Uzaktan Çalışanların Mutlaka Uyması Gereken Yazılı Olmayan 6 Temel Kural

Dijital dünya sayesinde uzaktan çalışma modelinin sunduğu birçok fırsat var. Kendi çalışma saatlerimizi planlayabiliyor; takım liderlerimiz, ekip arkadaşlarımız ve müşterilerimizle iletişimimizi kolaylaştırabiliyor ve hatta ailemizle daha çok vaki geçirme şansını yakalıyoruz. Bu şekilde daha verimli çalışabilen bazılarımız için uzaktan çalışma modeli hayatımızda tüm ezberleri bozdu.
Ancak unuttuğumuz bir şey var: İster e-posta gönderelim, ister mesaj atalım ya da telefonla arayalım… Her nasıl iletişim kurmaya çalışırsak çalışalım diğer tarafta da bir insan olduğunu unutmamız gerek. söz konusu insanlar, ister dünyanın bir diğer ucunda olsunlar, ilgiyi ve saygıyı hak ediyor. Pariyer olarak uzaktan çalışırken insanlarla doğru bir iletişim kurmak ve bağlantımızı sürdürmek için dikkat edilmesi gereken temek kuralları sıraladık:

1. Telefonla Aradığınızda Bulunduğunuz Çevreye Dikkat Edin

Takım lideriniz, yöneticiniz veya müşterinizin sizinle telefonda konuşurken arkadan gelen gürültülere katlanarak ne dediğinizi duymaya çalışmasından daha kötü bir şey yoktur. Kalabalık ve gürültülü bir ortamsaysanız dışarı çıkın, aracınıza binin ya da rahatça konuşabileceğiniz bir yere geçin. Evdeyseniz, en azından mikrofonu sessize alın ki kimse havlayan köpeğinizin ya da dikkat çekmeye çalışan çocuklarınızın çığlıklarını duymasın. Çalışma saatleriniz içerisinde kimsenin rahatsız edemeyeceği sessiz ve sakin bir ortam yaratmaya çalışın.

2. Saat Dilimi Farklılıklarına Dikkat Edin

Aramalarınızı, Skype görüşmelerinizi ya da her ne şekilde iletişim kuracaksanız karşı tarafın zaman dilimini göz önünde bulundurarak planlayın. Başkalarının yerel saatine dikkat ederek kendi uykunuzdan feragat etmeniz karşı tarafa onlara önem verdiğinizi gösterecektir. Dünyanın bir diğer ucundan birinin size uykunuzun en tatlı yerinde uyandırtıp video görüşme yapmasını ve aynı zamanda konuşmalara odaklanmanızı beklemesini hiç hayal edebiliyor musunuz? Elbette hayır. Farklı bir ülkeden bir müşterinizle iletişime geçmeden önce bulunduğu yerde yerel satin kaç olduğunu mutlaka öğrenin.

3. Kullancağınız Ekipmanı Önden Kontrol Edin

Sesli arama ya da video konferans yapacaksanız, görüşmeden önce sizin tarafınızda her şeyin tamam olup olmadığından emin olun. Aksi takdirde teknik aksaklıklar bilhassa önemli görüşmelerinizi mahvedecektir.

4. Hazırlığınızı Yapın

Görüşme talebi karşı taraftan bile gelse mutlaka bi gündeminiz olmalı. Görüşmelerin nedenini bilmiyorsanız da öngörüde bulunarak cevap ve önerilerinizle görüşmeye hazırlanın. Eğer arama talebi ilk olarak sizden çıktıysa gündem maddelerinizi oluşturun, böylece hiçbir noktayı atlamazsınız. Hazırlıklı olmanız size profesyonel bir imaj kazandırır. Ayrıca, boş yere kem küm ederek kimsenin de vaktini harcamazsınız.

5. Dış Görünüşünüze Dikkat Edin

Eğer görüntülü sohbet edecekseniz giyim kuşamınızın temiz ve düzgün olup olmadığına özen gösterin. Elbette kimse sizden takım ceket ve pantolon giyip kravat takmanızı beklemiyor, ancak sanki ofiste karşılıklı konuşuyormuşçasına prezantabl bir kılık kayafet içerisinde olmaya dikkat edin. Bıraktığınız izlenimler oldukça önemlidir. Yataktan yeni kalkmış gibi saç baş darmadağınık bir halde karşılarına çıkarsanız görüştüğünüz kişiler ciddi bir konuşma ya da toplantı için hazır olmadığınızı düşüneceklerdir.

6. Asla ve Asla Geç Kalmayın

Beklenmedik şeyler başınıza gelebilir ama bu durum her zaman olmaz. Çoğu zaman görüntülü bir sohbete ya da video konferansa geç kalmanızın hiçbir nedeni yoktur. Kimseyi bekletmemek adına hazırlıklı davranın. Geç kaldığınızda onlara çok da önemli olmadıkları, size zaman ayırmalarının ve ihtiyaçlarının hiçbir önemi olmadığı mesajını verirsiniz. Böyle bir davranış da profesyonelce olmayacaktır. Acil bir durum meydana gelirse anında karşı tarafı bilgilendirin ve görüşme için yeni bir saat belirleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir