Freelance Çalışanları Motive Edecek Öneriler

Gün geçtikte freelance çalışma biçimi yadırganmaktan çıkıp iyice yaygınlaşıyor. Daha fazla esneklik ve özgürlük sunması nedeniyle gerek öğrenciler, gerek tam zamanlı çalışanlar arasında gözde bir çalışma şekli haline geldi. Ancak, çoğu vaktini evden çalışarak geçiren freelance çalışanlar için kendini motive etmek zaman zaman zor bir hal alıyor.

Bilimsel araştırmalara göre, motivasyonu yüksek insanlarda dopamin hormonu düzeyi daha yüksek. Dopamin hormonu, koltuğun bir köşesine sinip kara kara düşünmektense bizi olduğumuz yerden kalmaya, hayata karışmaya, çalışmaya iten bir kimyasal. Neyse ki dopamin salınımını tetiklemek mümkün. Yani, motive olmak öğrenilebilen bir şey, kalıtsal değil.

Freelance bir çalışan olarak sabahları yatağınızdan kalkmak istemiyor ve bir türlü çalışma moduna giremiyorsanız önerilerimize kulak verin. Pariyer olarak sizi motive edecek önerileri araştırdık ve bulduk. Keyifli okumalar!

1. Pijamaları Bir Kenara Atın

Freelance çalışan denilince gözünüzde tüm gün pijamalarıyla evin içinde dolaşan birisi canlanıyorsa bu klişe sizin için hiç yardımcı olmayacaktır. Tüm gün gecelik veya pijama içindeyken beyniniz temel olarak uyku modunda kalır. Bu yüzden işe başlamadan önce uyandıktan duşunuzu alın ve sanki ofise gidiyor gibi farklı bir kıyafet giyin.

2. Zorlu İşi Ertelemeyin

Listenizin en başında zorlu bir iş olduğunu bilmek işleri erteleyip durmanıza neden olabilir. “İşe gerçekten başlamazsam, bu sıkıcı işi yapmak zorunda olmayacağım,” diye düşünmeye yatkınızdır. İşinizi daha fazla ertelemeden bu zorlu büyük lokmayı yutmak için kolları sıvayın, bu sayede yapmak istediğiniz diğer işlere daha kolay geçiş yapabilirsiniz.

3. Gününüzü Planlayın

Koskoca bir güne, hele ki yığınla işin beklediği bir güne, hiçbir plan yapmadan başlamak bunaltıcı olabilir. Bu nedenle yapmanız gerekenlerin bir listesini oluşturun, hatta telefona kaydetmek yerine tek tek yazın. İşleri tamamladıkça üstünü çizmek bir hayli keyifli olacaktır. Her bir görev için ne kadar zaman ayırmanız gerekiyorsa belirleyin ve buna uymaya çalışın. Sosyal medyada geçirmek istediğiniz vakti bile belirleyin, ister 15 akika ister yarım saat, işleriniz bittikten sonra veya önce hesaplarınıza bir göz atabilirsiniz.

4. E-postalara Sınır Koyun

Gün içerisinde müşterilerden, iş arkadaşlarımızdan, arkadaşlarımızdan veya firmalardan birçok e-posta alırız. Bu e-postalar ne yazık ki çoğu zaman dikkatinizin dağılmasına yol açar. Bu yüzden, sadece e-postalara bakmak için bir zaman belirleyin. Günde üç kez ideal olabilir. eğer çalışmaya ayıracak sadece birkaç saatiniz varsa e-postalara bakıp bakmanız gerektiğine karar verin.

5. Mola Verin

Her işiniz için zaman belirlemenin yanı sıra molalar için de kendinize vakit ayırın. İşleriniz arasında ekrandan bir süre başınızı kaldırıp küçük çay molaları vermek sizi rahatlatacak ve işe devam etmek için sizi daha fazla motive edecektir. Aynı şekilde öple veya alşam yemeklerinizi ne zaman yiyeceğinizi de belirleyin ve mutlaka çalışma masasından uzaklaşarak yemek masasında yemeye gayret edin. Öğünleri geçiştirmek fast-food gibi sağlıksız beslenme alışkanlıkları edinmenize yol açacaktır.

6. Bitiş Saati Belirleyin

Okuldan almanız gereken çocuğunuz olsun veya olmasın işleriniz için bir “mesai bitişi” belirleyin. Böylece psikolojik olarak rhaatlayacak, işlerinize daha kolay başlayacaksınız. Örneğin yelkovanla akrep 5’i gösterdiğinde özgür olacağınızı bilmeksizi motive edecektir.

7. Temiz Hava Alın ve Egzersiz Yapın

Evin etrafında 5 dakikalık bir yürüyüş bile olsa güne egzersizle başlayın, yürüyüş yapın veya koşun. Egzersiz yapmak endorphin salgılamanızı ve daha mutlu hissetmeninizi sağlayacaktır; temiz havaysa tüm duyularınızı canlandıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir