Freelance Çalışanlar İlk Zamanlar Nasıl İstikrar Sağlar?

Freelance olarak çalışmak ve düzenli bir gelir sağlamak kolay bir iş değil. Tam zamanlı bir işi bıraktıysanız ve daha bu alanda yeni iseniz dikiş tutturmak daha da zorlaşıyor. Ancak doğru adımları atarak ilk müşterilerinizi bulabilir ve emin adımlarla yolunuzda ilerleyebilirsiniz.

1. Aileniz ve Arkadaşlarınızla Konuşun

Her ne yaparsanız yapın bu adımı atlamayın. Freelance çalışmaya henüz yeni başlamış insanların ilk zamanlar birkaç müşteri bulmakta zorlanmasının nedenlerinden biri de freelance işleri hakkında ne arkadaşları ne aileleriyle konuşmalarıdır. Kendinizi övüyor gibi anlaşılmaktan ya da işle özel hayatınızı karıştırıyor olmaktan korkabilirsiniz, ama bu alanda yeni biri olarak ilk yapmanız gereken şeylerden birisi budur. Belki de siz geçiminizi sağlamak için yaptığınız işe dair tek bir kelime dahi etmeden arkadaşlarınız ve aileniz çoktan sizin için referans olmuştur. Onlara bu durumu duyurup etraflarında sizinle çalışmak isteyecek tanıdıkları var mı yok mu yoklasanız kim bilir kaç müşteri bulacaksınız… Bu nedenle özellikle yolun başındaysanız müşteri bulmanın en hızlı yolu aile ve arkadaşlarınızla konuşmak.

2. İnsanların Ne Dediğine Aldırış Etmeden İş Bulma Platformlarından Faydalanın

Freelance çalışma hayatına merhaba dediğiniz ilk zamanlar işinizin çoğunu Linkedin ve Pariyer gibi platformlarda bulacaksınızdır. İş bulma platformlarının müşteri bulmak için kötü bir yol olduğunu söyleyen insanlar olacaktır, ancak kim ne derse desin bu platformlar kesinlikle işe yarıyor. İdeal müşteri kitlenizin kim olduğunu anlayın yeter, böylece boş yere vakit harcamazsınız. İster her gün ister her hafta bir rutin halinde gönderi paylaşın ya InMail ya da e-posta yoluyla potansiyel müşterilerinize ulaşın. Er ya da geç yeni müşteriler bulacaksınızdır. Fakat burada teklif metinlerinizin bire bir aynı olmamasına dikkat edin. Biraz vakit ayırıp her biri kişiye veya şirkete özel farklı ve benzersiz teklifler hazırlayın ve iş arayıp teklifler sunmayı bir rutin haline getirin. Ret cevabı alsanız bile pes etmeyin.

3. Yeni Bağlantılar Edinmek için Etkinlik ve Konferanslara Katılın

İlk birkaç müşterinizi bulmak için yeni bağlantılar edinebileceğiniz etkinlik ve toplantılara katılın. Bu fikir hiç de hoşunuza gitmeyebilir, büyük bir vakit kaybı gibi gelebilir, ancak ister inanın ister inanmayın konferanslara ya da konuşmalara katılmak hızlıca müşteri edinmeniz için güzel bir yöntem.

Hazırlık için kolları sıvayın ve doğru insanlarla bağlantı kurduğunuzdan emin olun. Ne yazık ki sırf bağlantı kurmuş olmak, bağlantı ağında sayıyı artırmak için etkinlikten etkinliğe koşan insanlar da var. Freelance bir çalışan olarak zaman sizin için çok değerli. Bu nedenle hedefiniz doğrultusunda ilerleyin; hangi noktada olduğunuzu ve nasıl bir deneyim kazanmak istediğinizi iyi bilin.

Elbette daha ilk katıldığınız etkinlikten hemen bir müşteri bulacaksınız diye bir kaide yok. Fakat, bağıntı kurmak ve çevre yapmak için vaktinizi ayırın. İnsanlarla tanışın, kartvizitinizi ya da portfolyonuzu paylaşın. Böylece ilk izleniminiz mükemmel olacaktır ve insanlar ihtiyaç duyduklarında sizi hatırlayacaklardır.

4. Referanslarınızdan Destek Alın

Freelance çalışan olarak birkaç projede çalışıp kendinizi biraz da olsa kanıtladıktan sonra, referanslarınız sizin için altın değerinde bir kaynak olmalı. İş bulma platformları ve yakın çevrenizden destek aldıktan sonra artık sıra referanslarınıza zaman ayırmaya geliyor. Öncelikle müşterileriniz için yaptığınız işlere her zaman büyük bir özen gösterin. İlk zamanlar değerinizin altında bir ücret ödüyor da olsalar siz yaptığınız işin kalitesinden ödün vermeyin. Projenizi teslim ettikten sonra onlardan referans isteyin. Buna teşvik etmek için ücretinizde birtakım indirimler yapabilir ya da yaratıcı farklı yöntemler bulabilirsiniz. Unutmayın, referanslar sizin için adeta ekmeğiniz suyunuz. Bu nedenle istikrar sağlamak için referans edinme konusuna dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir