50 Yaşın Üzerindeyseniz Freelance Çalışan Olarak Nasıl Başarı Yakalarsınız?

Yıllarca büyük şirketlerde dirsek çürütmüş ve artık kariyerinize farklı bir yön vermek istiyor veya uzunca bir süredir freelance olarak çalışıyor olabilirsiniz. 50 yaş üzerindeyseniz büyük rekabette başarı elde etmek için özellikle dikkat etmeniz gereken noktalar var.

Amerika’da yer alan Freelancers Union ve online freelance platformu Upwork’ün yaptığı araştırmaya göre ABD’de 50 yaş ve üzeri freelance çalışanların üçte biri yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışmayı tercih ediyor. 50 yaş ve üzeri freelance çalışanların çoğu ise bu şekilde çalışmayı bizzat kendileri tercih ediyor.

Siz de 50 yaş ve üzerindeyseniz ve freelance olarak çalışıyorsanız mevcut trendleri yakalayarak size sektörde avantajlar sunacak ve daha fazla kazanmanızı sağlayacak önerilerimize göz atabilirsiniz:

1. Yeteneklerinizi Kullanın

Yapılan araştırmalara göre, hangi yaşta olursa olsun freelance çalışanların çoğu beceriye dayalı sektörlerde – danışmanlık, pazarlama ve programlama gibi – hizmet veriyor. Elbette beceriye dayanan bir freelance iş beceriye dayanmayan freelance bir işe kıyasla daha fazla kazandırıyor. Örneğin, Upwork’de en fazla kazanç sağlayan işler muhasebe ve finans. Kurumsal deneyime sahip olanlar, bitcoin veya uluslararası finans deneyimine sahip olanlar daha fazla kazanç sağlıyor. Belli bir alanda yeteneğiniz varsa bu yetenekleri değerlendirmeye çalışın.

2. Yeni Bağlantılar Kurun

Freelancer bir çalışansanız işte size bildiğiniz işi yapmanız için bir başka sebep daha: ABD’de yayınlanan freelance çalışma raporuna göre kişisel bağlantılar yeteneğe dayalı işler yapanların temel iş bulma kaynağı. Kişisel bağlantıların içerisineyse, dostlarınız, aileniz, profesyonel bağlantılarınız ve freelance müşterilerinizi dahil edebiliriz. Yaşı daha büyük freelance çalışanlar bu konuda daha şanslı, çünkü 20’li veya 30’lu yaşlarında olan insanlara göre daha uzun süredir piyasadalar. Daha uzun süredir toplantılara katılmış ve çalışmış olmak demek daha fazla bağlantınızın olması demek ve bu bağlantıların da size getirisi oluyor.

Linkedin, Facebook gibi sosyal media hesapları freelance iş bulmak için ikinci büyük kaynak. Ancak, Linkedin’de bir hesabınız olması yeterli değil, aktif bir kullanıcı olmanız gerekir. Mutlaka işinizle ilgili gruplara ve topluluklara katılın.

Frelance web siteleriyse bir diğer iş kaynağı. Bu mecralarda bir profil oluşturmayı düşünüyorsanız en yaygın sayfaları arayıp bulun.

3. Yeni Beceriler Kazanın

Özellikle belli bir yaşın üzerindeki freelance çalışanların bildikleriyle yetinmemesi gerekiyor. Pazarlama alanında çalışıyorsanız dijital pazarlama ve sosyal media konusunda da kendinizi eğitin. Potansiyel müşterilere alanınızda yetkin olduğunuzu gösterin, eğer bunu gösteremiyorsanız sıradan bir freelance çalışan olursunuz.

Her gün değişen ve gelişen dijital dünyadan geri kalmamak için ücretsi online derslere katılarak dijital becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Veya Linkedin Learning ve Udemy gibi web sitelerinde ücretli online derslere katılabilirsiniz.

Sosyal becerilerinizi geliştirmeyi de ihmal etmeyin. Başka insanlarla iletişim ve bağlantı kurma, ekip çalışması yapabilme ve münazara becerileri dijital beceriler kadar önemli.

4. Freelance İşleriniz Yolunda Gidiyorsa Bu Alana Adım Atın

Freelance olarak yalnızca kendiniz için çalışmayı düşünüyorsanız hızlı hareket etmeyin, küçük ve sağlam adımlar atın. Çünkü bu yolda öğrenecek çok şey var. İş bulmanın yanı sıra ücret konusunu nasıl görüşeceğiniz, bütçe ayarlama, sağlık sigortası bulma ve vergiler gibi birçok konu size bekliyor. Ek işte çalışarak veya freelance olarak bir ya da iki proje alarak işlerin nasıl yürüdüğünü gözlemleyin. Eğer işinize ek olarak yaptığınız freelance işler için haftada 20-25 saat ayırıp fatura kesiyor hale geldiyseniz freelance olarak çalışmaya başlayabilirsiniz demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir