Ek İşinizden Daha Fazla Gelir Elde Etmeniz için 3 Temel Strateji

Ek iş, ekstra para kazanmak amacıyla gün içinde yaptığınız işe ek olarak yaptığınız herhangi bir iştir. Öyle ya da böyle kaç saat bir ek işte çalışıyorsanız çalışın, harcadığınız zamanda daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Bunun için birçok akıllıca yöntem var. Ek iş yaptığınız yer, örneğin bir fast food zincirinde olduğu gibi sizin seviyeniz her çalışana aynı ücreti ödeyen bir yer olmak zorunda değil. Burada işin sırrı daha başarılı şirketlerin izlediği stratejileri uygulamaya çalışmanız. Her başarı arkasında izler bırakır, siz de bu izleri takip edin. Pariyer olarak, ek işinizden daha fazla gelir elde edebilmeniz için izlemeniz gereken stratejileri sizin için bir araya getirdik:

1) Kendi Alanınızda Tercih Edilen Bir İsim Olun

Çalıştığınız sektörde hizmet sunan tek isim siz değilsiniz. Çoğu durumda müşterileriniz karşılaştırma yaparak nihai kararını verecektir. Çoğu iş insanı, tüketicilerin temelde fiyata bakarak alışveriş yaptığını düşünse de aslında bu durum hiç de öyle değil. İnsanlar kendilerine istedikleri sonucu verebilen mağazayı veya markayı seçer. Bu sonuç, “Bak, ne kadar şık görünüyorum!” hissi de olabilir. Siz ve şirketinizle çalışırken müşterinizin neler hissettiğini sorgulamaya başladığınız an, kendi alanınızda nasıl bir hâkimiyet kurabileceğinize dair kafanızda birtakım düşünceler de canlanmaya başlayacaktır. Müşteri deneyimini etkileyebileceğiniz dört yol vardır:

– Müşteri çekme deneyimi: Sizinle veya yaptığınız iş, hizmet vs. ile karşılaştıklarında müşterilerinizin gördükleri ilk şey ne? İlgi çekici bir web sitesi mi? Güzel dizayn edilmiş bir ofis mi? Tüm bunlar müşterilerinizin hayal ettiği imajlarla eşleşiyor mu?

– Ürün veya hizmet gönderim deneyimi: Müşterileriniz sizden bir ürün veya hizmet satın aldığında neler oluyor? Sözünüzde duruyor musunuz? Sabırlı mısınız? İşinizi taahhüt ettiğiniz zamanda düzgün bir şekilde teslim edebiliyor musunuz?

– Satın alma sonrası deneyim: Müşterilerinize teşekkür ediyor musunuz? Ne kadar içtensiniz? Kuru, içten olmayan bir teşekkür mü ediyorsunuz?

– Deneyim takibi: Müşteri deneyimini nasıl takip ediyorsunuz? Bir sorun olduğunda nazikçe çözümleyebiliyor musunuz?

2) Profesyonel Bir İmaj Çizin

Ek iş kuran bazı insanlar ne yazık ki çok profesyonel bir duruş sergilemiyor. Canları isteyinceye dek telefonlara bakmıyor, görüşmelere vaktinde gitmiyorlar. Hatta kimisinin bir kartviziti, hatta bir web sitesi yok. Ek işiniz her ne olursa olsun, aslında tüm bu basit adınlar müşterilerin devamlılığını sağlayacaktır.

Profesyonel bir imaja sahip olarak insanların size duyduğu güveni sağlamlaştırabilirsiniz, çünkü insanlar sevdikleri ve güvendikleri insanlarla iş yapmayı tercih ederler. Referanslar ve referans yorumlarının olduğu basit bir web sitesi bile güvenilir olduğunuza dair bir imaj çizmenize yardımcı olacaktır. Güzel bir imaja sahip olmak ve müşterilere kusursuz bir deneyim sunmak geleceğiniz için önemlidir. Büyük, başarılı şirketlere bir bakın. Sahip oldukları bütçeler gözünüzü korkutmasın, iş modellerini inceleyerek kendinize uyarlamaya çalışın.

3) Değişikliğe ve Dönüşüme Açık Olun

Herhangi bir zincir marka bir yerde şubesini açmadan önce, muhite dair bi,r değerlendirme yapar. Sürüş mesafesinde kaç kişinin yaşadığını, yaşayanların gelir ve eğitim seviyesini bilirler. Bu verilerle nasıl bir başarı yakalayabileceklerini önden tahmin ederler. Siz de benzeri bir strateji izleyebilirsiniz. Ek iş yapan insanların eksik kaldığı noktalardan biri de bu. İstediğiniz sonuçları elde edip etmediğinizi değerlendirip kendinizi bu sonuçlara göre adapte edebilme kararlılığı başarının anahtarıdır. Sorumluluğu alıp, müşterilerinizden aldığınız geri bildirimlere göre değişiklik yoluna gitmek kazanç elde edebilmeniz için önemlidir.
Hizmet verdiğiniz sektörü ve piyasayı iyi tanıyın. Müşterilerinize istedikleri hizmeti vermeye gayret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir