Freelance ve Yarı Zamanlı Çalışanlara Dair Basmakalıp 3 Düşünce

Esnek ekonominin çalışanlar için artıları ve eksileri sıkça tartışılıyor. Ancak işverenler açısından durum nedir? İşveren ya da insan kaynakları uzmanı olarak freelance veya yarı zamanlı olarak çalışanlarla sözleşme yapmak konusunda kararsız mısınız? Freelance veya yarı zamanlı çalışanları işe almanın dezavantajlarının avantajlarından daha fazla olduğunu ve zararlı çıkacağınızı düşünüyorsanız genel önyargı ve mitleri bir kenara bırakmanızda fayda var.

Çalışma Alışkanlıklarındaki Toplumsal Dönüşüm

Freelance ya da yarı zamanlı çalışanlar bir gecede ortaya çıkmadı. Esnek çalışanlar şu anki gibi yaygın olmasalar da her zaman vardı. Esnek çalışma anormal bir durum olmasa da çok fazla kabul görmüyorlardı. İnternetin yaygınlaşması, 2008’deki dünya çapındaki kriz ve Milenyum Çağı’yla beraber durumlar değişti. Şirketlerin küçülmeye gitmesi, kısa dönemli sözleşmelerin yaygınlaşması ile freelance ve yarı zamanlı çalışanların sayısı hızla artışa geçti. Ebeveynlerinin yaşadığı duruma düşmek istemeyen milenyum çocukları esnek çalışma biçimini benimsedi.

Esnek çalışanlar, esnek ve daha özgür çalışma koşulları yaratarak kendi kendilerinin patronu olmanın keyfini çıkarırken işverenler de sosyal güvenlik, sağlık sigortası, ofis giderleri gibi harcamalarla uğraşmalarına gerek kalmaması nedeniyle esnek çalışanlarla çalışmayı tercih ediyorlar. Ortada her iki tarafın da memnuniyeti söz konusu olmasına rağmen freelance ve yarı zamanlı esnek çalışanlar konusunda çoğu yanlış endişeler söz konusu. Pariyer olarak esnek çalışanlar konusundaki klişeleri sıraladık:

1. Freelance ve Yarı Zamanlı Çalışanlar Karışık İşlerin Üstesinden Gelemez

Yönetici ve direktörler, alanında oldukça kalifiye freelance/ yarı zamanlı bir çalışan bulamayacaklarını sanabilir. Ancak yapılan araştırmalar bunun tam tersini söylüyor. Aradığınız uzman nitelikteki, tecrübeli IT uzmanı, grafik tasarımcı ya da her kim ise Pariyer vb. platformlar da dâhil olmak üzere kolaylıkla bulabilirsiniz. Çoğu freelance çalışanın belirli alanlarda uzmanlaştığını unutmayın. Elinden her iş gelen, ne olsa yapacak bir insan olmak yerine konularında iyice uzmanlaşmışlardır.

2. Freelance ve Yarı Zamanlı Çalışanlar Sadece Tek Seferlik İşler İster

Bugün varlar, yarın yoklar. Taşeron çalışanlar konusunda çoğu yöneticinin genel kanısı bu yönde olabilir. Freelance ve yarı zamanlı çalışanlar tam zamanlı olarak ofiste çalışmamayı tercih ediyor olabilir, ancak bu tek seferlik iş peşinde oldukları anlamına gelmez. Freelance çalışanlar da uzun dönemli iş ilişkisi kurmaya açık. Tam zamanlı bir iş bulup sizi yarı yolda bırakacakları endişesinden vazgeçin. Sizi bırakmak bir yana sizin ekibinizde tam zamanlı olarak çalışma hayali de kuruyor olabilirler ya da tam zamanlı çalışmayı hiçbir koşulda düşünmüyor olabilirler.

3. Freelance ve Yarı Zamanlı Çalışanlarda Sadakat Yok

Freelance çalışanların başında bir patron olmaması demek müşterilerine sadık olmadıkları anlamına gelmez. Söz konusu müşterilerse genellikle yöneticileridir. Bu durum birden fazla yöneticinin olması gibi bir şey. Esnek çalışanlar esnek çalışma saatleri ve koşullar konusunda çaba gösterirler ancak bunu değerli bir gelir kaynağını kaybetmek uğruna yapmazlar. Ellerinden gelenin en iyisini yapmadıkları takdirde yerlerini bir başkasının alacağının farkındadırlar.

Yetenekli ve uzman esnek çalışanlar iletişim kurmayı bilirler, verilen işi zamanında teslim ederler ve onlarca müşterileri olmasına karşın her birine her zaman öncelik tanırlar. Sadakatlerini farklı bir şekilde gösterebilirler. Örneğin freelance çalışanınız lüzum olmamasına ve ekstra ücret de ödemiyor olmanıza karşın bir proje için fazladan mesai yaparak size sadakatini gösteriyor olabilir.

Yarı zamanlı veya tam zamanlı bir çalışanı mı işe almanız gerektiği konusunda çekinceleriniz varsa bir durun. Freelance çalışan ya da bir taşeron en azından geçici olarak daha iyi bir seçenek olabilir mi? Esnek çalışanlara bir şans tanımadan önce onlarla çalışmanın sizin ve ekibiniz için ne tür fırsatlar yaratacağını bilemezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir