Gelecek Esnek Ekonomiyle Şekillenirken Serbest Çalışanlardan En Yüksek Verimi Sağlamanız için Yapmanız Gerekenler

Esnek ekonomi çığ gibi büyüyor. Çoğu serbest çalışan başta start-up’lar olmak üzere esnek olarak çalışabilecekleri işlere ilgi gösteriyor.

Ancak, ne yazık ki bazı şirketler freelance/yarı zamanlı çalışanlara değersiz bir araç gibi davranıyor ve yerlerinin kolayca dolucağını düşünerek kötü bir davranış sergiliyor. Georgia Üniversitesi’ne göre çalışanlar dışlandıklarını hissettiklerinde iş yeri ahlakına ters etkilerde bulunabilecek davranışlarda bulunabiliyorlar.

Saygı gördüklerini ve işlerine değer verildiğini hisseden esnek çalışanların ise motivasyonları yüksek oluyor. Bu nedenle şirketler de yetenekli isimlerle çalışabilmek için serbest çalışanların iş yükünü kendileri organize etmelerine, ekiple iş birliği yapabilmelerine ve becerilerini sürekli geliştirmelerine ortam yaratmalıdır.

1. Zaman Konusuna Dikkat Edin

Freelance ve yarı zamanlı çalışanları ekibinize dahil ederken seçtiğiniz kişinin o iş için biçilmiş kaftan olup olmadığından emin olmak istersiniz. Start-up’lar çalışanların katkılarının şirket için ne kadar değerli olduğunu göstermedikçe yetenekli isimleri bulamayacaklardır. İlişkiler ilerledikçe daha büyük imkanlar tanıyarak çalışanların kendilerini farklı yönlerden geliştirmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun içinse ilk adım kendi programlarını yapmalarına ve iş yükünü kendilerinin ayarlamasına izin vermeniz. Kaç saat çalışmayı planladıklarını ve ne zaman çalışmak istedikleri konusunda kafa kafaya verip konuşun. Orta yolu bulmak için şirketin ve çalışanların beklenti ve isteklerini karşılaştırın.

PayPal tarafından yapılan bir araştırmaya göre freelance ve yarı zamanlı çalışanların en büyük endişelerinden biri iş tekliflerinin arka arkaya gelememesi. Eğer iş imkanı tanıdığınız çalışanlar ortaya güzel bir iş koyuyorsa onlarla tekrar el sıkışarak uzun dönemli projelere dahil edebilirsiniz.

2. Esnek Çalışanlar ve Ekip Arasında Bağıntı Kurun

Farklı departmanlar ve çalışanların yetenekli bir yazar ya da finansal analist gibi bir yeteneğe ortak ihtiyacı varsa freelance bir çalışan önerebilirsiniz. Ancak burada bir noktaya dikkat çekelim. İşverenlerin tüm çalışanlarına eşit davranması çalışan memnuniyeti açısından çok önemli. İşe alacaağınız kişilerin yetenek ve ilgi alanlarına uygun projeler belirleyin. Şirketiniz veya proje hakkına önerilerine kulak verin, çünkü dışarıdan bir göz olarak tam zamanlı çalışanlara kıyasla daha farklı bir perspektife sahipler ve olaylara başka bir gözle bakabiliyorlar. Ekibin bir parçası gibi hissetmeleri içinse ekip buluşmalarına onları da davet edin. Bu mümkün değilse telefon veya görüntülü konuşma aracılığıyla iletişim kurun.

3. Geri Bildirimde Bulunmayı İhmal Etmeyin

Bir proje boyunca ya da bitiminde freelance/yarı zamanlı çalışanlara ve ekibe geri bildirimde bulunun, nelerin iyi ya da kötü gittiğini belirtin. Düzenli olarak geri bildirimde bulunmak şirket beklentilerini açığa kavuşturmanıza ve serbest çalışanları gelecekte oluşacak fırsatlar konusunda yüreklendirmenize olanak verecektir. IBM tarafından yapılan bir çalışmaya göre bağımsız çalışanlar düzenli çalışanlara kıyasla şirketle daha fazla ilgili, yani çalıştıkları şirketin de kendileriyle aynı şekilde sıkı bağ kurmalarını bekliyor.

4. Kimseye İkinci Sınıf İnsan Muamelesi Göstermeyin

İşverenlerin çalışanlarına bir birey olarak değil de bir eşya ya da nesneymiş gibi davranması oldukça problemlidir. Ne yazık ki böyle yöneticiler yok değil. Hatta freelance/yarı zamanlı çalışanlar söz konusu olduğunda durum daha da vahim olabiliyor. Dünya çapında tanınan dev markaların dahi ekipleri ve departmanlarını güçlendirmek için taşeronlarla çalıştığını göz önünde tutarsak herkesin bir arada memnuniyetle çalışabilmesine ortam sağlamak çok mühim. Çoğu girişimci, esnek çalışanları ekibin bir parçası gibi hissettirmek yerine onlara ne yazık ki bir yabancı gibi davranıyor. Onlara başarı için gerekli bilgiyi ve ortamı sunmanın faydalarını görmüyorlar. Kimisiyse serbest çalışanları mevcut iş gücüne dahil etmeyi başaramıyor. Çalışanlara, serbest çalışanları ne amaçla işe aldıklarını, ne kadar süreyle orada olacaklarını ve hangi projeyle ilgileneceklerini söylemiyorlar. Bu nedenle tam zamanlı çalışanlar esnek çalışanları bir tehdit olarak algılayıp onlara ikinci sınıf vatandaş gibi davranabiliyor. Bunu önlemek adına takım liderleri, yönetici, işveren ve girişimciler işte tam da bu yüzden dostane, işbirliğine dayalı bir ortam yaratmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir