre, her gün iş yeri ve ev arasında 30 dakika otobüs ile yolculuk eden çalışanların yaşam doyum düzeyinin diğer çalışanlara kıyasla düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Daha Fazla Para Kazanma Fırsatı

Freelance bir işle meşgulseniz coğrafi sınırların ve nerede yaşadığınızın hiçbir önemi yok. Küresel dünya ve küreselleşme ifadelerinin dilimize pelesenk olduğu günümüzde, ister yurt içinde ister dünyanın diğer bir ucundan insanlarla tanışarak kendinize daha önce aklınıza dahi gelmeyen yepyeni fırsatlar yaratabilirsiniz. Üstelik, farklı görüş ve bakış açılarına sahip müşterilerle çalışırken yeteneğinizi dilediğinizce sergileyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir