Freelance ve Yarı Zamanlı Çalışanlarınızın Dışlanmış Hissetmemelerini Sağlamanın Yolları

Rakamları bir kenara bıraksak bile iş yerlerinin hızla değiştiği gerçeğini kimse inkâr edemez. Bir zamanlar şirketler, şirket içi tam zamanlı çalışanlara bağlıyken günümüzde esnek ekonomiyle beraber işverenler freelance ve yarı zamanlı çalışanlar için daha fazla iş gücü sağlamaya başladı. İşveren olarak kısa süreli de olsa esnek çalışanlara istihdam sağlayarak onların uzmanlık alanlarından faydalanabilirsiniz.

Ancak ne yazık ki kimi işveren esnek çalışanlara farklı muamele ediyor. Bunun sonucunda da ofis ortamında işbirliğine dayanan verimli bir atmosfer ne yazık ki oluşmuyor. İşveren olarak freelance/yarı zamanlı çalışanlarınız ve diğer çalışanlar arasında hiçbir ayrım gözetmeyerek onların aidiyet hissini güvence altına alabilirsiniz. Outsource olarak size destek veren çalışanlarınızın dışlanmış hissetmemelerini nasıl sağlayacağınızı adım adım anlattık:

1. Onlara İkinci Sınıf Vatandaş Gibi Davranmayın

Bu davranışlar kasten olmasa bile işveren veya yöneticiler çoğu zaman bilinçaltlarına yerleşmiş önyargılar nedeniyle farklı muamelelerde bulunabiliyor. Şirkete ait spor salonuna giriş hakkının olmaması, şirket etkinliklerine çağırmamak, farklı giriş kartları hazırlatmak vb. bu duruma örnek olarak verilebilir. Yapılan araştırmalara göre, ister tam zamanlı çalışanlarla beraber ofisinizde ister freelance olarak uzaktan destek veriyor olsunlar, sözleşmeli ve freelance çalışanlar da ekibin bir parçası gibi hissetmek istiyor. Onlara adeta ikinci sınıf vatandaşı gibi davranmaktansa ofis çalışanlarınızla aynı giriş kartlarından hazırlatın, şirket kaynaklarına erişim tanıyın, şirket içi e-posta yazışmalarına onları da ekleyin ve şirket etkinliklerine onları da davet edin.
Uzaktan destek veriyor olsalar bile Skype, Slack, Hipchat ve Periscope gibi teknolojiler sayesinde önemli toplantılara ve toplumsal etkinliklere katılabilirler. Ofiste bir masa ya da sandalyeleri olmasına gerek kalmadan sanal ortamda ofis ortamı yaratabilirsiniz. Böylece taşeron çalışanlarınız da tam zamanlı çalışanlardan farksız hissetmez. Ayrıca, ekip toplantıları ve öğle yemeklerine çağırmak insan kaynakları tarafında da bir sorun yaratmamalı.

2. Çevrimdışı Bağlantı Kurun

Tam zamanlı ekibinizin aksine yarı zamanlı veya freelance olarak sözleşme imzaladığınız kişilerle dönemsel bir proje veya belli bir iş için el sıkışıyorsunuz. Ya da geçici bir pozisyon için anlaşıyorsunuz. Durum her ne olursa olsun, taşeronlar tam zamanlı çalışanlara kıyasla daha fazla esnek olmakla beraber güvenceleri daha az. Evden çalışıyor olabilirler ama şirketinizde uzun dönemli olup olmayacakları belirsiz. Yani kırılgan bir hayatları var. Bu nedenle offline da olsa onlarla bağlantınızı koparmayın.

Bunu başarmanın en etkili yolu ise sık sık yüz yüze görüşmeler ayarlamak. Şirket etkinliklerine davet ederek, ayda bir kez de olsa kahve içmeye çağırararak veya her hafta telefonda görüşerek iş bağlantınızı devamlı kılabilirsiniz. Davetlerinize teşrif edemeseler bile bu davranışınız takdir görecek ve aidiyet hislerini güçlendirecektir. Sizinle ve ekibinizle etkileşime geçme şansları olacaktır. Ayrıca, düzenli ve sık aralıklarla biraraya gelerek gelişim göstermeleri gereken noktalar ve şirketinize nasıl katkıda bulundukları konusunda geri bildirimde bulunabilirsiniz.

3. Etkinliklere Katılımlarını Sağlayın

Freelance çalışanlarınız ister sizinle aynı semtte ister kilometrelerce uzağınızda olsunlar, şirketinizi temsil etmelerinin yollarını bulun. Yakında gerçekleşecek bir etkinlik veya konferans varsa katılmak isteyip istemediklerini bir sorun. Böylece kendilerini şirketinizin ve ekibinizin bir parçası olarak hissederler. Öte yandan, seyahat etmek zorunda olmadığınız için siz zamandan ve sermayeden de tasarruf ederken onlar da profesyonel olarak bağlantı kurma fırsatı bulacaklardır. Etkinlik ve konferansların yanı sıra üniversitelerin kariyer günlerinde konuşmacı olmalarını veya fuarlara katılmalarını teşvik edebilirsiniz ya da marka elçiniz oldukları bir happy hour düzenleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir