Ek İşte Çalışanların Verimliliğini Yükseltecek ve İşlerine Daha Fazla Konsantre Olmalarını Sağlayacak 5 Yöntem

Sabah erken kalkıyor, trafikte zaman harcıyor ve sonrasında gün boyu bir işte canınızı dişinize takarak çalışıyorsunuz. Bunun yanı sıra ek bir işe de koşturduğunuz için yorgunluktan bitiyorsanız bu yazımız tam da size göre. Ek işte çalışanların yaşadığı en büyük sorunlardan biri de zihinsel yorgunluk sonucu karar almakta, kafanızı toparlamakta ve konsantre olmakta güçlük çekmek. Ancak enerjinizi ve vaktinizi doğru şekilde yönetmeyi öğrenerek kısa ve uzun dönemde bu yorgunluğun yaratacağı sıkıntıların önüne geçersiniz.

1. Enerji Yönetimi Pratiği

Üretken olabilmek için işlerinizi enerjinize göre belirleyin. En yaratıcı olduğunuz saatler sabah saatleri ise gününüzü beden ve zihninizin ayık olduğu bu saatlere göre ayarlayın. Örneğin, ek iş olarak metin yazarlığı yapıyorsanız sabah 9’da tam zamanlı işinize başlamadan önce en verimli olduğunuzu hissettiğiniz sabah saatlerini iyi değerlendirin ve sabah 5’te kalkarak ek işlerinizi halledin ve daha az beyin gücü gerektiren işlerinizi günün geri kalanına bırakın, aksi takdirde enerjiniz kalmayacaktır. Böyle bir alışkanlık kazanarak her iki işinizi de rahatlıkla yönetebilirsiniz. Zaman yönetimi konusu ilk zamanlar skıntılı gelebilir ancak pratik yaparak ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

2. Odaklanmak için Yeni Uygulamalardan Yararlanın

Zamanınızı nasıl harcadığınızı gözlemleyin. Gözlemleriniz sonucunda hangi işleri devretmeniz veya tamamen vazgeçmeniz gerektiğine karar verebilir, kendi doğru ve yanlışlarınızı görebilirsiniz. Toggl veya Everhour gibi uygulamaları telefonunuza indirerek veya en basitinden bir liste oluşturarak kolları sıvayabilirsiniz. Zamanı nasıl yönettiğinizi takip ederek işleri oyunlaştırmanızı sağlarken sizi tetikte tutacaktır. Bir oyunda her bir aşamayı tamamlarcasına zaman konusunda hedefi tutturmanız daha çok gayret göstermeniz için sizi teşvik edecek ve konsantrasyonunuzu yükseltecektir.

3. İşlerinizi Büyütmek için Vakit Yaratın

İşlerinizi yürütmekle fazlasıyla meşgulseniz aslında işinizi büyütmek gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak, diyelim ki ek işlerinizi sabah ve gece saatlerine bırakıp her sabah 25 dakikanızı kendi işinizi nasıl büyüteceğinize dair çalışarak geçirebilirsiniz. Ama bu 25 dakikalık arada kısıtlı zamanınızı e-postalara bakmak veya diğer sıkıcı işlere harcamayın. En önemlisi ise gerçekten neyi başarmak istediğinizi bilmeden işin başına oturmayın. Ne yapmak istediğiniz konusunda kararsızsanız bilgisayarınızı açıp boş boş gezinmeyin. Böyle yaptığınız takdirde sonuç olarak hiçbir şey yapmamış olmanız size daha fazla stres altına sokacaktır, ancak diğer türlü yaptığınız iş size doyum hissi verecektir.

4. Tüm Haftayı Gözden Geçirin

Ek işte çalışanlardan bazısı için üretkenlik neyi ne zaman yapacağına dair gerçekçi olmak anlamına gelir. Örneğin her gün işten sonra bir saatinizi ayırmayı deneyebilirsiniz ama kendinizi TV’de kanaldan kanala gezinmek veya Instagram’a göz atmak dışında hiçbir şey yapamayacak kadar yorgun bir halde bulabilirsiniz. Yani, kafanızdakilerle gerçekler uyuşmayabilir. Birkaç deneme yanılmadan sonra yapılacak işlerinizi farklı zaman dilimlerine bölebilirsiniz. zihinsel olarak size çok yoracak işlerinizi daha fazla enerjik hissettiğiniz ve daha kolay odaklanabildiğiniz hafta sonuna bırakabilirsiniz. Hafta içinde de artık adeta otomatiğe bağladığınız için çok fazla düşünmenizi gerektirmeyen kol gücü gerektiren işlerinizi yapabilirsiniz.

5. Sadece Ek İşinize Ayırdığınız Vaktinizi Düzenleyin

Her boş vaktinizi ek işinize ayırmak isteyebilirsiniz. Ancak bir noktadan sonra bu duum yorucu bir hal almaya başlayınca işinizden tamamen vazgeçersiniz. Değişken ve düzensiz olan boş vaktinizi ek işlerinize ayırmak yerine düzenli, belirli zamanlar ayarlamaya çalışın. Böylece boş zamanlarınızda zihninizi boşaltıp rahatlayabilirsiniz ya da yeni planlar yapabilir, vaktinizi daha verimli geçirebilirsiniz. Hem de sevdiğiniz bir diziyi izlerken suçluluk hissi de duymazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir