Şirketler Neden Freelance Çalışanları İlk Öncelikleri Yapmalı?

Freelance

çalışanlar, şirketlerin kolaylıkla ulaşabileceği en değerli çalışanlar arasında. Onlar olmasaydı çoğu başarılı şirket mevcut konumuna ulaşamazdı. Bir grafik tasarımcıya haftada 40 saat tam zamanlı olarak ihtiyaç duymayabilirsiniz ama kabul etmek gerekir ki mükemmel bir kurumsal tasarım işletmenizi bir anda yukarılara taşıyabilir. İçerik yazarları, yazılımcılar, avukatlar dahil olmak üzere yetenekli freelance çalışanlar birçok şirket için başarı ve başarısızlık arasındaki farkı ortaya koymayı başardı.

Ancak gel gelelim, olaya işverenler açısından değil de freelance çalışanlar açısından bakacak olursak, ister büyük kurumsal şirketler ister start-up’lar olsun, çoğu freelance çalışan bir tam zamanlı çalışana davranıldığı şekilde bir muamele görmüyor; ödeme yapılması için yüzlerce kez telefon açmak ve yetkili kişiye ulaşmakla uğraşıyorlar. Ödeme konusu bir yana kimi şirketlerin freelance çalışan ve taşeron işçilerle diyaloğu da oldukça zayıf ve gelişim göstermek için de ne zaman ne sermaye ayrılıyor. Söz konusu şirketlerin gözünden kaçan nokta ise bu tarz bir davranışın yalnızca freelance çalışan için kötü olmadığı, aynı zamanda şiketin nihai kâr zarar tablosu için de elverişsiz sonuçlara yol açacağıdır. Freelance çalışan sayısı git gide artıyor, durum böyleyken onlara kötü muamelede bulunmak çoğu iş yerinde düşük performansa yol açacaktır.

İşletmeler küresel ekonomide büyümek ve yol kat etmek istiyorlarsa freelance çalışanlara da tam zamanlı çalışanlarıyla benzer şekilde bir davranış sergilemeli, adeta ikinci sınıf vatandaş gibi davranmamalıdır.

Freelance Çalışanlar Şirketinizi Yukarıya da Taşıyabilir, Dibe de Çekebilir

Yaygın inanışın aksine çoğu esnek çalışan tam zamanlı çalışmak istemiyor. Freelance çalışma modelinin sunduğu özgürlük ve esneklik onları cezbediyor. Kendilerine diledikleri gibi davranmayan şirket veya kişilerden gelen işleri istedikleri an reddedebilme fırsatları var. İyi uzman ve yetenekli freelance çalışanlara talep yüksek. Söz konusu kişilere davranışlarınız ters olduğunda hiç düşünmeden bir başkasıyla çalışmayı tercih edeceklerdir. Kötü davranış nedeniyle çalışanlar yeterince motive hissetmeyecek veya gecikmiş ödemelerini alıncaya dek çalışmayı bırakacak, bunun sonucunda da projede aksaklıklar meydana gelecektir. İster tam zamanlı ister freelance çalışan olsun, çalışanlarına kötü ve saygısızca davranan şirketler zamanla kötü bir ün kazanacak ve kendilerini ileriye taşıyacak iş gücünü de kaybedeceklerdir.

Şirketler Esnek Ekonomide Nasıl Zenginleşir ve Büyür?

Yetenekli bir esnek çalışanı kapmanın ve motivasyonunu yüksek tutmanın en açık yolu ödemelerini geciktirmemek ve hak ettiği miktarda ödeme yapmaktır. Beraber çalışma kararını vermeden önce her iki taraf için de mantıklı bir ücretlendirme politikası belirleyin. Daha sonra herkesin gecikme yaşanmadan ödemesini zamanında alacağı bir sistemin aksaksız işlediğinden emin olun. Düzenli bir maaşı olmayan freelance çalışanların haliyle düzenli bir geliri de olamayacağı için ödemelerde gecikmeler kira ya da faturalarını ödemelerinde aksaklık yaşamalarına yol açabilir.

Ödeme konusu bir yana freelance çalışanların bir diğer beklentisi de kariyer ve kişisel gelişim fırsatları sunulması, çalışma arkadaşları tarafından saygı görmek ve işlerinin takdir edilmesi. Buun için ise freelance çalışanları ekibinize dahil edin ve şirket süreçleri ve misyon konusunda bilgilendirin. Daha en başından beklentilerinizi ve hedefleri belirleyin. Görevlerinin neler olduğu ve kimlerin hangi noktalarda yardımcı olacağı konusunda sık sık iletişim halinde olun.

Aidiyet hissini artırmak için tam zamanlı çalışanların sahip olduğu yan haklardan bir kısmını onlara da tanıyın. Ofiste boş bir masa varsa istedikleri zaman kullanmaları adına o masayı onlara tahsis edin. Zaman zaman ofis etkinliklerine ve öğle yemeklerine davet edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir