Emeklilikte Ek İş Bulmanın 4 Yolu

Yıllarca emekli olacağınız günü beklediniz, ailece güneye yerleşme hayalleri kurdunuz ve nihayet emeklisiniz. İlk zamanlar emeklilikten büyük keyif duyuyordunuz. Ancak, emeklilik günlerinizi evde geçirmek eskisi gibi keyif vermemeye, sıkılmaya ve kendinizi bir işe yaramıyor gibi hissetmeye başladıysanız kendinize uygun bir ek iş bulmayı düşünebilirsiniz. İster tamamen gönüllü olarak sosyal sorumluluk amacıyla, ister bir yandan küçük kazançlar da elde etmek amacıyla olsun, neler yapabileceklerinizi sorgulayarak arayışlara başlayabilirsiniz. Öte yandan acilen paraya da ihtiyacınız olabilir.

Hem kazanç sağlamak hem de vaktinizi değerlendirmek istiyorsunuz, ancak gel gelelim bir türlü nereden başlayacağınıza karar veremiyor olabilirsiniz. Bu önemli ilk adımı da bir türlü atamadığınız için keyfiniz daha da çok kaçıyor ve daha mutsuz ve çaresiz hissediyor olabilirsiniz. İlk adımı atabilmenizde size kolaylık sağlayacak birçok basit yöntem var. Pariyer olarak bir ek işe başlamadan önce size yardımcı olacak 4 temel adımı sıraladık:

1. Ek İş Bulmak için Sahip Olduğunuz Yeteneklerden Faydalanın

Hayatınızın ikinci baharında oldukça farklı bir iş yapmanın hayalini kurmak komik gelebilir, çünkü ek işe başlayan çoğu insan daha akıllıca davranarak mevcut yeteneklerini kullanıyor. Ancak bu daha önce yaptığınız işin bire bir aynısını yapmak zorunda olmanız anlamına gelmiyor. Örneğin daha önce bir yazılım şirketinde çalışan ve Excel’de son derece yetkin birisi emekli olunca bu yeteneğini Excel üzerine online dersler vererek kullanabilir. Hangi yeteneklerinizden ne şekilde yararlanacağınızı bilemiyorsanız nasıl yapacağınızı bildiğiniz şeylerin bir listesini çıkartın. Sonra bunlar arasında hangilerini yapmaktan zevk aldığınızı ve hangilerinin diğer insanlar için de faydalı olabileceğini kendinize sorun.

2. Bir Merakın Değil, Bir Problemin Peşinden Gidin

Merak ve ilgi duyduğunuz her şeyden kazanç sağlayamazsınız. İnsanlar genellikle bir sorunlarını çözmeniz için para ödeyecektir. En iyi ek işler hem bir merekınızı karşılıyor hem de bir soruna çözüm getiriyordur. Genel bir probleme yönelik bir çözüm getirebiliyor musunuz? alerjisi olanlara yönelik güvenilir, ev yapımı temizleyiciler üretmeye başlamış olabilirsiniz. Ya da uygun fiyatlara nasıl düğün çiçeği siparişi verebileceğinizi biliyorsanız bunları ilginç bir şekilde paraya dönüştürebilirsiniz.

3. Bildiklerinizi Öğretin

Kazanç sağlayacak bir ek iş bulmanın en iyi yollarından biri de bunca yıllık deneyiminizi, öğrendiklerinizi tecrübelerinizden yararlanacak diğer insanlara öğretmektir. Diyelim ki yıllarca profesyonel olarak bebek baktınız. artık emeklisiniz ve sağlığınız artık buna el vermiyor. Bir blog sayfası açarak deneyimlerinizi paylaşabilir, dijital ortamdan zamanla kazanç sağlayabilirsiniz. Öncelikli olarak insanlar sizden ne konularda yardım talep ediyor onu keşfedin. Teknik sorunlar ya da tasarım mı? Uzmanlık alanlarınızı kazançlı bir iş veya ürüne dönüştürebilirsiniz.

4. Her Ne Yapıyorsanız Severek En İyi Şekilde Yapın

Çoğu emekli hayatlarının bu ikinci evresinde tekrar işe başlamayı düşünüyor ancak gönüllü olarak, kamu yararına çalışmak herkesin aklına gelmez. Unutmayın, ilk başta kazanç amacıyla yola çıkmadığınız ama sonrasında size gelir elde ettirecek birçok iş var. Yardım kuruluşlarına kar miktarınızı veya ürünlerinizi bağışlayabilir, sosyal sorumluluk etkinliklerine sponsor olabilir veya ihtiyacı olanlara iş fırsatı sunabilirsiniz. Diyelim ki emekli olmadan önce sınıf öğretmenliği yapıyordunuz. Öğretme tutkunuz hiç dinmiyorsa eğitim imkanı bulamayan, maddi durumu yetersiz göçmen çuklara okuma-yazma dersi verebilirsini. Bunun için Youtube videoları hazırlayarak yola koyulabilirsiniz. İlk başlarda bir kazancınız olamayabilir, hatta böyle bir fikirle yola çıkmamış olabilirsiniz. Ancak zamanla yaptığınız işe bağlılığınızın ve azminizin dikkat çekmesiyle işler renk değiştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir