Öğretmenlere Uygun 6 Ek İş Fırsatı

Çoğu eğitimci ek bir iş yaparak kazanç sağlamak istiyor ama bir türlü neye nereden başlayacağına karar veremiyor. Ek iş için iş dünyasına dair her şeyi elbette bilemezsiniz ve bilmeniz de gerekmiyor. Bir yandan öğretmenlik yapıp diğer yandan gelir elde edebileceğiniz ek iş fırsatlarına göz atmaya ne dersiniz?

Eğitim Danışmanı

Formasyon eğitiminin yanı sıra öğretmenlik deneyimi eğitimcilerin mükemmel bir eğitim danışmanı olmaları için muhteşem bir fırsat sunuyor. İster geleneksel sınıf içi eğitim danışmanlığı ister kurumsal eğitim… Seçim size kalmış.
Sınıf tecrübesi olan eğitimciler genel olarak iki farklı bakış açısına sahip oluyor: Bir okulun altyapısını anlayan birisi ve iş, ürün yönetimi, pazarlama, ürün geliştirmekten anlayan birisi. Bu özellik ve becerileri bir arada bulmak kolay değil, bu nedenle tüm bu nitelikleriniz sizin için ekstra maddi kazanç sağlayabilir. Eğitim danışmanlığı, sizin rehberliğinize ve tavsiyelerinize ihtiyaç duyan farklı şirket ya da start-up’ların ilgisini çekerek bireysel bir marka inşa etmenize yardımcı olabilir.

Freelance Yazar

Her geçen gün daha da dijitalleşen online dünyamızda doğruları yazılı ve sözlü olarak aktarabilecek, kalemi kuvvetli yazarlara ihtiyacımız var. İletileri tüm dünyada dürüst, anlaşılır ve açık bir biçimde iletebilecek yetenekli iletişimcilere ihtiyaç duyuyoruz.

Yazma kabiliyeti yüksek yazarlara yönelik talebi, yapay zekânın karşılayamayacağını umut ediyoruz. Yazmak beyin için en karmaşık işlerden birisi; hırs, istek, duygular, hisler ve merak hepsi bir arada gerçekleşiyor. Güçlü kaleminiz olması hayatınızı farklı yollardan değiştirebilir.

Özel Ders Öğretmeni

Özellikle yabancı dil Türkçe ve diğer alanlarda uzman eğitimcilere yönelik büyük bir talep var. İngilizce öğretmenliği bu konuda başı çekiyor. Gerek okullarda gerek şirketlerde çalışanlar arasında yeterli düzeyde, okuma, yazma ve konuşma kabiliyeti bulunan kişilere gereğinden çok ihtiyaç duyuluyor. Siz de ister online ortamda ister kurslarda ya da bire bir özel ders vererek para kazanabilirsiniz.

Çeviri

İki veya daha fazla yabancı dilde yetkinliğiniz varsa, konuşma ve yazmada akıcıysanız, çeviri yaparak ek gelir elde edebilirsiniz. Günümüzün küresel dünyasını göz önünde bulundurursak, iki veya daha fazla yabancı dil bilmek ve konuşabilmek hem sizin için hem de bu konuda yetersiz, yeteneklerinizden faydalanmayı bekleyen insanlar için bir armağan. Hatta ek iş olarak başlayıp bu alanda kendi işinizi de kurabilirsiniz. Bu konuda destek almak isteyen birçok şirket ve kuruluşa da başvurabilirsiniz.
Teknolojiyle dünya daha da küçüldükçe yabancı dil bilgisi daha da kıymetli hale geliyor. Freelance iş fırsatları için Pariyer.com’da ya da online’da fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Danışmanlık ya da Mentörlük

Çoğu insan kişisel gelişime önem veriyor ve kendisini daha iyi bir yönde geliştirmek istiyor. Yepyeni bir yıla girdik, hepimizin yeni hedefleri ve umutları var. Yepyeni bir başlangıç, yepyeni bir görünüm ya da yaşam koçluğu için onlara dostane bir şekilde öğütler verip yol yöntem gösterecek kişi arayışındaki insanlara yardımcı olabilirsiniz. Ya da öğretmenlik mesleğine henüz yeni adım atan meslektaşlarınıza danışmanlık yapabilirsiniz.

Yaz Tatili Gezileri Düzenlemek ya da Yaz Programları Oluşturmak

Öğretme konusunda organizasyonel becerileriniz hiç şüphesiz çok iyi olsa gerek. Yaz tatili boyunca meşgul bile olsanız, eğer dışarıda ya da doğada vakit geçirmeyi seviyorsanız, gezi düzenlemek ya da farklı programlar oluşturmak güzel bir ek iş olabilir. Yazları yürüyüş yapmayı, tırmanmayı, yüzmeyi ya da diğer egzersiz programlarını öğretmeyi seviyorsanız, küçük bir grup oluşturarak onlara eğitim verebilir ya da rehberlik edebilirsiniz. Çoğu insan yazları sırt çantasını alıp yazları doğayı keşfe çıkmak istiyor. Doğa aşığıysanız, diğer doğaseverler için outdoor etkinlikler düzenlemek, yoga ya da pilates programları ayarlamak, yeteneklerinizi ortaya koymanın bir diğer eğlence yolu olabilir.

Hangi alanlarda yeteneklisiniz, nelere hevesiniz var, hobileriniz neler kararlaştırın. Kendinize bu alanda hedef kitleler belirleyin. Süreç boyunca ek iş olarak para kazanmakla kalmayacak, kendinizi ve fark etmediğiniz yeteneklerinizi de keşfedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir