Freelance Çalışanların Yerinde Sayan Kazancını Yükselişe Geçirtecek 5 Öneri

Freelance çalışırken bir noktadan sonra yerimizde sayıyor gibi hissedip üzüntüye kapılırız. Aynı şekilde, kilo vermeye çalışan insanlar da bir süre sonra eskisi gibi hızlı kilo veremediklerinden şikayet ederler. Durağan bir noktaya varmak özellikle freelance çalışanlar için moral bozucudur, çünkü gelirleri hız kaybetmiştir.

Sonuçta, freelance çalışan olarak belli hedeflerle yola çıktınız.

Bu duraksama dönemleri çalışmaya ayıracabileceğiniz maksimum saate ulaşmanızın veya ücretinizde bir artış yaptığınız takdirde müşterilerinizi kaybetmekten korkmanızın birer sonucu olabilir. Ancak, birtakım değişikliklerle bu durağan evreden bir çıkış yolu bulmanız mümkün. Pariyer olarak yükselişe geçmenize yardımcı olacak önerileri sizin için sıraladık:

1. Zorlu Müşterilerden Kurtulmayı Deneyin

Her freelance çalışanın zorlu birer müşterisi oluyor. Gereğinden fazla vaktinizi alan, sürekli fikir değiştiren ve sizden de değişiklik talep edip duran bu müşterilerle çalışmaya son verip onlara harcadığınız zamanı birkaç yeni müşteriye ayırmaya ne dersiniz? Sizi adeta çileden çıkaran müşterilerilerinizle bağınızı koparıp bu boşluğu dolduracak yeni müşteriler bulabilirsiniz.

2. Saat Başına Ücret Yerine Proje Başı Ücrete Geçin

Müşteriniz ve siz saat başına ücret konusunda el sıkıştıysanız, yapacağınız herhangi bir ücret artışına muhtemelen itiraz edilecektir. Bu durum ise sıkıntı yaratacaktır. En azından yeni müşterilerinizden proje başına ücret talep edebilirsiniz. Diyelim ki freelance bir yazarsınız ve müşteriniz için blog yazıları hazırlıyorsunuz. 1500 kelimelik bir makale verilmiş olsun. Saat başına ücret talep ettiniz. Ancak makale o kadar kolay ki iki saatte bitirdiniz bile. Yani zarardasınız. Kelime sayısına dayanan, proje başına bir ücret talep ederseniz uzun dönemde daha kazançlı çıkarsınız. Daha az sürenizi alacak makaleler size daha fazla getiri sağlar.

3. İş Birliği Yapın

İster grafik tasarımcı, ister muhasebeci veya yazar olun, güvenebileceğiniz freelance bir meslektaşla işbirliği yapmanın sizin için avantajları olacaktır. İş ortağınız kabul ettiği bazı işleri yetiştiremeyecek durumdayken sizin ise zamanınız varsa bazı projeleri siz devralabilirsiniz. Aynı şey tersi bir durum için de geçerli. Bu sayede her ikiniz de hiç boşta kalmazsınız.

4. Piyasadaki Yenilikleri Takip Edin

Freelance kariyerinizin başındaysanız müşteri kazanmak için farklı şeyler denersiniz. İşi kapmak ve yeteneğinizi göstermek için daha düşük ücret talep etmek bu yollardan yalnızca birisi. Biraz isim yaptığınızda ücret konusunu gözden geçirseniz iyi edersiniz. Düşük ve yüksek ücretlere dair bir piyasa araştırması yapın. Çünkü bu ücretler yeni müşterileriniz için belirleyeceğiniz ücrette yardımcı olacaktır. Yeni müşterilerle el sıkıştıkça eski müşterilerinizle daha yüksek ücret konusunda müzakere edebilirsiniz. Bazısı bu yeni ücretleri kabul etmeyebilir ve sizle çalışmayı bırakabilir, ama kısa süreli bu gelir kaybınızı zamanla telafi edebilirsiniz.

5. Repertuvarınızı Genişletin

Freelance bir çevirmen olduğunuzu varsayalım. Temel olarak şahsi dökümanlar, eğitsel metinler ve resmi evrakların çevirisiyle uğraşıyorsunuz. Dünya çapında e-ticaretin yaygınlaşmasıyla web sitesi, blog sayfası ve pazarlamaya yönelik kaynakların çevirisi için taleplerin artıyor oluşu ise bir gerçek. Siz de bu yeni iş kollarından projeler almaya çalışarak kazancınızı artırabilirsiniz. Yazarsanız editörlükte, sosyal medya uzmanıysanız hukuk firmalarına içerik pazarlaması konusunda yardım etmek gibi yaptığınız işlerle benzer iş kollarında şansınızı deneyebilirsiniz.

Yapmanız gereken şey, daha fazla gelir getirecek ilgili freelance işleri kovalamak. Eski müşterilerinizi bir bir kaybetmeye başladıysanız bu yeni ve daha kazançlı alanlara kayabilirsiniz. Bu süreci kolaylaştırmak için yeni alanlarda becerilerinizi geliştirmeye çalışın. Kitaplardan yararlanabilir, ücretsiz kurslara veya seminerlere katılabilir, hatta gerek ise online MBA yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir