Freelance Yazarsanız Yapmamanız Gereken 4 Hata

Freelance olarak yapılan en yaygın işlerden biri de metin yazarlığı ya da editörlük. Yazı yazmaktan zevk alıyor ve bu şekilde gelir elde ederek geçiminize katkı sağlamak istiyorsanız dikkatli olmanız gereken birçok nokta var. Entrepreneur dergisi yazarlarının tavsiyelerine kulak verdik ve freelance yazar olarak kaçınmanız gereken dört temel davranışı sizin için derledik:

1. Arkadaş veya Akrabalarınızdan Gelen İşleri Kabul Etmek

Yakın çevrenizdeki insanlar yeni iş kurmanızda veya işinizi büyütmenizde size yardımcı olabilir. Siz de istemedikleri veya yapmaya vakitlerinin olmadığı bir projede onlara yardımcı olmak isteyebilirsiniz. Tanıdığınız biri için emek ve vakit harcarken en iyi senaryolardan biri budur. En kötü senaryo ise, yardımcı olduğunuz arkadaşınız veya akrabanızın piyasadaki ücretlerin neler olduğunu bilmemesi ve sırf tanıdık olduğunuz için güzel bir indirim beklentisi içinde olmasıdır. İş ilişkileriniz iyice çıkmaza girdiğindeyse arkadaşlığınız veya akrabalığınızın zarar görmesi de söz konusu.

Bu nedenle, eğer tanıdığınız biriyle çalışmayı seçerseniz, tüm süreçleri adım adım anlatın. Freelance bir yazar olarak sizin dünyanızdan bihaber birisi sadece onlar için çalışmadığınızı ve aynı anda birden fazla projeyle ilgilenmekten dolayı meşgul olabileceğinizi bilmelidir. Bir iş için el sıkışmadan önce, sizden neler bekleyebileceklerini ayrıntılı olarak gözden geçirin.

2. Düşük Ücret Veren, Baskıcı Müşteriler için Çalışmak

Çiçeği burnunda bir freelance yazarsanız, herhangi bir iş teklifi aldığınızda muhtemelen büyük heyecan duyacaksınızdır. Ancak, dikkatli olun. Size hak ettiğiniz ücreti ödemeyen müşterilerle anlaşıp durarak kısır bir döngüye girmeyin. Yapmanız gereken ödemeleri, her gün tam zamanlı işiniz için hali hazırda bir ton emek harcadığınızı aklınızdan hiç çıkarmayın. Bir fikir bulup onu kaleme alıyor, sonrasında işi tamamlamak için gecenizi gündüzünüze katıyorsunuz, ama elinize geçen para tüm bu emeklere gerçekten değiyor mu? Sektöre henüz yeni adım atmış olanlar arasında değerinden düşük ücretleri kabul etmek yaygın olsa da bir ömür bu şekilde ne geçiminizi sağlayabilir ne de yeteneklerinizi geliştirerek deneyim kazanabilirsiniz.

Freelance yazı becerileriniz gelişip müşteri listeniz kabardıkça, aldığınız ücretler de artacaktır. Piyasa değeri altında ücret aldığınızı fark ettiğinizde dövünüp durmayın. Daha iyi bir ücret teklif edildiğinde mevcut müşterinizle işlere son verebilir ya da talep ettiğiniz ücrette artış yapacağınızı söyleyip onlara devam edip etmeme seçeneğini sunabilirsiniz.

3. İntihal Yapmak

Bir başkasının yazılarından çalıntı yapmak, iş dünyasında freelance bir yazar olarak kendi bindiğin dalı kesmenin en kısa yoludur. Siz siz olun intihal yapmayın. Diyelim ki böyle bir şeye kalkıştınız, eninde sonunda fark edilcektir. Müşterileriniz bunu fark ettiğinde işinizden olmakla kalmaz, daha sonra hiçbir proje teklifi almayabilirsiniz. Böyle bir riski göze almak hem anlamsız hem de etik dışı bir hareket. Eşsiz bir yazı stiline sahip olmak ve her projeye ayrı bir titizlikle yaklaşmak, sizi piyasada daha değerli kılacaktır.

4. Fazla İş Yükü Almak

Sektörde yeni bir freelance yazarın hayali – aslında en kötü kabusu – aynı anda birden fazla proje teklifi alıp hepsini de kabul etmektir. Ancak, kapasitenizi aşıp teslim tarihine yetişemeyecek noktaya geldiğinizde işler çıkmaza girdi demektir. İş tekliflerine evet demeden önce işlerin içeriğini, ne kadar vaktinizi alacağını ve sizin ne kadar vaktiniz olduğunu tek tek değerlendirin. Bazen tek bir makale için onlarca makaleye bedel vakit harcamanız gerekebilir.

İşleri yetiştiremeyecek noktaya geldiğinizi hissediyor veya yoğunluktan dolayı sürekli hata yaptığınız için müşterilerinizden yorum alıp duruyorsanız, bu durum kapasitenizden fazla iş aldığınızın belirtisidir. Öte yandan, bu kadar talep gören bir isimseniz, ücretlerde artış yapıp gelen işlerden sizin için en mantıklı olanları seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir