Kazanç Sağlayabileceğiniz 8 Ek İş

Ek gelir elde etmek, çocukların okul taksitlerini ödemek, bir kenarda para biriktirmek veya hobi ve ilgi alanlarınız için yaptığınız masrafları karşılamak için ek iş yapıyor veya yarı zamanlı çalışıyor olabilirsiniz. İster mecburiyetten ister zaman zaman değişen ekonomik durumlar nedeniyle yarı zamanlı çalışarak kazanç sağlayabilirsiniz. Eğer freelance bir çalışansanız ve hiçbir yere bağımlı değilseniz ek işlerle gelirinize katkıda bulunmak biraz daha kolay olacaktır. Burada önemli olan esnekliğiniz ve yetenekleriniz.

1. Danışmanlık Yapmak

Danışmanlık hizmeti vererek mevcut yeteneklerinizi farklı sektörlerden insanlara yardım etmek için kullanabilirsiniz. Bu konuda piyasada talep çok fazla, çünkü her geçen gün şirketler farklı konularda danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç duyuyor, ancak tam zamanlı olarak kimseyi istihdam edemiyor. İşte bu yüzden danışmanlığın 250 dolarlık bir sektör olmasına şaşmamak gerek.
Muhasebe, insan kaynakları, web tasarımı, IT, sosyal medya gibi alanlardan birinde bir yeteneğiniz varsa küçük işletmeler için veya internet üzerinden hizmet verebilirsiniz.

2. E-ticaretle Uğraşmak

Son zamanların gözde sektörü e-ticaret, kendi işinizi kurmak için görece masrafsız ve zahmetsiz. online’da kendi mağazanızı açabilir, dünyanın dört bir yanına satış yapabilirsiniz. İster kendi tasarladığınız takılar ister el yapımı çikolatalarınız olsun, Shopify, Amazon gibi online alışveriş sitelerinde kolaylıkla ürünlerinizi satışa açabilirsiniz. Bunun için profesyonel olmanıza da gerek yok. Üstelik, çoğu online alışveriş sitesi pazarlama ve satış konusunda da destek veriyor. Ürünlerinizi sosyal medyada işletme hesapları oluşturarak da ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz.

3. Online Ders Vermek

Online eğitim için git gide daha da büyüyen bir piyasa var. Öğrenciler, sınavlara hazırlananlar, ebeveynler ve kendi çabalarıyla bir şeyler öğrenmek isteyen her yaştan insan, yetenekli hocaların yardımına ihtiyaç duyuyor. Sizin de yabancı dil, matematik, takı tasarımı, pazarlama gibi herhangi bir alanda böyle bir yeteneğiniz varsa, öğretmekten zevk duyuyorsanız online olarak ders verebilirsiniz. Kısa videolar çekip web sitenizde yayınlayabilirsiniz. Şirketler için interaktif eğitici materyaller hazırlayabilir veya Udemy gibi platformlarda online dersler yayınlayabilirsiniz.

4. Web Sitelerini Dönüştürmek

Her girişimci sıfırdan web sitesi açmakla uğraşmak istemez, var olan domain’leri satın alıp kazanç getirecek şekilde dönüştürmeye tercih ederler. Sahiplerinin artık kullanmadığı veya unutulup gitmiş bir sürü web sitesi var. Siz de böyle siteleri bulup satin alabilir, kazanç salayacak şekilde tekrar satabilirsiniz.

5. Online Kitap Yazmak veya Dijital Ürünler Hazırlamak

Emek vererek sadece bir defada hazırlayacağınız dijital ürünleri defalarca satışa koyabilirsiniz. Örneğin, online bir kitap hazırlayabilir, hatta kendi fotoğraflarınıı stock görsel olarak satabilirsiniz.

6. Satış Ortaklığı Kurmak

Aktif bir blog sayfanız veya web siteniz varsa, pasif gelir akışı sağlamak üzere bir sonraki adımınız satış ortaklığı oluşturmak olacaktır. Çok çaba sarf etmeden, sevdiğiniz ürünleri veya hünerlerinizi web sitenizde pazarlayabilirsiniz. Web sitenizde bir ürüne tıklanıp satış yapıldıkça bir komisyon alırsınız.

7. Çevirmenlik Yapmak

Herhangi bir yabancı dilde yeterliğiniz varsa güzel bir kazanç sağlamanız mümkün. Freelance web siteleride ya da çevirmenlik büroları, herhangi bir kuruluş veya tam zamanlı birini çalıştırmak yerine dönemsel olarak projeler için dışarıdan destek almayı tercih eden şirketler için yazılı veya sözlü çevirmenlik yapabilirsiniz. Turistik bir bölgedeyseniz, dil yeteneğinizi turist rehberliği yaparak paraya dönüştürebilirsiniz.

8. Çocuk Bakmak

Çocukları seviyorsanız, onlarla olmaktan zevk duyuyor ve bu alanda da eğitiminiz varsa bebek/çocuk bakıcılığı sizin için güzel bir seçenek olabilir. Arkadaş çevrenizden, akrabalardan, komşularınızdan birinin çocuğuna bakabilir ya da Pariyer gibi web sitelerinden size uygun ilana başvurarak ilk adımı atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir