Başarılı Bir Freelance Çalışan Olmak İçin Unutmanız Gereken 5 Şey

Tam zamanlı çalışmayı bırakıp freelance çalışmaya başladığınızda iş hayatınız değişecektir. Bu dönüşümün neler olduğunu az çok biliyorsunuz: mesai saatlerinizden, müşteri bulmaktan, kendinizi pazarlamaktan ve giderlerinizi karşılamanın yanı sıra kazanç sağlamak için ne kadar kazanmanız gerektiğini hesaplamaktan siz sorumlusunuz.

Katetmeniz gereken yol uzun. Hal böyleyken vaktinizi aslında hiç de sanıldığı gibi olmayan boş tavsiye ve önerileri dinleyerek geçirmek istemezsiniz. Bu yüzden doğru bilinen yanlışların farkında olmanız gerekir. Pariyer olarak bu yanlış ifadeleri sizin için sıraladık:

1. Düzenli Bir Geliriniz Olmayacak

İlk zamanlar için böyle bir durum kesinlikle doğru. İsim yapmak ve müşteri kazanmak biraz zaman alacaktır. Bir gecede efsane yaratarak bir pazarlama başarısının altına imza atmanızı kimse bekleyemez. Zamanla bazı müşterilerinizle uzun soluklu bağlar kurmaya başlayacaksınız ve bu müşteriler sayesinde gelirinizi garantiye alacaksınız. İsim yaptıkça ve işleriniz takdir gördükçe bazı mutlu müşterileriniz size referans olmaya başlayacak. Arzu ettiğiniz düzenli gelire ulaşmak için yeni müşterileri nasıl, ne zaman ve nerede bulacağınızı öğreneceksiniz.

2. Bir İş, İş Başında Öğrenilir

Elbette deneyim her iş için önemlidir. Ancak freelance çalışırken bir görev başında öğrenmenin iki anlamı var. Freelance çalışan birisi bir işi veya projeyi tamamlamak için daha fazla zaman harcamalıdır ve müşteri ortaya çıkan sonuçtan ne olursa olsun memnun kalmayabilir. Bu noktada altın ilk kural tam olarak yetkinliğiniz olmayan hiçbir işi kabul etmemektir. Söz konusu yetkinlik sizi sektörde daha hırslı ve çekici yapacaksa, ücretli bir işi almadan önce gereken beceriyi kazanmanız gereklidir. Görev başında öğrenmek, görev ve projeleri tamamlama becerisine sahip olmaktan daha fazlasıdır; zaman yönetimi, finans, hukuki işler, sözleşme yapmak gibi şeyleri de kapsar.

3. Sadece Saat Başına Ücret Talep Edebilirsiniz

Saat başına ücret belirleyip müşteriye bu ücreti belirtmek ve harcadığınız her satin kaydını tutarak fatura kesmek kulağa çok hoş geliyor. Ancak bu işte bir terslik var. Ücreti artırmak istediğinizde müşterinizi önden detaylarıyla beraber gereken hatırlatmayı yapmanız gerekir ve durum da iplerin gerilmesine yol açabilir. Öte yandan, projeye göre ücretlendirme yaparsanız müşterileriniz ücret artışının çok da farkına varmayacaktır. Bu yüzden en mantıklı olan müşteriniz için değil, kendiniz için kafanızda saatlik bir ücret belirlemek olacaktır. Böylece aşağı yukarı ne kadar ücret talep edeceğinizi bilirsiniz.

4. Geçiminizi Sağlamak İçin Yaptığınız İş Yatırım Gerektirmeyecek

Zaman ve para tasarrufu yapmak zorunda olmayacağınız düşüncesi en büyük yanılgılardan biri. Bir web siteniz olmadan kişisel bir markanın reklamını yapamazsınız. Freelance işiniz tasarım ve geliştirme üzerine değilse ihtiyacınız olan siteyi kurmak için kesenin ağzını biraz açmanız gerekiyor.

Bütçe ayırmanız gereken diğer noktalar ise şu şunlar:

– Alanınızda son gelişmelerden geri kalmamak ve becerilerinizi geliştirmek için alacağınız eğitimler

– Bağlantı kurmak ve çevre edinmek için katıldığınız konferanslara ve profesyonel kuruluşlara üyelik için verdiğiniz ücretler

– Muhasebeci, hukuki danışman, web sitesi tasarımcısı, mali danışman ve vergi danışmanı gibi uzmanlara vereceğiniz ücretler

– Web siteniz veya blog sayfanızda iyi bir içerik oluşturmak, sosyal media hesaplarınızda sponsorlu içerik oluşturmak, devamlılığı sağlamak, finansal yönetim için gerekli yazılım ve gereç harcamaları

5. Olduğunuz Yerde Çakılıp Kalacaksınız

Bir günün 24 saat olduğunu düşünürsek bir freelance çalışanın zamanı sonsuz. Ancak bu, iş günü sona erdiğinde freelance çalışanın bu saatlerin dışına çıkamayacağı anlamına gelmez. Projenizle doğrudan bağlantılı olmayan görev ve sorumluluklar için başkalarına yetki verebilirsiniz. Muhasebe işlerinizi halletmesi için bir muhasebeciden yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir