Tam Kadınlara Göre 4 Freelance Meslek

Freelance çalışma şekli bir hayli yükselişte. freelance çalışan kadınların oranıysa erkeklere nispeten daha yüksek. Siz de freelance olarak neler yapabileceğinizi düşünüyorsanız, sizin için seçtiğimiz dört meslek kolunda sizi neler bekliyor inceleyebilirsiniz:

İçerik Yazarlığı

Dijitalleşen dünyayla beraber insanlar neredeyse her türlü bilgi için internete başvuruyor. Hal böyle olunca freelance içerik yazarlığı başta kadınlar olmak üzere birçok kişinin ilgisini çekiyor. Kaliteli içerik bekleyen bir sürü blog, web sitesi ve sosyal medya hesabı var. Tüm bu mecralar fırsatlarla dolu. dijital dünyanın en iyi tarafıysa aklınıza gelen gelmeyen her türlü konuda içerik beklentisi var. İster teknik ister hukuki alanda olsun, sosyal bilimlerin herhangi bir alanına ilgi duyuyorsanız ya da size büyüleyen işin pazarlama kısmıysa herhangi bir konuda içerik projesine dahil olabilirsiniz.

Kadınlar doğaları gereği daha sakin ve soğukkanlı olduklarından dolayı – ki bu özellikler yazı işlerinde en çok aranan karakteristik özellikler – içerik yazarlarının büyük bir çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Pariyer.com gibi birçok platformdan freelance içerik işi bulmanız mümkün. İçerik yazarlığı alanında freelance oalrak çalışmayı düşünüyorsanız kaleminizi güçlendirmek için iyi yazılmış makaleleri inceleyerek kolları sıvayabilirsiniz.

Etkinlik Planlama

Etkinlik planlama ve organizatörlük kadınlar arasında yaygın olan bir diğer freelance iş. İş güç, aile, arkadaşlar, çocuklar, halledilecek işler derken soluklanmaya bile fırsat bulamıyoruz. Kendi partimizi planlayıp organize edebilecek vaktimizin olduğu günler çok geride kaldı. Bu nedenle etkinlik organizatörleri için talep bir hayli fazla. Etkinlik planlama en popüler olanıysa hiç şüphesiz düğün organizatörlüğü. Ancak, lansman, seminer, konferans, gala partileri, konserler, açılışlar da etkinlik organizatörlerine ihtiyaç duyulan diğer alanlardan birkaçı. Etkinlik organizatörleri mekan dekorasyonundan yiyecek içeceğe, müzikten fotoğrafçısına her şeyi en ince detayına kadar düşünmeli. Kadınlar da doğaları gereği daha düzenliler ve bir şeyleri düzenine göre organize etmekte uzmanlar. Bu nedenle etkinlik planlama tam da onlar için biçilmiş kaftan.

Bu alanda ilerlemeyi planlıyorsanız her türlü organizasyon işine bakmak yerine belli bir etkinlik türüne odaklanın. Küçük çaplı etkinliklerle işe başlayın, deneyim kazandıkça büyük etkinliklere geçiş yapabilirsiniz.

Catering Hizmetleri

Yemek pişirmek kadınların en çok zevk aldığı şeylerden. Neredeyse her kadın her gün belli bir zamanını mutfakta geçiriyor. Siz de mutfakta olmaktan zevk alıyor, yemek ve pasta yapımıyla uğraşmayı seviyor ve çok sayıda kişiye pasta/yemek hazırlamak hiç sorun değilse yemek gönderim işine başlayabilirsiniz.

Ofiste sabahtan akşama dek çalışıp yorgun argın eve döndükten sonra mutfağa adım atmak dahi istemiyoruz. Böyle zamanlarda biz TV karşısında dinlenirken sihirli bir değnek dokunsun, yemekleri hazırlayıp sofrayı kursun istiyoruz. Elbette gidebileceğimiz bir sürü restoran var. Ama her gün restoran kalitesinde yemekler tüketmek istemeyiz. Hele ki yalnız yaşayan birisiyseniz ev yemeğine özlemeniz kat kat daha fazladır. Bu nedenle ev yapımı yemeğe bir hayli talep var. Mutfakta marifetliyseniz işte tam da bu sebeplerden ötürü yolunuz açık! Düzenli olarak yemek siparişi almak dışında küçük çaplı partiler için de sipariş alabilirsiniz. Eğer mümkünse adrese gönderim yapabilirsiniz. Bu alanda bir kariyer planınız varsa sosyal medyadan yararlanabilirsiniz.

Makyaj Uzmanlığı

Makyaj başlı başı bir sanat ve fi tarihinden bu yana makyaja yoğun talep var. Günümüzde prezantabl olmak ve dış görünüme verilen önemin daha da artması nedeniyle talep git gide büyüyor. Freelance makyaj uzmanı olarak özellikle düğünlerden birçok talep gelecektir. Etkinlik organizatörleriyle işbirliği kurabilirseniz sizin için daha da iyi olacaktır, çünkü birçok organizatör müşterilerinin makyaj konusundaki taleplerini de karşılamak zorunda. Ayrıca, moda organizasyonları, galalar ve benzeri etkinliklerde de makyaj uzmanlarına ihtiyaç duyuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir