Yarı Zamanlı, Freelance veya Ek İşlerde Çalışanların Beyin Gücünü Geliştirecek Süper Gıdalar

İster yarı zamanlı ister freelance çalışıyor olun, stresle başa çıkmak ve sağlığınızı korumak için ne yediniğiniz çok önemli. İşleri yetiştirme telaşı, düzenli kazanç elde edebilme baskısı, ailevi sorunlar, ilişkiler ve onlarca şey stres düzeyinizi tetikleyebilir. Kısa süreli bir stres yaşadıysanız bir süre sonra vücut sisteminiz normale dönecektir. Ama, yeni projeler peşinde koşan, teslim tarihi yaklaşmakta olan bir projeyi yetiştirmeye çabalayan, yeni ek işler arayan ya da gelir-gider dengesini sağlamak için uğraşan yarı zamanlı bir çalışan veya ek işle geçinen biriyseniz, uzun dönem stres, yani kronik stresten şikayetçi olmanız neredeyse kaçınılmaz.
Kronik stres ise aşırı yemek yeme, fast food tüketimi veya yetersiz beslenme gibi beslenme bozukluklarına yol açıyor. Yığınla iş sizi beklerken ve üzerinizde bir baskı varken öğün atlamak veya yemek yemeyi tamamen unutmak hiç de zor değil. Ancak, yetersiz veya dengesiz beslenmenin vücudunuz üzerindeki etkileri zamanla korkunç bir noktaya varabilir. Psikolojik sorunların yanı sıra birtakım bedensel rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz.

Tamamen sağlıklı bir beslenme düzenine geçmek şu an için çok da gerçekçi gelmeyebilir. Ancak, öğünlerinize besin değerleri yüksek gıdaları ekleyip, sağlıksız gıdalara elveda diyerek stresle başa çıkabilirsiniz. Pariyer olarak öğünlerinizde mutlaka yer vermeniz gereken gıdaları sizin için bir araya getirdik:

1. Yaban Mersini

Çalışırken yanınıza bir kase yaban mersini koyun. Yaban mersini yalnızca beyin fonksiyonları ve hafızanızı değil, bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Bu sayede üretken olamama hissinin tetiklediği stresi azaltır ve işinize daha fazla odaklanmanızı sağlar. Uzun dönemdeyse zihinsel yaşlanmanın etkileri azaltır.

2. Fındık ve Ceviz

Fındık, büyük bir Omega 3 kaynağıdır, ancak cevizin faydaları say say bitmez. Omega 3 eksikliği depresyona ve bilişsel fonksiyonlarda gerilemeye yol açar. Bu iki sağlık probleminin de kaynağı stres. Ceviz tüketerek bu problemlerin üstesinden gelebilirsiniz. Dahası ceviz, çoklu doymamış yağ ve yağsız protein kaynağıdır. Cevizin bir diğer faydası da melatonin (uyku hormonu) düzeyini artırarak geceleri uyumanıza yardımcı olmasıdır. Gün içerisinde ve yatmadan önce bir miktar tüketebilirsiniz.

3. Balık

Sardalya, somon, ton balığı gibi yağlı balık türlerinin cevizle eşdeğer faydaları var. Ceviz sevmiyorsanız, ama tütsülenmiş somon, sardalya veya ton balığını seve seve yerim diyorsanız muhteşem! Sağlıklı yağ asitleri içeren bu balıklardan herhangi biriyle güzel bir sandviç hazırlayarak kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

4. Besin Takviyeleri

Mevsimlik taze gıdaları zamanında, düzenli olarak temin etmek veya tüketmek mümkün olmayabiliyor. Böyle durumlarda B vitamini kompleksi, magnezyum veya sıvı gıda takviyeleri gibi vitamin ve besin takviyelerini tercih edebilirsiniz.

5. Bitter Çikolata

Çikolataya kim hayır diyebilir ki? Lezzeti bir yana, çikolatanın sağlığınız için birçok faydası var. Bitter çikolatadaki flavonoid yapı maddeleri, hafızayı güçlendirmek ve odaklanmanızı sağlamak gibi çeşitli beyin fonksiyonlarını iyileştirir. Verimli ve tetikte olduğunuzda doğal olarak stresiniz azalır. İyi bir bitter çikolatanın sırrı ise en az %70 kakao içermesidir.

6. Yeşillik

Çalışırken yeşil gıdalar tüketmek kulağa pek de cezbedici gelmeyebilir. Pekiyi, bilişsel fonsiyonları iyileştiren K ve B vitaminleri ile demir bakımından zengin, iyi bir anti-oksidan olan brokoliye ne dersiniz? Brokoliyi -ister çiğ ister haşlanmış- çalıştığınız sırada atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

7. Tam Tahıllı Gıdalar

Tam tahıllı gıdalar, sindirim sistemimizde daha yavaş sindirilmeleri sayesinde daha uzun süre enerji sağlarlar. Tam tahıllı gıda denilince aklınıza yulaf ezmesi veya kepekli gıdalar geliyorsa bir kez daha düşünseniz iyi edersiniz. Marketlerde tam tahıllı çeşit çeşit atıştırmalıklar bulabilirsiniz. Tam tahıllı gıdalar sayesinde daha verimli çalışabilir, böylece daha az stres yaşarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir