Uluslararası Müşterilerle Çalışırken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Şey

Freelance çalışma şeklinin sağladığı en büyük avantajlardan birisi hiç şüphesiz ister yurt içi ister yurt dışından insanlarla çalışabilmeniz. Mekan ve sınırların hiçbir önemi yok. Dünyanın dört bir yanında potansiyel müşterileriniz sizi bekliyor. Farklı görüşlere, geleneklere, ve deneyime sahip insanlarla çalışmak oldukça değerli. Ancak gel gelelim uluslararası bir müşteriyle el sıkışıp uzaktan çalışmaya başlamak birtakım zorlukları da beraberinde getiriyor. Pariyer olarak, yurt dışından bir müşteriyle sözleşme imzalamadan önce dikkat etmeniz gereken 6 temel konuyu ve bu zorlukların üstesinden gelmenin yollarını sizin için araştırdık:

1. Ödeme Karmaşası

Yurt dışından bir müşteri için çalışırken ödeme konusu biraz karmaşık olabilir. İşin içine ekstra vergi ve harçların girmesi muhtemel. Talep ettiğiniz ücreti ve faturayı anlamaya çalışan müşteri tarafında gecikmeler yaşayabilirsiniz. Bu yüzden seçeneklerinizi önceden inceleyin ve farklı ödeme yöntemlerini araştırın. Bu süreçte bir miktar masraf ve ekstra yurtdışı vergileriyle karşılaşabileceğinizi unutmayın. Ücretlendirme skalanızda buna dayanarak birtakım düzeltmeler yapabilirsiniz.

2. Sunum ve Toplantılar Konusunda Kültürel Farklılıklar

Freelancer bir çalışan olarak isim yapmanın bir parçası da bilgi ve deneyiminizi diğer insanlarla paylaşmaktır. Kendinizi konferans veya toplantılarda görüş ve önerilerinizi paylaşırken bulabilirsiniz. Böyle durumlarda bir sorun yaşamamak için katılımcıların kültürel kodlarına uygun bir yaklaşım benimsemeniz gerekir.

Kültürler arasında genellikle iki temel ayrım vardır: önce uygulamaya önem verenler ve önce yönteme önem verenler. Örneğin, Amerikalılar önce uygulama aşamasını görmek ister. Eğer Amerikalılara sunum yapıyorsanız ilk olarak işin uygulamada nasıl olacağını anlamak isteyeceklerdir. “Bu konsepti nasıl uygulamaya geçirirsiniz?” veya “Örnekler neler?” gibi sorularla karşılaşabilirsiniz. Almanya, İspanya ve diğer Avrupa ülkelerinde ise yol ve yöntem önce gelir. Söz konusu sonuçlara nasıl vardığınızı anlamaya çalışırlar ve ilkin metodolojileri merak ederler.
Diyelim ki, bir şirketin müşterilerine gönderdikleri siparişlerle beraber örnek numuneler vererek satışlarını %25 artırabileceğini savunuyorsunuz. Uygulamaya öncelik veren izleyici kitlesi ne tür numuneler vereceğinizi, her siparişte hediye verilip verilmeyeceğini ve müşterilerin davranışını nasıl takip edeceğinizi görmek isteyecektir. Yönteme öncelik veren kitle ise bu karara nasıl vardığınızı anlamak isteyecektir.

3. Vergiler

Yurt dışından bir müşteriyle el sıkıştıysanız, öncelikle dikkat etmeniz gerekenlerden biri de vergiler. Ödeme aşamasına gelmeden önce ne tür vergilere tabi olacağınızı araştırın. Vergi veya masraflar düştükten sonra elinizde ne kalacağını, göz önüne almanız gerekenleri bir bir araştırın.

4. Zaman Dilimi Farklılıkları

İşin doğası gereği günün ortasında birini arayabilir, mesaj veya e-posta yollayabilirsiniz. Eğer yurt dışından bir müşteri için çalışıyorsunuz sizin gün ortanız onun için gecenin bir vakti olabilir. Saat farklarına dikkat edin, toplantı ve görüşmelerinizi buna göre ayarlayın. Unutmayın, bu sabah, dün ve yarın gibi kavramlar göreceli kavramlardır.

5. Milli Tatil ve Bayramlar

Resmi tatil veya bayramlarını kutlamak için müşterilerinizle iletişim kuruyor musunuz? Cevabınız evet ise aynı şekilde yabancı müşterilerinizin kutladığı özel günleri de asla atlamayın ve onları da ister e-posta ile ister bir mesajla kutlayın. Ayrıca, çalışmadıkları günleri ve resmi törenleri de mutlaka öğrenmeye çalışın.

6. Dil Bariyeri

Müşteriniz ve siz ortak bir dilde iletişim kuruyor olsanız bile dil bariyeri her zaman mevcuttur. Yabancı bir dilde karşılığı olmayan ifade ve kelimeler olduğu için konuşmalarınız yanlış anlaşılmaya müsait. Yazılı iletişim kurarken ise bu durum daha da karmaşık bir hal alabilir. Kendinizin ve müşterinizin dil yeterliğinden emin olana dek doğrudan ve açık bir iletişim kurmaya gayret edin. Argo ifadeler, deyimler, kültürel referanslardan kaçının.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir