Esnek Ekonominin İşveren ve Çalışanlar için Sunduğu Fırsatlar

İş dünyasındaki her yeni gelişmenin hem olumlu hem olumsuz yanları vardır. Freelance veya yarı zamanlı çalışma konusunda da durum pek farksız değil. Freelance ve yarı zamanlı çalışma şekillerinin yükselişi kimi ülkelerde tartışma konusu olmakla beraber, bu şekilde çalışmanın sağladığı faydalar yadsınamaz. Pariyer olarak esnek ekonomi dünyasının çalışan ve işverenler için nasıl fırsatlar yarattığını yedi maddede özetledik:

1. Ücrette ve Çalışma Saatlerinde Esneklik

Yarı zamanlı veya freelance çalışmayı düşünüyorsanız, ödeme ve zamanlama konusunda seçenekleriniz bir hayli fazla. Ne kadar kazanacağınız aldığınız işin sayısına ya da zorluğuna göre değişiyor. Belirlenen bir teslim tarihi olsa da zamanı nasıl kullanacağınız sizin elinizde. Ayrıca, hem çalışırım hem tatilimi yaparım diyorsanız önünüzde bir engel yok. Kimse sizin ofiste olmanızı beklemiyor. Çalışma saatlerindeki esneklik, geleneksel çalışma yöntemlerinin sunamayacağı bir avantaj.

2. İş Çeşitliliği

Esnek ekonomi, ister çalışanlar ister yapılacak işler bakımından, sürekli çeşitlilik ve yenilik vaat ediyor. Aynı günün tekrarı mümkün değil. Bir gün içerisinde farklı sektörlerden ve her kesimden insanlarla tanışma fırsatlarının olmasından çoğu insan büyük keyif duyuyor. İş konusunda çeşitlilik de monotonluğun verdiği rehaveti önlüyor. Uzun süreyle birbirinin tekrarı işlerden mutsuzluk duyanlar için freelance/yarı zamanlı çalışma biçimleri biçilmez kaftan.

3. Yeterlilik Hissi Verir

İnsanlar zamanın da para kadar geçerli ve değerli olduğunu görmeye başlar başlamaz gelir potansiyellerini olası en yüksek noktaya taşımak için zamanı kontrol etmenin önemini de kavrıyor. Bu noktadan sonra artık büyük sorular sorma sırası geliyor: Gerçekten ne istiyorum? Hem “yeterince” para kazanıyor hem de önem verdiğim şeyler için vakit ayırabiliyor muyum?

4. Girişimcilikle Olan Benzerliği

Esnek ekonomideki çoğu iş fırsatı iyi yönetilen, yatırım alan teknoloji platformları tarafından sunuluyor. Çoğu zaman kendi web sitenizi kurmanıza bile gerek kalmıyor. Esnek ekonomi platformları ilgi çekici ve güzel tasarlanmış bir profil oluşturmanızı, bu sayede potansiyel müşterilerinizin sizi bulmasını mümkün kılıyor. Web sitesi kurma ve müşteri edinme kanallarına zaman ve nakit harcamadan girişimciliğin birtakım faydalarını deneyimleyebilirsiniz. Kendi şirketinizi yönetiyormuş hissini tadarak böyle bir kararın ilerisi için doğru olup olmadığına karar verebilirsiniz.

5. Finansal ve Kişisel Gelişiminiz için Bir Çıkış Yolu Göstermesi

Esnek ekonomi, hali hazırda tam zamanlı bir işte çalışıp işinden gayet memnun olanlar için de birçok fırsat sunuyor. Ek gelir elde edebilir ve mevcut işinizde fırsat bulamadığınız hobileriniz ve yetenekli olduğunuz alanlar için vakit ayırabilirsiniz. Kodlama yapmak gibi profesyonel becerileriniz sayesinde birçok ek işte çalışabilirsiniz. Ancak bu becerilerinizin yanı sıra kendi tasarımınız takıları satmak, butik pasta yapıp satmak gibi hobilerinizi bir kazanç kapısına dönüştürebilirsiniz.

6. İşverenlerin de İşini Kolaylaştırıyor

Esnek ekonomi sektörü çalışanlar için olduğu kadar işverenler için de hayatı kolaylaştırıyor. Bir proje üstünde çalışan ya da yeni bir pozisyon açmayı düşünen işverenler artık sıkıcı ve masraflı işe alım süreciyle uğraşmak zorunda kalmıyor. Belli niteliklere odaklanarak belli zaman aralıklarında olmak üzere yarı zamanlı veya freelance çalışan profesyonellerle el sıkışabilirler. Dönemsel sözleşmelerle işe alındığınızda, karşılıklı memnuniyet sonucunda tam zamanlı bir pozisyon teklif edilmesi de mümkün. 6 aylık bir proje için anlaşılan, ancak yaptığı işten memnun kalınması sonucu sözleşmesi uzatılarak tam zamanlı iş teklif edilen birçok insan var. Freelance ya da yarı zamanlı çalışanlarla dönemsel sözleşmeler yapan işverenler, bu süreçte gözlem yapma fırsatı yakalıyor, eğer aday çalışmaya devam edecek verimliliğe ve niteliğe sahip değilse büyük bir kayıp da yaşanmamış oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir