Müşterilerin Freelance veya Yarı Zamanlı Çalışanlarla Çalışmak İstememesinin 5 Nedeni

Freelance ya da yarı zamanlı ek bir iş yapıyorsanız, her şeyin yolunda gittiğini düşündüğünüz bir görüşmeden çıkıp görüşmeyi gerçekleştiren kişilerden tekrar haber alamamak kadar kötü bir şey yoktur. Sürekli yeni bir iş ve proje arayışında olmak oldukça sııcı ve zaman alan bir şey. Yeni bir iş kapmak için harcadığınız her dakikayı size kazanç sağlayacak bir iş için harcamanız mümkün. Sona doğru yaklaşıyor ve her seferinde ucu ucuna müşterileri elinizden kaçırıyorsanız, yaptığınız hataları bir gözden geçirmenizde fayda var.

Tüm bu süreçte yaptığınız hataları ve çözüm yollarını sizin için sıraladık:

1) Online Dünyada Aktif Değilsiniz

Potansiyel müşterilerinizin sizinle çalışmaya karar vermeden önce yaptığı ilk şey isminizi internette aratmak olacaktır. Kim olduğunuzu ve online dünyada hakkınızda yer alan bilgileri görüp öğrenmek isteyecek ve online dünyada ne kadar yer bulduğunuza dayanarak güvenirliğinizi test edeceklerdir. İsminizi arattıklarında karşılarına hiçbir şey çıkmıyorsa bir sorun var demektir. Potansiyel müşterileriniz başka isim arayışına girecektir. Güvenilir, profesyonel bir online imajınız yoksa yeni müşterileriniz için çok güvenilir gelmeyebilirsiniz.

Çözüm: Portfolyonuzu, referanslarınızı içeren profesyonel bir web adresiniz olursa, müşterilerinizde iyi bir ilk izlenim bırakabilirsiniz.

2) Portfolyonuz ve Yaptığınız İşlere Dair Örnekler Yok

Potansiyel bir müşteri sizinle çalışıp çalışmama kararını vermeden önce nihai ürünün veya hizmetin ne şekilde olacağını aşağı yukarı tahmin etmek isteyecektir. Yeni müşteriler çekebilmek için yeteneklerinizi sergilemeniz gerekir.

Portfolyo sayesinde potansiyel müşterilerinize size değerlendirme fırsatı verirsiniz. Eğer portfolyonuz ilgilerini çekerse sizinle çalışmaya karar vereceklerdir. İster ek iş yapın ister freelance olarak çalışın, yeteneklerinizi sergileyecek somut bir kanıt yoksa işi kaybetme olasılığınız çok yüksek.

Çözüm: Yer aldığınız tüm proje ve yaptığınız işlerin yer aldığı güzel bir portfolyo hazırlayın ve olası müşterilerinizin kolayca erişebilmesini sağlayın.

3) Referansınız Yok

Bir müşteri sizinle çalışmayı reddediyorsa bunun güven ve kanıta dayanan birçok nedeni vardır. Daha önce çalıştığınız veya şu an çalışmakta olduğunuz müşterilerinizin deneyimleri çalışmalarınıza dair bir ipucu verecektir. Hakkınızda hiçbir değerlendirme veya yorum yoksa, gerektiğinde iletişime geçebilecekleri bir referans bulunmuyorsa bu durum hemen fark edilecektir. Sizi neden kimsenin tavsiye etmediğini merak edecekler ve bol alkış toplayan başka bir meslektaşınızla ilerlemeyi tercih edeceklerdir.

Çözüm: Portfolyoda olduğu gibi hakkınızda bir değerlendirme yoksa derhal harekete geçin. Eski müşterilerinizle iletişime geçin ve kısa da olsa bir değerlendirme yazısı isteyin. Değerlendirme ve tavsiye yazılarını yaptığınız her işten sonra bir rutin haline getirin. Eğer size referans kaynağı olabilecek hiç kimse yoksa öneri karşılığında ücretsiz birkaç iş yapabilirsiniz.

4) Çok Baskıcısınız ya da Tam Tersi Davranıyorsunuz

Siz de çoğu ek işte çalışan ya da freelance iş yapan insan gibi potansiyel müşterinizle tanıştıktan sonra iki türlü davranıştan birini sergiliyorsunuz: Potansiyel müşterinize cevap vermesi için onlarca e-posta yolluyorsunuz ya da müşteri sizinle iletişime geçene kadar bir köşede sessiz bekliyorsunuz. İki strateji de hatalı.

İnsanlar baskı altında tutulmak istemezler. Bu nedenle ısrarcı bir şekilde onları arayıp e-posta yağmuruna tutmayın. Sizinle çalışma konusunda kararsız müşterileriniz üzerinde baskı kurmanız daha yolun başında iplerin kopmasına neden olacaktır. Öte yandan, pasif bir şekilde onlardan bir yanıt gelmesini beklemeden kendinizi hatırlatın.

5) Sizinle Çalışmanın Farkını Ortaya Koyamıyorsunuz

İnsanların sizinle çalışmak istememe nedenlerinden biri sizinle çalışmayı değerli bulmamaları olabilir. Onlara nasıl bir değer katabileceğinizi göstermiyor olabilirsiniz. Muhtemelen neler yapabileceğinizi gösterdiniz, verebileceğiniz hizmetleri sıraladınız ama sizinle çalışmayı tercih ederek nasıl fayda sağlayacağınızı göstermediniz.

Çözüm: Müşterilerinize sizinle çalışmayı tercih ederek hayatlarının nasıl kolaylaşacağını, vakitten kazanç sağlayacaklarını vs. gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir