Ek İş Yaparken Akıl Sağlığınızı Nasıl Korursunuz?

Ek iş yapmak veya kendi işinizi kurmadan önce ufak ufak hazırlıklara mı başlamak istiyorsunuz? Cevabınız evetse şanslısınız; Pariyer olarak ek işe başlamadan önce uzman tavsiyelerini aldık ve aynı anda iki işte çalışırken akıl sağlığınızı korumanızda yardımcı olacak önerileri bir araya getirdik:

Günlük Yapılacaklar Listenizi Oluşturun

İki işle aynı anda uğraşıyorsanız her gün neler yapmanız gerektiği konusunda dikkatli olun. Tam zamanlı bir işte çalışıp öte yandan ek işlerde çalışıyorsanız düzenli hareket etmeye gayret edin. Gün başında ve sonunda 15’er dakikanızı yapılacaklar listesi hazırlamaya ve önem sırasına göre işlerinizi organize etmeye ayırın. Başarılı olmak istiyorsanız zamanınızı akıllıca kullanın.

Güne Öncelikli Bir İşle Başlayın

Sabahları ilk olarak e-posta ve sosyal medya hesaplarınızı kontrol ederek başlayabilir ve bir anda kendinizi uzun bir süre gelen e-postalara cevap verirken ya da farklı içerikleri okurken bulabilirsiniz. Ancak uzmanlara göre yapmanız gereken en iyi şey, güne yapılacaklar listenizde yer alan bir işle başlamak. Güne sosyal medya veya e-postalarla başlamak fark etmeden saatlerinizi kaybetmenize ve yüksek öncelik taşıyan işlerinize başlayamamanıza yol açar. Yüksek öncelikli işlerinizi bir gece önceden belirleyin ve ertesi sabah ilk olarak bu işlerden biriyle güne başlayın.

Müşterilerinizin Ne İstediğinden Emin Olun

Ek bir işe başlıyorsanız bir ürün veya hizmet konusunda benzersiz bir fikrinizin olması oldukça önemlidir. Ancak bu fikrin uygulanabilir olmasından, vaktinizi ve sermayenizi ayırmadan önce potansiyel müşterilerin beklentisini karşılayıp karşılamayacağından emin olun. Fikirlerin tek başına pek bir değeri yoktur. Uygulama aşamasına geçirip fikri satmaya başladığınızda değer kazanırlar. Bir web sitesi açıp, yasal süreçlerle uğraşan, broşürler ve kartvizitler bastıran; bunlar için tonlarca para harcayıp vakit ayıran çoğu kişi ne yazık ki müşteri öngörüsünde bulunmadıkları ve bir ön araştırma yapmadıkları için hüsrana uğruyor. Her şey ne kadar dört dörtlük olursa olsun, ödeme yapacak müşteriler yoksa hiçbir anlamı yok.

Uykunuza Öncelik Verin

Birden fazla işte çalışırken her gece yedi – dokuz saat arası uyku uyumak pek de mümkün görünmeyebilir. Ancak, her ne olursa olsun uykunuzdan feragat etmeyin ve uykuya öncelik verin. Aksi takdirde çalışırken performansınız bir hayli düşecektir. İki yakanızı bir araya getirmek için iki işte birden çalışırken hiçbir şey yolunda gitmiyor olabilir ama siz siz olun yeterli uyumaya gayret edin. Uykusuzluk konsantrasyonunuzun ve doğal olarak verimliliğinizin düşmesine, en sonunda da depresyona yol açabilir. Uzun lafın kısası uykunuzu iyi alın.

Bir Sonuca Yönelik Hedefleriniz Olsun

İki farklı işte dişinizi tırnağınıza takarak canla başla çalışırken bir yandan para kazanıp öte yandan boş vakit yaratmak için didindiğinizde esas hedefinizden şaşabilirsiniz. Kariyerinize yön verecek bir ek işle uğraşmak ve iki işte birden çalışmak arasında fark vardır. İki işte birden çalışırken açık ve net, stratejik bir nedeniniz vardır. Borcunuzu kapatmak, tatil için para biriktirmek, profesyonel kariyer olanaklarınızı genişletmek için yeni yetenekler kazanmak gibi hedefleriniz vardır. Hiçbir amacınız olmadan iki işle birden baş etmeye kalkışmayın, çünkü sonuçları sizin için can sıkıcı olabilir.

Hiçbir Kural Olmadığının Farkına Varın

Bir işe gir, ev al, aile kur, para biriktir, emekli ol ya da olma… Çoğu arkadaşınızın aşağı yukarı benzer bir yolda ilerliyor oluşu sizin de onların ayak izlerini takip etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Örneğin onlar 9-5 arası tam zamanlı çalışmayı seçtiyse sizin de benzer şekilde bir işi tercih etmeniz gerekmez. Freelance çalışarak veya aynı zamanda iki işte birden çalışarak geçiminizi sağlayabilirsiniz. Unutmayın, kariyer konusunda hayatta belli bir kural yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir