Freelance Çalışan Olmanın ve Beş Parasız Kalmamanın Püf Noktaları

Freelance çalışmak her yiğidin harcı değil, başarı yakalamanın püf noktaları var. Pariyer olarak olmazsa olmaz adımları sizinle beraber keşfediyoruz:

Masrafları En Aza İndirin

Eğer mümkünse aileniz yanına taşınmak hiç de fena bir fikir değil, evet. Elbette her zaman geçerli, Pratik bir çözüm değil, ancak ne yapıp edin masraflarınızı ve harcamalarınızı en aza indirin. Şimdi kemer sıkmanın zamanı.

Freelance çalışmaya başladıktan sonra takip eden bir ya da iki ay içerisinde bir başkası adına tam zamanlı olarak çalıştığınız dönemlerdeki kazancı kolay kolay elde etmeyebilirsiniz. Bu duruma tek istisna ise ilk müşterinizin şu anki patronunuz olması.

Freelance çalışma konusunda inatçıysanız ilk zamanlar gelir akışınızın negatif yönde ilerleyeceğini de kabullenmenizde fayda var. Bu nedenle bu negatif durumu olabildiğince ufak sıyrıklarla atlatabilmek için gayret etmelisiniz.

Harcamalarınızı gözden geçirin ve bu rakamları nasıl düşürebileceğinizi bulun. Telefon vb. harcamalarınızdan kısın. Düzenli olarak tükettiğiniz, ihtiyacınız olan ürünleri toptan ya da daha fazla sayıda daha ucuza almaya çalışın. Kendi aracınızı kullanıyorsanız onun yerine toplu taşıma kullanın.

Bir kez başarıyı yakalayıp işleri yoluna koyduğunuzda dilediğiniz takdirde yine eski rutininize dönebilir, lüks harcamalar yapabilirsiniz. Ancak şu an dişinizi sıkmayıp sabır göstermedikçe ilk iki yıla göğüs geremez ve başarılı olamazsınız.

Dar Günleriniz için Birikim Yapın

Geliriniz bir süre nispeten daha düşük olacağı için biraz birikim yapmanız gerekiyor. Neyse ki sıfırdan iş kurmanın aksine freelance çalışmak için tüm varınızı yoğunuzu harcamanıza gerek yok. Masraflarınızı kısarak size kara günlerinizde destek olacak bir miktar para biriktirebilirsiniz. Üç ay ya da altı ay geçinecek kadar bir para biriktirerek tamamen sizin elinizde. Gerekiyorsa yıllık izinlerinizi de kullanmayarak tam zamanlı işinizden ayrılmadan önce kullanmadığınız yıllık izinlerinizin ücretini de alabilirsiniz.

Kazanç Elde Edebileceğiniz Tüm Yöntemleri Listeleyin

Freelance çalışarak başarılı olma yolunda en büyük engellerden birisi, hayatta kalabilmek ve geçiminizi sağlamak için yeterince para kazanıp kazanamayacağınız. Düzenli bir ödemeyle geçinmeye alıştıysanız bu konu sizin için bilhassa önemli.
Kazanç sağlayabileceğiniz tüm farklı yolları listelemek oldukça faydalı. Kendi alanınız dışında veya içinde ne türlü para kazanabilirsiniz bir düşünün. Elinizde okumadığınız kitaplar veya gözden çıkarabileceğiniz kıyafetler ya da eşyalar varsa onları satışa koyabilirsiniz. Yalnız yaşıyorsanız evinizin bir odasını kiraya verebilir ya da siz böyle bir çözüm yoluna gidebilirsiniz. Böylece ev için harcadığınız masraflarınız azalacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var: Eğer freelance çalışmak tam size göreyse ve kararlıysanız, daha fazla para kazanmanın yollarını ararken siz siz olun tekrar başkası için tam zamanlı çalışıp kazanç sağlamaya çalışmayın.

Na Kadar Özel Biri Olduğunuzu Gösterin

İnternet ne yazık ki freelance çalışanları kolaylıkla bir metayı dönüştürdü. O yüzden Pariyer.com gibi güvenilir adreslerden başvurularınızı yapmaya özen gösterin. Kendi değerinizi bilin, internetteki onlarca söz konusu sitelerin hedeflediği gibi değerinizden ödün vermeyin. Kendinizi doğrudan pazarlayın.

Diyelim ki freelance yazarsınız. Kendinizi belli bir sektöre adayın, mesela pazarlama alanında metin yazma konusunda uzman olduğunuzu ve diğer adaylardan nasıl farklılaştığınızı belirtin.

Kendinizi Motive Edin

Tam zamanlı kurumsal bir işte çalışmanın elbette bir sürü artısı var: düzenli ödeme, yan haklar, sigorta vs. Freelance çalışmaya başlayınca bu imkanların tamamı olmayacak. Bu durumu kabullenmek ilk zamanlar zor olabilir. Ama pes etmek yok! Kendinizi freelance çalışmanın artılarını hatırlayarak motive edin.

İşinizden Ayrılın

Gerekli birikimleri ve hazırlıkları yaptınız. Artık tam zamanlı işinize elveda deme zamanı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir