Öğrenciyken Freelance veya Yarı Zamanlı Çalışmanın İleride Kazandıracağı Fırsatlar

İhtiyaçtan ötürü olsun veya olmasın, üniversitedeyken bir yandan çalışmak çoğumuz için artık kaçınılmaz bir gerçek oldu. Çoğu öğrenci fast-food zincirlerinde veya kampüs içerisinde yarı zamanlı işlerde çalışıyor. Daha girişimci bir ruha sahip olanlarsa daha kepleri fırlatmadan freelance olarak kariyer hayatına başlama planları yapıyor. Böyle bir kariyer hedefi koymak, erkenden vereceğiniz en iyi kararlardan biri diyebiliriz.

Mezuniyet sonrası freelance çalışmayı hedefleyenlerin ortak bir noktası ise pazarlanabilir, genellikle online birtakım beceriler geliştirmeleri. Bu beceriler genel olarak grafik tasarım, kodlama/proglamlama, web sitesi tasarımı, muhasebe ve yazarlık alanlarında. İlginç olan ise çoğu bu yeni becerileri üniversitede kazanmıyor.

Üniversite yıllarında freelance veya part-time çalışmanın gelir elde etmek dışında mezuniyet sonrası sağlam bir kariyere sahip olmak için birçok faydası var. Pariyer olarak bu faydaları sizin sıraladık:

1. Gerçek Yaşama Dair Deneyim Kazanırsınız:

Üniversitede okduğunuz bölümle ilgili bir alanda bir freelance işte çalışmayı tercih ederseniz, teorik bilgilerinizi pratiğe dökme ve hiçbir kitapta bulamayacağınız farklı farklı saha deneyimleri kazanma fırsatı yakalarsınız. Mezun olduktan sonra adeta sudan çıkmış bir balığa dönmeden kariyeriniz için daha sağlam adımlar atarsınız. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok beceri kazanırsınız.

2. İş Hayatınızın Kontrolü Daha Fazla Elinizde Olur

Şu an için ne kadar freelance iş alabileceğinize karar verip boş zaman oldukça ekstra işler yapabilirsiniz. Yarı zamanlı çalışmada olduğu gibi ders programınızla çakışacak saatlerde çalışmanız konusunda direten veya çalışma saatlerini belirleyen bir yöneticiniz olmayacak.

3. Daha Fazla Kariyer Fırsatlarınız Olur

Freelance çalışma ve girişimcilik tüm dünyada ekonominin can damarı olmaya başladı. Üniversite yıllarınızda adım adım ilerleyen belli bir başarı yakaladıysanız kariyerinize freelance çalışarak devam edebilirsiniz. Zaman yönetimi, öz disiplin, gelir beklentinize ulaşma potansiyeli ve hayatboyu öğrenme gibi alanlarda beceriniz olup olmadığına karar vermek için çok zamanınız olacak. Öte yandan, bir kurumda çalışmayı tercih ederseniz, deneyimleriniz size birçok kapı açacaktır.

4. Daha Az Kafa Karışıklığı ve Kararsızlık Yaşarsınız

Birçok üniversite öğrencisi dört yıllık bir üniversitede belli bir alana yöneliyor ve daha sonra eğitim gördüğü alanda bir kariyer planı çiziyor. Ancak, üniversitede kitapta okuduklarının ve derste dinlediklerinin gerçek iş hayatına atılınca hayal kırıklığı yaratması da muhtemel. Çoğu mezun, teoriyi pratiğe dökmeye başlayınca aslında bu alanın kendilerini tatmin etmediğini fark ederek zaman ve nakit kaybı yaşamanın hüsranını yaşıyor. Bir kısmı ne yazık ki mutsuzluk içinde kariyerlerine devam ediyor.

Ancak, mezun olmadan önce eğitim gördüğünüz alanda freelance işler yaptığınız takdirde bu sektörde bir kariyerin sizin için uygun olup olmadığını test edebilirsiniz. Eğer sonuç umduğunuz gibi çıkmazsa uzmanlaşmak istediğiniz alanı değiştirebilir, belki okulu uzatarak istediğiniz yeni alana dair dersler alabilirsiniz. Bunu yapmasanız bile en azından mezun olduğunuzda sağa sola yalpalamadan artık neyi istemediğinizin farkında olarak hareket edersiniz.

5. Çevre Edinme ve Yeni Bağlantılar Kurma Avantajı Kazanırsınız

Mezuniyet sonrası işsizlik, ideal işi bulamama gibi kaygılar özellikle mezuniyet aşamasındaki son sınıf öğrencileri başta olmak üzere çoğu üniversite öğrencisinin kabusu. Ancak bu korku ve endişeyi en aza indirmek sizin elinizde. Freelance veya yarı zamanlı işlerde çalışarak yalnızca ne tür işleri sevip sevmediğinizi keşfetmekle veya alanda deneyim kazanmakla kalmazsınız. Çoğu iş görüşmesinde henüz yeni mezunlara bile deneyimleri olup olmadığının sorulması hepimizin bildiği bir gerçek. Tüm bunların dışında, freelance çalışarak mezun olmadan önce farklı alanlardan insanlarla tanışma ve bağlantılar kurma fırsatı yakalarsınız. Çalışmalarınıza ve azminize hayran kalan kişilerin ileride iş ararken sizin için iyi bir referans oacağını unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir