Freelance Çalışan Olarak Yalnızlık Hissini Nasıl Fırsata Dönüştürürsünüz?

Freelance çalışanlarla sohbete girişip onları bu şekilde çalışmaya iten sebepleri sorduğunuzda alacağınız cevaplar aşağı yukarı aynıdır. Freelance çalışanlar kimseye bağlı olmamaktan, ofis dışında diledikleri yerde, kendi belirledikleri saatlerde çalışma rahatlığı ve esneklikten keyif duyuyor. Ancak uzaktan çalışmak deyince gözünüzde pespembe bir dünya canlanmasın. Çoğu freelance çalışanın en çok şikayet ettiği şey, yalnız hissetmeleri ve bir yandan eve, ailelerine ve kendilerine zaman ayırmaya çalışırken diğer yandan üretken olabilmek için iki arada bir derede kalmaları.
Sage ve Cigna tarafından yürütülen çalışmalara göre freelance çalışanlar, bağımsız olmaktan dolayı oldukça mutlu, ama kendi başlarına çalışıyor olmaları zaman zaman yalnız hissetmelerine yol açıyor. Z jenerasyonunda bu durumdan muzdarip olanların sayısı daha da fazla. Yalnızlığın ise huzursuz hissetmekten de öte bir noktaya varabileceğini hepimiz biliyoruz. Toplumdan uzak kalıp iletişim kurmadığımız müddetçe maruz kaldığımız yalnızlık, depresyona ve birtakım duygusal ve fiziksel rahatsızlığa yol açabiliyor.

Pekiyi, yalnızlık hissiyle nasıl başa çıkabiliriz? Pariyer olarak yalnızlık hissinden kurtulmanın ve kendinizi profesyonel kariyeriniz ve kişisel gelişiminize adamanın yollarını bir araya ge tirdik:

1) Mola Verin

7/24 işlere boğulmak çok kolay. Sevdiğiniz bir kafede tek başınıza oturararak bile olsa, farklı şekillerde kalabalığa karışın ve insanlarla iletişime geçmeye gayret edin. Veya yakınınızda bir kahve dükkanına gidip her gün orada vakit geçirebilir, çalışanlarla sohbet edebilir, oraya gelenlerle tanışabilirsiniz. Ya da eşinizle bir gününüzü pazarda alışverişe ayırabilirsiniz. Seçim size kalmış.

2) Topluluk Kurun veya Topluluklara Dahil Olun

Sosyal medyada veya internette sizinle aynı düşünce yapısına sahip freelance çalışanlarla iletişime geçip gruplara dahil olun. Arkadaşlarınız ve meslektaşlarınızla haftada bir kahvaltı veya öğle yemeği için sözleşin. Veya işbirliği yapabileceğiniz ortak çalışma grupları oluşturup onlarla seçtiğiniz bir mekanda beraber çalışın, sektördeki son trendleri ve gelişmeleri tartışın.

Yeni yeni insanlarla tanışabileceğiniz etkinliklere katılmayı da göz ardı etmeyin. Konferans gibi etkinlikler sayesinde yaratıcı fikirler edinmek ve son gelişmelerden haberdar olmakla kalmaz, yeni arkadaşlar edinirsiniz. Yeni tanıştığınız sektörden insanlarla iletişimi koparmayarak yalnızlık hissinden kurtulursunuz.

3) Diğer Girişimcilerle Bir Ekip Oluşturun

Kendinizi tek başına çalışan bir girişimci olarak tanımlamaya başladıysanız, deneyim ve bilgi birikimleriyle size yardımcı olacak girişimcilerle biraz vakit geçirmek verebileceğiniz en doğru kararlardan biri olacaktır. Size yardımcı olacağını düşündüğünüz bir organizasyon veya kuruluş olduğuna inanmıyorsanız siz kendiniz bir ekip oluşturun.

4) Takımınızı Kurun

Yalnız çalışan freelancer’lar bir sürü iş yükünün altından kalkabilir. Ancak işler yığılıp baş edilemez bir noktaya geldiyse dikkat! Hemen alternatif bir yol düşünün. Meslektaşlarınızla veya sizin gibi freelance çalışan arkadaşlarınızla bir ekip oluşturun. Burada ekipten kastımız tam teşekküllü bir şirket değil elbette. Beraber iş bölümü yapabileceğiniz, yetiştiremediğiniz projelerinizi birbirinizle paylaşabileceğiniz ve boşta olanlarında da bu sayede kazanç sağlayabileceği bir grup oluşturun.

5) Kendinizi Dürtün

Nobel ödüllü ekonomist Richard Thaler’a göre uygulaması kolay alışkanlıklar, yani küçük “dürtüler” size yardımcı olabilir. Bu alışkanlık, ayda iki kez bile olsa bir yardım kuruluşuna veya derneğin etkinliklerine ya da toplantılarına katılmak olabilir. İnsanlarla vakit geçirip paylaşımda bulunmak size keyif verecektir.

6) Farklı Platformlardan Yararlanın

Fiverr gibi ücretsiz online ders platformları yeni çıkan yazılımlar, yöntemler ve son trendler konusunda freelance çalışanları sürekli bilgilendiriyor. Siz de benzer platformlardan yararlanabilirsiniz.

7) Ders Verin

Uzmanlaşmak istediğiniz alanda dersler vermeye başlayın. Bir şeyi öğrenmenin en iyi yollarından birisi o konuyu öğretmeye çalışmaktır. Böylece, isim yaptığınız alandaki diğer uzmanlar ve meslektaşlarınızla da bir araya gelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir