Şirketinizde Freelance Çalışan Sayısını Artırmanızın 5 Temel Yolu

Bir işletmeyi işletmek, birçok yetenek gerektirir. Zaman zaman size yardımcı olacak, dışarıdan destek verecek bir uzmana ihtiyaç duyacaksınızdır. Bu noktada freelance çalışanlar imdadınıza yetişiyor. Tam veya yarı zamanlı çalışanlara göre daha düşük maliyetlere freelance çalışanlarla el sıkışabilirsiniz ve artık onlara ulaşmak Pariyer gibi platformlar ve sosyal medya sayesinde eskisinden daha da kolay. Aradığınız kişi dünyanın bir ucunda bile olabilir, hiç sorun değil. İçerik yazarından tasarımcıya, yazılımcıdan 3D uzmanına dünyanın dört bir yanından yetenekli kişilere kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları var. Ne de olsa dijital dünyanın kapıları sınırsız sayıda insana açık ve sizin de eğriyi doğrudan ayırt etmeniz gerek. Bazen sonuçlar hiç de umduğunuz gibi olmayabilir. İşveren olarak freelance bir uzmanla anlaşmadan önce gözünüzden kaçırmamanız gereken noktaları sıraladık:

1. Ödevinize İyi Hazırlanın

Pariyer.com gibi freelance çalışanları birçok işle buluşturan platformların sayısı git gide artıyor. Söz konusu site ve platformlarda satır aralarını iyi okuyun. Ödeme ve gizlilik konularında koşulları neler? Anlaştığınız kişi sizin için hazırladığı her şeyi kendi web sitesinde de yayınlayabilme hakkına sahip mi? İş için en doğru kişiyle el sıkıştığınıza emin olmak için her bir sitenin nasıl işlediğini anlamaya çalışın. Anlaştığınız kişi ile ücret ve gizlilik konularında size neler bekliyor bilin.

2. Akıllıca Seçimler Yapın

İhtiyacınız olan yeteneklere sahip freelance çalışanları belirledikten sonra portfolyolarını yakından inceleyin. Ulaştığınız sitede ne kadar zamandır aktifler? Kaç yıldız verilmiş ve değrlendirmeler nasıl? Ücret beklentileri neler? Ne kadar para kazanmışlar? Müşterileri devamlı olarak mı onlarla çalışıyor? Bir devamlılık söz konusuysa bu iyiye işarettir. Freelance iş bulma sitelerini kullanan tasarımcıların yaptıkları işler genellikle kaliteli oluyor. İş ilanınızı çıktıktan sonra birçok başvuru alacaksınızdır. En düşük teklifi hemen kabul etmeyin. Skype ve benzeri mecralardan görüntülü olarak işe almayı düşündüğünüz kişiyle bire bir görüşebilirsiniz.

3. Beklentilerinizi Anlatın

Yaptırmak istediğiniz iş konusunda açık ve net olun. Beklentileriniz konusunda açık olmadıkça karmaşa ve yanlış anlaşılmalar ortaya çıkacaktır. Freelance olarak işe almaya düşündüğünüz kişiye beklentilerinize dair örnekler gösterin, ayrıntılı bilgi verin. Fotoğraf, numuneler, önceden yapılmış çalışmalar iyi birer örnek olacaktır. Soruları olup olmadığını sorun ve gerekli noktalarda onları aydınlatın.

4. Zaman Çizelgesi Belirleyin

İşin en başında projenin ne kadar zaman alacağını, teslim tarihlerini belirtin ve ne kadar sürede işi teslim edebileceklerini öğrenin. Tek bir tarih belirlemeyin. Düzenli aralıklarla kontrol edin. Süreçte ne noktaya vardıklarını sorun, böylece nihai iş hakkında kafanızda bir şey canlanacaktır.

Nihai işin nasıl olacağından emin olun. Daha sonra değişiklik yapmak isterseniz şansınız olacak mı? Son ödemeyi yapmadan önce teslim aldığınız işi iyice inceleyin. E-posta üzerinden size hızla geri dönüş yapan freelance çalışanlar genellikle işi de çabuk teslim ediyor, bunu unutmayın.

5. Ödemenin Tamamını Önden Yapmayın

Ödemeyi ne zaman yapacağınız konusunda dikkatli olun. Ödemenin tamamını önden yapmanız riskli olabilir. Anlaştığınız kişiye diyelim ki tüm ödemeyi yaptınız ama işi eksik teslim etti. Bu nedenle proje boyunca köşe taşları belirlemek önemli.
Artık çok küçük bütçelerle bile iş kurmak çok kolay. İşletmeniz küçük olabilir. Ancak görünüm ve işleyiş itibariyle profesyonel olması önemli. İşletmenizin profesyonel bir imaj kazanmasında da doğru insanlarla çalışmak oldukça önemli. Küresel ekonominin gücünden siz de faydalanın ve doğru freelance çalışanlarla işlerinizi büyütün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir