Freelance Olarak Çalışmanın Pek de Size Göre Olmadığına Dair Belirtiler

Dıştan bakıldığında freelance ya da yarı zamanlı çalışanların hayatını yaşadığını düşünebilirsiniz. Kendi işlerinin patronu olmaları, esnek çalışma saatleri bir hayli cezbedici gelebilir. Hali hazırda freelance olarak çalışıyorsanız tebrikler! Ancak işler dışarıdan göründüğü gibi olmayabilir. Freelance çalışmak bazı insanlar için harika bir çalışma biçimiyken bazı insanlar için pek de değil. Freelance çalışma modelinin size uygun olup olmadığını kendinizi gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Pariyer olarak bu belirtileri sizin için derledik:

1. Tam Zamanlı Bir İşin Güvencesi Size Daha Cazip Geliyor

Bir işi istediğinizde Kabul etmek, planlamanızı kendinizin yapması, kurumsal yükümlülklerin olmaması, saat 9-5 arası çalışmak zorunda olmamak freelance çalışmanın nitelikleri arasında. Tüm bu özellikler aslında bu şekilde çalışmayı cazip kılan sebepler. Pekiyi böylesine bir özgürlük ve esneklik sizde belirsizlik hissini uç noktalarda yaşamanıza neden oluyorsa? Bakmakla yükümlü olduğunuz insanlar/ çocuklarınız varsa, kronik bir sağlık problem yaşıyorsanız, ödemek zorunda olduğunuz kredi borcunuz ya da gelir akışının sürekli olmasını gerektiren bir başka durum varsa freelance çalışmaya özgü esneklik avantajlı olduğu kadar dezavantajlı olabilir. Çocuğunuzu okuldan almak için yöneticinize danışıp işten erken çıkmayı istemek gibi dertleriniz artık kalamayabilir ama bu ay yeterince kazanç elde edemediğiniz için okul taksitlerini düzenli olarak ödeyememe gibi bir endişeniz de olabilir. Düzenli ödeme yapılmasının ve çeşitli yan hakların getirdiği güvence hissi size ne kadar fazla cazip geliyorsa o kadar çok freelance çalışmaktan uzaksınız demektir.

1. Organizasyon Yapmak ve Verimlilik Sizin Güçlü Yanınız Değil

Kendi sisteminizi kurmadıkça bir freelance çalışan olarak asla düzene girmiş hissetmeyeceksiniz. Bu bir gerçek. Ancak bu sistemler çok karışık, adeta bir yöneticinin hazırladığı gibi bir system olmak zorunda değil. Konsantrasyonunuzu korumak ve etkili çalışmak için temel birkaç faktöre dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Odaklanabilmek ve freelance işlerinizi düzene koymak için günlük ve düzenli olarak bir program yapmanız ve ona uymanız gerekmektedir. Bu durum mantık dışı gelebilir. Ancak bu durum her gün aynı kişiler için her gün aynı klişe planı hazılamaya benzemiyor. Farklı kişiler için yerine farklı projelerde yer alıyorsanız birbirinden farklı teslim tarihlerine uymanız, aynı anda birçok şeyi halletmeniz gerekecek. Bunun içinse diyelim ki pazar akşamınızı haftalık plan yapmaya ayırıp sonrasında programınıza harfi harfiyen uymanız gerekiyor. Plan yaparken günlük işlerinizi saat kaçta halledeceğinizi, yürüyüş saatlerinizi vb. tüm işlerinizi detaylıca belirleyip hiç şaşmadan programa uymak gün içinde kaos yaşamanızı önleyecektir.

Düzenli program yapmak, kendinizi motive etmek ve kararlı olmak içinizden gelen bir şey değilse, freelance çalışırken işleri son dakikaya bırakıp birçok işi kaybedebilirsiniz. Böyle bir çıkmaza çok fazla düşüyorsanız tam zamanlı iş ve 9-5 ofis hayatı size daha ilgi çekici gelmeye başlayacaktır. Ancak, bunlara rağmen freelance çalışmakta ısrarcıysanız biraz gayret ederek ofis düzenini ve kuralları kendiniz belirleyebilir ve bu konuda inatçı olarak verimli bir şekilde çalışabilirsiniz.

2. İzole Olmuş Hissediyorsunuz ve Bir Ekibin Parçası Olmayı Özlüyorsunuz

Freelance çalışırken doğal olarak düzenli bir işte olduğu gibi sosyal olamayacaksınız ve bir ekibe de bağımlı olmayacaksınız. Bir ekibin parçası olmasanız bile hiçbir iş durduk yere gökten inmiyor. Üzerinde çalıştığınız projeyle ilgilenen diğer insanlarla, müşterilerinizle ve diğer freelance çalışanlarla sürekli iletişim kurmanız gerekecek. birileriyle sohbet etmek ihtiyacı duyuyorsanız görüntülü sohbet ile gün içerisinde fırsat buldukça çalıştığınız insanlarla görüşebilirsiniz. Görüşmelerinizde iş dışındaki konulara çok fazla detaylandırmadan yer vermenizde bir sakınca yok. “Hafta sonunuz nasıl geçti?” veya “En son hangi kitapları okudunuz?” gibi sorular sorabilirsiniz. Bu sohbetleri etmek için illa yüz yüze bakıyor olmanız gerekmez. Ancak evde çalışmanın size yalnız ve mutsuz hissettirdiğini gözlemliyor ve diğer insanlarla beraber çalışmayı özlüyorsanız aynı şirketten veya aynı proje üzerine çalışanlar bile olmasalar ortak çalışma alanları keşfedin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir