Ek İşlerde Çalışanlar için Doğru Zaman Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Bir ya da birden fazla ek işiniz ve sizi bekleyen uzun bir yapılacaklar listeniz varsa zamanı doğru kullanarak kendi planınızı oluşturmanız oldukça önemlidir. Bu şekilde geçiminizi sağlamak istiyorsanız verimli çalışmanızı ve sonucunda kazanç elde etmenizi gereken önemli noktalar var. Bu yolda size yardımcı olacak en önemli adımları sizin için sıraladık:

1. En Önemli İşler Önce Gelir

Aynı anda halletmeniz gereken birçok iş var. Hepsini birden geçiştirip sonra kısacık bir süre içerisinde hepsini aynı anda halletmeye çalışma moduna girmek çok kolay. Ancak bunu sakın yapmayın. Böyle bir yaklaşım beyninizin harekete geçip durmasına ve gereğinden fazla odaklanmasına yol açar. Belli bir zamanda tek bir ek işinize odaklanmanız halinde verimli çalışmanız mümkündür. Teslim tarihlerine göre sıralama yaparak ek işleriniz arasında öncelikli olanları belirleyin. En acil olanlarla işe başlayın ve bunlar bitene kadar diğerlerine geçmeyin. en önemlisi biter bitmez sıradakine geçin.

2. Gerektiği Durumlarda Hayır Demeyi Bilin

Mümkün olduğunca çok para kazanmak için her ek iş teklifine evet deme yanılgısına düşerseniz büyük bir sorumluluk aldığınızın ve bu yükün altında ezilme riskinizin olduğunun farkına varın. Yapabilecekleriniz ve üstesinden gelebilecekleriniz konusunda çoğu zaman çok da gerçekçi davranmayabilirsiniz. Bu nedenle bir sürü işe evet dersiniz.

Bir günde çalışabileceğiniz bir sürü saat var. Ancak yeni bir ek işin sorumluluklarını karşılama konusunda tereddütleriniz varsa dürüst davranın ve karşı tarafa makul bir karara bağlanmadığı müddetçe verilen işleri yetiştiremeyeceğinizi bildirin. Söz konusu ek işi kaybedebilirsiniz ancak yapılması gereken diğer işlerinizi eksiksiz gediksiz tamamlayabilirsiniz.

3. Dikkatinizi Dağıtan Şeylerden Uzaklaşın

Bunu demesi kolay ama uygulaması zor gelebilir. Ancak, yapmak zorundasınız. Telefonunuzu, tarayıcınızı kapatın. Dikkatinizi dağıtacak bir şeyin olmadığı sessiz bir ortam bulun. bunu evde başarmanız mümkün değilse bir kahve dükkanına gidin. Hızlı bir şekilde bitsin istiyorsanız elinizdeki projeye bir an önce gömülmeniz gerekir.

4. Verimsiz İşlere Harcadığınız Vakti Gözlemleyin

Sosyal medyada gezinirken, oyun oynarken ya da TV izlerken harcadığınız vaktin farkına bile varmamış olabilirsiniz. Bir hafta süreyle tüm bu zamanı takip altına alın. Bu aktiviteler için sarf ettiğiniz zamanı fark ettiğinizde gözlerinize inanamayacaksınız. Kaybettiğiniz vakti bizzat gördüğünüzde geri adım atacak ve kendinize bir program hazırlayacaksınız. Modunuzun düştüğü zamanlar için programınızda kısa molalara da yer vermeyi unutmayın. Bu molaları tamamladığınız işlere karşılık birer ödül gibi düşünün.

5. Ayrıntıları Sona Bırakın

Mükemmeliyetçi bir insan olabilirsiniz, bu gayet normal bir durum. Ancak bir proje ya da iş üzerinde çalışırken her an en mükemmelini başarmaya çalışmak size yavaşlatacaktır. Önce projeyi tamamlayın. daha sonra geri dönüp detayları inceleyin. İş bitip en sona gelinceye kadar her adımda durup durup detaylara takılmayın.

5. İşler Arasında Soluklanmak için Zaman Ayırın

Hiç ara vermeden bir işten diğerine geçemezsiniz. Bir projeyi tamamlar tamamlamaz çalıştığınız masadan ya da ortamdan çıkın. Sevdiğiniz bilgisayar oyununu oynayın, yürüyüşe çıkın, hatta temizlik yapın. burada hedef kafanızı boşaltmak, unutmayın.

6. Yapılacaklar Listenizde Adım Adım İlerleyin

Yapılması gereken yedi işiniz olabilir. Liste oldukça kabarık ve can sıkıcı gelebilir. Bu nedenle önünüzdeki tek bir işe odaklanın. Söz konusu işi tamamladığınızda yapılacaklar listenize gidip üzerine bir çarpı atmak ne kadar güzel bir his olsa gerek!

Tüm bu öneriler arasında zamanlama ve planlama konusunda yardımcı yazılım ve uygulamalar bulunmuyor. Eğer kendiniz bir plan oluşturup buna bağlı kalamıyorsanız elbette bu uygulamalardan faydalanabilirsiniz, ancak hangi uygulama doğru ya da değil çok düşünmek yerine kendi planınızı kendiniz oluşturmaya çalışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir