Freelance Çalışan Olarak Zamanında Ödeme Almanın ve Borcuna Sadık Olmayan Müşterilerden Kaçmanın Yolları

Freelance olarak çalışanlar için nakit akışının yönetimi, şahsi ve profesyonel olarak para biriktirme yolları bulmaktan daha fazlasıdır. Verdiğiniz hizmet için ödeme almanız gerekir ancak bunun için faturanızı gönderip ödeme için bir köşede beklemekten daha fazlasını yapmalısınız.

1. Profesyonel Biri Olarak İsim Yapın

Ününüz sadece mevcut müşterilerinizi korumak ve yeni müşteriler çekmek için önemli değil, zamanında ödeme alabilmeniz için de çok önemli. Müşterilerinize karşı kabaysanız, projeleri geç teslim ediyorsanız, web siteniz oldukça amatörce görünüyorsa, bir müşteri neden sizin ödemenize öncelik versin ki? Her zaman kibar olarak, zaman konusunda çıtayı yükselterek, değerlendirmeleriniz paylaşarak ve web sitenizde güncel portfolyonuza yer vererek müşterilerinize tam bir profesyonel olduğunuzu gösterin.

2. Potansiyel Müşterilerinize Karşı Hazırlıklı Olun

Sizinle çalışmayı düşünen potansiyel bir müşteriniz varsa ödevinizi iyi yapın. Müşteriniz hakkında bir ön hazırlık yapın. Müşteriniz hakkında internette meslektaşlarınızın paylaştığı herhangi bir tehlike işareti var mı? Daha önce çalışmış kişilerin görüş ve değerlendirmeleri neler? Hatta varsa kendi web sitelerini de bir gözden geçirin. Uzun lafın kısası, müşteri kaba bir tabirle başınıza bela olacaksa neden onlarla çalışmak isteyesiniz?

3. Ücret Konusunda Esnek Olun

Diyelim ki bir müşteri buldunuz ancak talep ettiğiniz ücreti yüksek buldular. Teklifi reddeder misiniz? Yoksa bu konuda esnek olmaya istekli misiniz? Elbette müşterileri ve teklifleri reddedip durmamalısınız. Hak ettiğiniz ücreti almaya layıksınız. Ancak müşteri çekmek istiyorsanız ücret konusunda esnek olabilmelisiniz. Özellikle freelance olarak yeniyseniz deneyim kazanmanız ve referanslarınızın olması açısından bu durum oldukça önemli.

4. Ön Ödeme İsteyin

Ön ödeme istemenin kaba ya da profesyonellik dışı bir davranış olduğunu düşünmeyin. Yaygın bir uygulama olmakla birlikte, hizmetlerinizin karşılığında ödemenizi almanız ve para akışının devamlılığını sağlamanız açısından önemlidir. Bir işe başlamadan önceden ne kadar ücret talep edeceğiniz sektörden sektöre ve sizin belirlediğiniz ücret skalasına göre değişiyor. Büyük bir proje için çalışmaya başlayacaksınız ücretin tamamının %30’unu talep etmeniz ideal olacaktır. Süre bazında fatura kesiyorsanız bir ya da iki haftalık ücreti talep edebilirsiniz.

5. Müşterileriniz için Ödeme Aşamasını Kolaylaştırın

Sadece nakit veya çek ile ödeme kabul etmek yerine farklı ödeme şekillerini kabul ediyor olmanız gerekir. İster nakit ister kredi/banka kartıyla olsun, müşterileriniz için ödeme aşamasını kolaylaştırın.

6. Faturanızı Beklemeden, Düzenli Kesin

Her ay ödeme yapılmasını beklemektense ya haftalık olarak ya da işin tamamlanmasının ardından hemen faturanızı kesin. Bu sayede hem gelir akışınız düzenli olur hem de fatura göndermeyi unutmazsınız. Bunun için yazılım ya da uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Müşterinize faturanızı zamanında iletip iletmediğinizden emin olun. Eğer vaktinden önce ödeme yapabilirlerse müşterilerinize indirim teklif edin. Diyelim ki 21 gün içinde tüm ücreti öderlerse %10 indirim uygulayabilirsiniz.

7. Ödeme Alana Kadar Çalışmayın

Alacak tahsildarı değilsiniz. Müşterilerinizi takip edip kim ne ödedi, niye eksik ödeme yapıldı gibi sorularla vakit harcamak yerine size düzenli ödeme yapan müşterilerinizin projelerine vakit ayırabilirsiniz. Faturanızı kesip göndermenize rağmen son ödeme tarihi de geçmesine rağmen hâlâ ses seda yoksa ödemeyi alıncaya dek o müşteriyle çalışmayı bırakın. Faturanızı yolladıktan sonra müşterilerinizi takibe alın. Eğer her zaman düzenli ödeme yapan müşterinizden bu sefer ödeme alamadıysanız arayarak kibarca sorun ve her şeyin yolunda olup olmadığını öğrenin. Belki e-postayı gözlerinden kaçmıştır ya da daha ciddi bir durum söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir