Ek İşte Çalışırken Duygusal Zekâ Hayatınızı Nasıl Kolaylaştırır?

Birçok insan ek gelir elde etmek, ileride küçük bir işletme kurmak veya hayalini kurduğu işlere adım adım başlamak için ek bir işle uğraşıyor. Siz de ek işe başlamak istiyorsanız öncesinde ve sonrasında tüm süreçleri iyi yönetmeniz gerekir. Hali hazırda haftada 40 saat bir iş yerinde mesai yapıyorsanız, alacağınız kötü bir karar, zaman ve enerji kaybetmenize yol açabilir. Bu nedenle, duygusal zekânızı devreye sokmalısınız. Duygusal zekâ, duygularını tanımlayıp herkesin yararına kullanabilme becerisidir; kendi duygularını ve başkalarının duygularını fark etmek ve anlamaktır. Ek bir iş yapıyorsanız empatik ve aynı zamanda görev odaklı olmalısınız.

Yani, sadece bir işi yapıp bitirmekten sorumlu değilsiniz; sizin ve başkalarının söz konusu iş hakkında hislerini de göz önünden tutmalısınız. Anlayış ve şefkat göstererek bunu bir adım öteye taşıyabilirsiniz.
Konu iyi bir lider olabilmekse, duygusal zekânın yeri yadsınamaz. İnsanlar duyulmak ve anlaşılmak ister, hata yaptığındaysa sadece eleştirilmektense destek de görmek ister. Başkalarını önemseyen gerçek, hisseden bir insan olmaya gayret edin.

Ek işinizi hangi amaçla yapıyorsanız yapın, duygusal zekânızı harekete geçirin. Pariyer olarak, duygusal zekânın dört farklı yönünde kendinizi geliştirerek işinizi nasıl kolaylaştıracağınız, nasıl daha fazla saygı ve elbette gelir elde edeceğinizi sıraladık:

Öz Farkındalık

Sizi harekete geçiren ya da üzen şeylerin farkına vardığınızda bu duygularla baş etme yollarını bulabilirsiniz. Burada amaç duyguları bastırmak değil, birtakım duyguların nasıl ortaya çıktığını ve perspektifinizi nasıl şekillendirdiğini keşfetmektir. Öz farkındalığınızı geliştirmek için kendinize aşağıdaki soruları sorun:

– En iyi karakteristik özelliğim ne ve beni nasıl etkiliyor?

– Kişiliğimle ilgili en büyük kusurum ne ve iyi bir lider olabilmek için nasıl değiştirebilirim?

Tüm bu soruların amacı nerede uzmanlaştığınızı keşfedip bunu avantaja çevirmektir. Ek işle uğraşıyorsanız zaman zaman yorgun hissetmeniz kaçınılmaz. Güçlü yönlerinizi ortaya çıkararak yolunuzu aydınlatabilirsiniz.

Öz Denetim

Kendinizin ne kadar farkına varırsanız, tepkilerinizi kontrol altına almak da o kadar kolay olacaktır. Beraber iş yaptığınız insanlardan beklentinizin neler olduğunu bir düşünün. Muhtemelen aradığınız şeyler dürüstlük, zekâ ve hırstır. İyi bir iş yapmak başlı başına yeterli değildir. İyi bir insan da olmanız gerekir.

Duygularınızın farkına varıp nasıl yöneteceğinizi ayırt edebiliyorsanız, demek ki en iyi benliğinizi gösterme konusunda yolu yarıladınız demektir. Öz denetim bakımından uzmanlaşmak için belli durumlara nasıl tepki verdiğinizi gözlemleyin ve olumsuz şeylerle başa çıkma teknikleri geliştirin.

Toplumsal Farkındalık

Öz farkındalık size kendi ihtiyaçlarınızı anlamlandırma becerisi verirken, toplumsal farkındalık diğer insanlara odaklanır. Diğer insanların reaksiyonlarının sizin davranış ve cevaplarınızı ne biçimde şekillendirdiğini anlama gayretleriniz sizi güvenilir birisi yapacaktır.

İş yerinizdeki ve ek iş yaparken beraber çalıştığınız insanları ve sizinle iletişimlerini bir gözden geçirin:

– Kötü bir haber verdiğinizde her biri nasıl tepki veriyor?

– İş arkadaşlarınız bir başkası başarılı olduğunda nasıl tepki veriyorlar?

– Ekip ruhu yaratmak adına beraber neler yapıyorsunuz?

– Duygularınız işin içine girdiğinde sizin için başarması en güç şey sizin için nedir?

Çalışma arkadaşlarınızı iyi tanırsanız, tepkilerinin de aslında ne yönde olduğunu, eleştirel veya sert olup olmadığını anlarsınız.

İlişki Yönetimi

İnsanlar size güvendiği zaman olmak istediğiniz lider olursunuz. İlişki yönetimi ekibiniz ve müşterileriniz arasında bağlantı kurmanızı sağlar. Çalışanlarınız veya tüketiciler anlaşıldıklarını ve desteklendiklerini hissettiklerinde sert diyaloglar yerini anlayışa bırakır, çünkü ilginizin gerçekten de boş olmadığını bilirler.

Size güvenleri ve inançları tam olduğunda daha istekli çalışırlar ve size daha fazla destek çıkarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir