Freelancer Olarak Nasıl Markalaşırsınız?

Esnek ekonomi 2019’da yükseliş trendine devam ediyor ve 2020’de daha da fazla büyüme göstermesi bekleniyor. Yani freelance çalışanlar için ufukta yepyeni fırsatlar görünüyor. Ancak bardağın boş tarafına bakacak olursak, bu durum rekabetin daha fazla kızışacağı anlamına geliyor. Freelance çalışan olarak rakipleriniz arasından sıyrılmak için sağlam adımlar atmanız gerekiyor. Kaliteli bir iş çıkarmak çok önemli ama öncelikle tanınmanız, bir isim yapmanız gerekir. Birçok kurumda söz konusu olduğu gibi, freelance çalışanlar da düzenli olarak proje almak ve yüksek ücretler talep edebilmek için markalaşma yoluna gitmelidir. Markalaşma yolunda Forbes yazarlarının kaleme aldığı ve size yardımcı olacak önerileri sıraladık:

1. Sosyal Medyada Etkili Bir Profil Oluşturun

Sosyal medya olmadan bir markalaşma sürecine girmeniz biraz imkansız. Hedef müşterilerinizle bağlantı kurmak ve kendinizi tanıtmak için en etkili, masrafsız yollardan biri hiç kuşkusuz etkili sosyal medya kulllanımı. Şahsi sosyal medya hesaplarınızda takipçi sayınız çok olsa bile mutlaka bir işletme hesabı oluşturun. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şeyler şunlar:

– Profesyonel anlamda bağlantılar kurmak için LinkedIn en iyi platform.

– Twitter, sektörle ilgili son sohbetlere katılım sağlamanızı mümkün kılıyor.

– Facebook popülerliğini koruyor ve emeğinizin karşılığını veriyor. Facebook’ta işinizle alakalı gruplara katılın.

– Tasarım veya kreatif bir işle uğraşıyorsanız, yaptığınız işleri sergilemek için Pinterest veya Tumblr hesapları oluşturabilirsiniz.

Uzmanlık alanınızı sergileyebileceğiniz ve potansiyel kitlenizin sorularına cevap olabilecek, adeta bir bilgi kaynağı olabilecek içerikler oluşturup paylaşın.

Son olarak, şahsi hesaplarınızda neler paylaştığınıza da dikkat edin. Hesaplarınız gizli bile olsa profesyonel yaşamınıza zarar vermeyecek içerikler paylaştığınıza dikkat edin.

2. Olumlu Özelliklerinizin Farkına Varın ve Bu Özellikleri Kullanın

Şahsiyetiniz büyük ölçüde sizin markanızdır. Ortaya çıkardığınız markalaşma çalışmaları sizin kişiliğinize özgü değilse kimse bir şey satın almayacaktır. Kendinizde takdir ettiğiniz olumlu özelliklerinizin bir listesini yapın. Daha sonra bu niteliklerinizi yansıtan bir marka yaratmaya odaklanın.

3. Kişisel Hikayenizi Oluşturun

Sizi bu sektörde olmaya iten sebepler neler? Bu alana nasıl adım attınız ve kendi işinizi kurmanızda neler sizi motive etti? Nelere istek duyuyorsunuz?

İnsanlar kendilerini ilişkilendirebildikleri, saygı duydukları ve kendileriyle aynı değerleri paylaştığına inandıkları insanlarla iş yapmak isterler. Önemsediğiniz değerlerin kendi hikayenizle harmanlanmasına özen gösterin. Sonra bu hikayenizi web sitenizde, sosyal medya hesaplarınızda paylaşın ve sizin için önemli olan şeyleri yansıtan içerikler oluşturun.

4. Görsel İmajınızı Oluşturun

Görsel çalışmalar markalaşma çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Gün içinde karşılaştığınız farklı sektörlerden işleri bir düşünün. Her bir markaya dair aklınızda mutlaka yer edinen bir görsel vardır. Bu görsellerin akılda kalmasının nedeni ise logo, renk, kullandıkları maskotlar konsunda başarılı seçimler yapmalarıdır.

Bu çalışmalar elbette zaman alacaktır ama bir yerden başlamanız gerek. Logo çalışmasıyla ilk adımı atın. Ne de olsa logonuz her yerde olacak. Web sitenizde, sosyal medya hesaplarınızda, e-posta imza alanında logonuzu kullanacaksınız. Anlamlı ve akıllarda kalacak bir logo yaratmak için profesyonel bir tasarımcıyla çalışın. Sosyal medyada ve web sitenizde kullanmak için birkaç profesyonel çekim yaptırın.

5. Hakkınızda Konuşulanlardan Haberdar Olun

Kendinize dair algılarınız başkalarının sie dair algılarıyla örtüşmediğinde bir sorun var demektir. Başkalarının gözünde yaptığınız işlerin nasıl görüldüğünü anlamak zorundasınız. Karşılaştığınız sonuç, istediğiniz şey değils,e değişim için harekete geçebilirsiniz. Marka algınız konusunda Google Alerts’den destek alabilir, müşterilerinizden geri bildirim talep edebilir, eleştiri ve şikayetleri tek tek değerlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir