Freelance Bir Çalışanı İşe Alırken Olmazsa Olmaz 6 Püf Noktası

Freelance çalışanlarla çalışmak birçok açıdan faydalı. Tam zamanlı bir çalışanı işe almanıza gerek kalmadan ister büyük ister küçük çaplı belli bir iş için biçilmiş kaftan bir yetenek bulabilirsiniz. Böylece hem zamandan hem sermayeden kazanç sağlarsınız. Tam zamanlı bir çalışanı işe almak için onlarca kişiyle görüşmeniz, ince eleyip sık dokumanız gereklidir. İşe alım sonrası ise sigorta işlemleri, hatta ofis ve kırtasiye malzemeleri için harcama yapmanız şarttır. Ancak freelance bir çalışanla anlaştığınızda tüm bu süreçlerden ve harcamalardan kurtulursunuz. Herhangi bir pişmanlık yaşamanız durumunda da bir sürü işlemle uğraşıp aynı süreci tekrar yaşamanız gerekmeyecek. Ancak freelance bir çalışan bulmak çok kolay değil. İşveren ya da insan kaynakları uzmanı olarak mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken ve doğru ismi bulmanızda yardımcı püf noktalarını sizin için sıraladık:

1. Beklentilerinizi Ayrıntı Olarak Paylaşın

Aradığınız nitelikleri, proje tamamlanma tarihi, teslim tarihi dahil olmak üzere detaylı bir şekilde belirtmeniz oldukça önemli. Tüm beklentilerinizi freelance çalışan ile doğrudan paylaşın, hatta ihtiyaç olması halinde iş çizelgenizde köşe taşları belirleyin ki freelance çalışanın ilerleme sürecini rahatlıkla takip edebilin. Neler yapılması gerektiğini tam olarak tanımlayabilmeniz için her iki tarafın da doğru ve etkili bir şekilde iletişim kurması gerekir. Planınızın üzerinden geçmek için bir video konferans düzenleyebilirsiniz.

2. Adayın İletişim Becerilerinin Yüksek Olmasına Özen Gösterin

İşe almaya düşündüğünüz kişinin iletişim becerilerinin mükemmel olmasına dikkat edin. Farklı saat dilimleri, kültürler ve dil bariyerleri söz konusu olabilir, bu nedenle işi vermeden önce freelance çalışanın iletişim becerilerinden emin olun. Gelecekte herhangi bir yanlış anlaşılmadan kaçınmak için işe alım platformu üzerinden de iletişiminizi kesmeyin.

3. İşe Alım Yapacağınız Pozisyonda Deneyime Bakın

İşe alım yapacağınız pozisyon için en uygun adayları ararken söz konusu pozisyonda deneyimli olup olmadığını iyi inceleyin. Yaptığı iş içerik editörlüğü, yazılım ya da her ne olursa olsun portfolyosunu talep edin. Oldukça yetenekli freelance çalışanların çoğu sadece belli bir konuda veya alanda uzmanlaşmayı tercih ediyor, çünkü kendilerini o konuda yetkin görüyorlar. Kimi çalışanlarsa karşılarına çıkan herhangi bir projeye dahil olabiliyor. Yetenekli ismi araştırırken bakmanız gereken noktalar arasında freelance çalışanın aldığı oylar, geri bildirimler ve tekrar işe alım oranı bulunuyor. Boş yere vakit harcamamak için aradığınız pozisyonda tecrübeli adayları seçin. Daha da emin olmak istiyorsanız referans isteyin.

4. Proje için Gereken Yeterli Süreyi Ayırın ve Projeden Elinizi Çekmeyin

Dünya üzerindeki milyonlarca yetenekli ve deneyimli freelance çalışanı göz önünde tutarsak, ihtiyaç duyduğunuz alanda işlerinizi yapmak konusunda freelance çalışanlar oldukça esnek olabiliyor. Bir projede başarı yakalamak için iletişimi kesmeyin. Birini işe aldıktan sonra sık sık iletişime geçin. Freelance çalışanın işleri layığınca yapabilmesi ve gerektiğinde revizyon yapılabilmesi için süreyi yeterli tutun.

5. Ödemeyi Proje Dört Dörtlük Teslim Edildiğinde Yapın

Freelance çalışanlara ulaşabileceğiniz Pariyer gibi birçok platform var. Doğru platformu seçerken ödeme konusuna dikkat edin. Ön ödeme yapmayın, projenizden %100 emin olmadan kaynaklarızı harcamayın. Ödemenin tamamını yapınca freelance çalışanın işi zamanında bitirmek gibi bir gayreti olmayacaktır.

6. Freelance İş Platformları Dışındaki Tekliflere Hemen Kanmayın

Eğer bir şey kulağa inanılamayacak derecede iyi geliyorsa gerçekten de bir sorun var demektir. Freelance bir çalışan size platform dışında en düşük ücreti sunacağını iddia ediyorsa dikkatli olun, çünkü işler sarpa sardığında hiçbir güvenceniz yok. Pariyer gibi platformlar işe alacağınız kişiyle iletişim halinde olmanız ve ödeme konusunda sıkıntı yaşamamanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir