Evden Çalışmayı Tercih Eden Annelere Göre 5 Meslek

Çoğu çalışan anne için ev ve iş arası mekik dokumak bir hayli meşakkatli oluyor. Bu nedenle çoğu anne evden çalışmalarına olanak tanıyacak ekmek kapısı arayışına giriyor. Siz de böyle bir arayış içindeyseniz yarı zamanlı veya serbest olarak yapabileceğiniz birçok iş mevcut. Sizin için öne çıkan 5 önerimiz var:

1. Online Olarak veya Evden Özel Ders

Teknoloji sayesinde hayatımızın kolaylaştığı ve çalışma biçimlerini de dönüştürdüğü hepimiz için bir gerçek. Siz de küçük bebeğiyle ya da çocuklarıyla ilgilenmek için bir süre tam zamanlı çalışma hayatına ara veren ya da bir yandan çocukları büyütüp bir yandan gelir elde etmek isteyen bir anneyseniz özel ders vermek tam size göre. Matematik veya yabancı dil gibi bir alanda yeteneğiniz varsa ister ilkokul ister lise çağındaki çocuklara ya da yetişkinlere özel ders vererek makul bir gelir elde edebilirsiniz. Ülkemizde sınav maratonunun hiç bitmediğini ve ebeveynlerin özel ders verecek yetkin kişi arayışında olduğunu göz önünde tutacak olursak iş bulma fırsatınız oldukça yüksek. Ders dışında pazarlama, danışmanlık gibi alanlarda uzmansanız şirketlerin de bu yönde desteğe ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Özel dersinizi FaceTime, Skype gibi online ortamda veya ister eviniz ister kısmı zamanlı olarak verebilirsiniz.

2. Tele-Pazarlama

Telefonl size ulaşıp bir ürün tanıtmaya veya satmaya çalışan birilerine mutlaka denk gelmişsinizdir. Tele-pazarlamacılığın en güzel tarafı evden çalışabilmeniz. Üstelik bunun için bir üniversite diploması sahibi olmanız da şart değil. Onlarca telefon görüşmesi yapmanız, anketler yürütmeniz ve satış gerçekleştirmeniz gereken bu iş için muhtemelen ihtiyacınız olan şey telaffuzunuzun ve ikna kabiliyetinizin iyi olması ve sabırlı davranmanız. Daha önceden satış deneyiminiz varsa bu sizin için büyük bir artı olacaktır.

3. Bebek veya Çocuk Bakıcılığı

Çocuk bakıcılığı birçok şeyi kapsıyor: bir çocuğu okuldan almak, ödevine yardımcı olmak, yemeğini yedirmek veya oyun oynamak gibi. Bir başka deyişle bir ebeveynin zaten alışık olduğu sorumluluklar. Evden ayrılması pek mümkün olmayan bir anne olarak, tam zamanlı bebek ya da çocuk bakıcılığı oldukça zor olurdu. Ancak çocuklarınızın yaşını göz önünde tutarak yarı zamanlı çocuk bakıcılığı yapmayı düşünebilirsiniz. Bunun için ilk olarak yakınlarınıza, komşularınıza danışabilir ya da Pariyer gibi web sitelerinden destek alabilirsiniz.

4. Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Saat bazlı bu pozisyon için işe alım kriterleri çok yüksek değil. Bu nedenle evde çocuk bakan ve ekstra eğitim için zamanı olmayan anneler için müşteri hizmetleri temsilciliği oldukça ideal. Genel olarak yapmanız gereken ise müşterilerin sorularına cevap vermek ve gerekli konularda sorunları çözmekte yardımcı olmanız. Çalışma biçimi saatlere göre vardiya halinde değişiyor. Birbirinden farklı karakter ve mizaçtaki insanla – özellikle de sorununa çare arayan üzgün ya da sinirli müşterilerle – ilgilenmek – zorunda olduğunuz için sinirlerinizin çelik gibi sağlam olması ve her ne olursa olsun sakinliğinizden ve kibarlığınızdan ödün vermemeniz gerekiyor. Sabırlı davranıp, ses tonunuzu hiç bozmadan problem çözmekten yana dostane bir tavır sergilemeniz sizin için büyük bir avantaj olacaktır.

5. Online Satış

El işi, örgü, takı, ahşap, yemek veya pasta yapımı gibi bir konuda yetenekli misiniz? El emeği göz nuru tasarımlarınızı online olarak ya da sosyal medya aracılığıyla meraklılarına ulaştırıp kazanç sağlamaya ne dersiniz? E-ticaretin ve Instagram gibi platformlardan satışın oldukça yaygınlaştığını hepimiz gözlemliyoruz. Siz de online satış fırsatı sunan web sitelerine cüzi bir rakam ödeyip üye olarak evde hazırladığınız tasarımlarınızı satışa koyabilirsiniz. Bunun için profesyonel olmanız şart değil. Söz konusu siteleri bir araştırın, artılarını ve eksilerini değerlendirin. Envanter listenizi çıkartın, siparişler için tahmini olarak kullanacağınız malzemelere ne kadar bütçe ayırmanız gerekeceğini hesaplayın. İlk zamanlar zorlu olsa da pes etmeyin. Hatta online dünyayla sınırlı kalmayıp ürünlerinizi yerel mağaza ya da butiklere de gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir