Freelance ve Yarı Zamanlı Çalışanları Ekibinizle Kaynaştırmanın 4 Yolu

Esnek ekonomi her gün daha da yaygınlaşıp popüler oldukça işverenler yeni bir sorunla karşı karşıya kalıyor: farklı şekillerde çalışan iş gücünü yönetmek. İşverenlerin görüşleri alındığında cevaplar kişiden kişiye değişiyor. Bir kısmı freelance ve yarı zamanlı çalışanların harika bir ekip işi çıkardığını söylerken bir kısmı ise ekip çalışmasına yatkın olmadıkları görüşünde.
Farklı lokasyonlardan farklı saatlerde size destek veren çalışanlar söz konusu olduğunda işbirliği sağlamak zor olabilir. Ekip ruhunu oluşturmak ve esnek çalışanlarla tam zamanlı çalışanlar arasında yardımlaşma ortamını yaratmak yöneticilerin elinde.

1. Ortak Çalışma Saatlerini Belirleyin

Freelance ve tam zamanlı çalışanların çalışma saatleri genellikle uyuşmuyor. Bir ofis çalışanı için saatler belirliyken esnek çalışanlar herhangi bir yerden herhangi bir saatte çalışabilir. Çalışma saatleri günden güne değişebilir ve gecenin bir vaktinde de çalışma imkanları var. Yani onları bağlayan bir çalışma saati yok, yeter ki verilen işi zamanında teslim edebilsinler.
Ancak freelance ve tam zamanlı çalışanların birlikte çalışması söz konusu ise saatler çok önemli. Zira insan kaynakları uzmanlarına danışıldığında da en büyük endişelerinin freelance çalışanların ulaşılabilirliği.

Freelance çalışanlar esnek çalışmayı önemsemesine rağmen diğer çalışanlarla işbirliği sağlamak adına temel kurallar belirleyin. Esnek çalışanlar için bir çizelge oluşturun ve güncellenen çalışma saatlerinden herkesin haberdar olmasını sağlayın. Tam zamanlı çalışanlarla ortak bir çalışma yürüttükleri zaman en azından çalışma saatlerinin bir kısmının çakışmasını sağlayın.

2. İletişimi Kolaylaştırın

Herhangi bir ekibin başarısında iletişim oldukça önemli bir faktördür. Ekip çalışanlarının bire bir karşılıklı olarak çalışma imkanının olmadığı durumlarda ise bilhassa önemlidir. Ancak, insan kaynakları uzmanlarının yürüttüğü araştırmalara göre freelance çalışanlar arasında yazılı iletişim becerileri oldukça yetersiz. Ancak iletişim becerileri eksik olan sadece freelance çalışanlar değil, her iki tarafta da iyileştirme gerekiyor.

İletişim kurmak için e-postayla yetinmeyin. Yüz yüze iletişim ekiplerin dayanışması için hala en iyi yöntem, ancak freelance, yarı ve tam zamanlı çalışanların beraber çalıştığı durumlarda pek de mümkün olmayabiliyor. Gereksiz e-posta trafiğini önlemek için ekiplerin gerçek zamanlı işbirliği yapmasını ve bilgi paylaşmasını sağlayan yazılımlardan yararlanabilirsiniz.

3. Sorumlulukları Açık ve Net Bir Şekilde Belirleyin

Ofis ortamında çalışanlar kim şu an ne işle uğraşıyor ve nasıl bir iş bölümü olacak üzerinde konuşarak öğrenebilir. Ancak freelance çalışanların yer aldığı karma ekipler bu lükse sahip değil. Görevler açıkça ortada olmadığında da gecikme ve daha fazla stres söz konusudur. Keza Wrike tarafından 2015’te yayınlanan rapora göre görev ve yükümlülüklerin açıkça belirtilmemesi en büyük stres faktörlerinden. Ayrıca, diğer ekip üyelerinin işini tamamlamasını beklemek de verimlilik önündeki en büyük engellerden biri.

Görev ve yükümlülükler açık ve net olmadığında çalışanlar tüm sorumluluğu freelance çalışanlara yüklüyor, ancak gel gelelim bu durumdan freelance çalışanların haberi olmadığında boş yere vakit kaybı yaşanıyor. Projelere başlamadan önce kim neyi yapacak açıkça belirtin, böylece kimse ortalıkta sebepsiz yere beklemeyecektir. A’dan Z’ye yapılması gerekenleri belirlemek ve teslim tarihlerini konuşmak için tüm ekiple beraber bir konferans görüşmesi yapın.

4. Standartları Belirleyin

Tam zamanlı çalışanlar şirket vizyonunu ve marka standartlarını bilir ve iş süreçlerinden haberdardır. Ancak freelance ve yarı zamanlı çalışanlar kendi iş yapış süreçlerini geliştirmişlerdir. Tam zamanlı çalışanlarla beraber çalışmaları söz konusu olduğunda da iş yapış şekillleri birbiriyle çatışabilir. Bu nedenle böyle bir durum yaşamamak için marka standartları, ana kurallar ve şirket jargonu konusunda freelance çalışanlara bir eğitim verin. Böylece herkes aynı dili konuşur ve iletişim kopukluğu yaşanmadan işbirliği sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir