Potansiyel Müşterilerinize E-posta Gönderirken Olmazsa Olmaz 5 Kural

Sevin ya da sevmeyin, freelance sektöründe yeni müşteriler bulmak için daha önce hiçbir iletişiminizin olmadığı insanlara ilk kez e-posta hazırlayıp göndermek biraz ustalık istiyor.
Etkili, kısa ve öz bir e-posta hazırlamanın ise incelikleri var. Sizin için küçük püf noktalarını bir araya getirdik. Keyifli okumalar!

1. Doğru Müşteri Kitlenizi Belirleyin

Freelance iş deneyiminiz temel olarak belli bir alanda yoğunlaşıyorsa müşteri kitlenizi de yine söz konusu uzmanlık alanınızla ilgili insanlar arasından seçin. Böylece uzun vadede kendinizi bir uzman olarak markalaştırabilirsiniz.
Doğru müşteriyi seçmek kadar önemli bir diğer nokta da sizin onların aradığı kişi olup olmamanız. Bu nedenle aşağıda yer alan soruları yanıtlayarak gerçekten aranan isim siz misiniz ve potansiyel müşterinizle neden çalışasınız bir düşünün:

– Özellikle bu müşteri için sizi alanınızdaki freelance çalışanlar arasında en iyi kılan ne?

– Benzer projelerde yer aldınız mı? Cevabınız evet ise sonuçlar nasıldı?

– Söz konusu işlerde sizi gerçekten cezbeden bir şeyler var mı, yoksa para kazanmak için mi kabul etmeyi düşünüyorsunuz?

Kendinizi markalaştırırken uzmanı olduğunuz alanda belli bir müşteri kitlesine odaklanın. Diyelim ki pazarlama uzmanısınız. Herhangi birinin sizinle el sıkışacağı birisi olmayın. Deneyiminizi dayanarak kendi taktikleriniz ve kriterlerinizi oluşturun. Uzmanlık alanınıza uygun ve sizin de beraber çalışmak isteyeceğiniz bir müşteri kitlesine hitap edin. Niş bir kitle belirlemek, freelance çalışan olarak bu yolda atacağınız en önemli adımlardan.

2. Yetkili İsme Ulaşın

Yeni müşteri arayışına girdiğinizde sözleşme aşamasına geçmek için yanlış kişilerle iletişim kurarak vakit kaybetmeyin. Sizin niteliklerinize uygun freelance çalışan arayışında olan, sözleşme ve işe alımda esas söz sahibi olan kişilerle yani nihai kararı verecek isimlere ulaşmaya çalışın. Hedefinizi yönetici ve direktör düzeyindeki kişilere doğrultun. Eğer tasarım uzmanıysanız kreatif direktörlerle bağlantı kurun, içerik yazarıysanız içerik pazarlamada yetkili isimle iletişime geçin. Uzun lafın kısası en yetkili kişiye direkt olarak ulaşın.

Bunun için Linkedin’den yararlanabilirsiniz. Muhtemel işverenlerinize unvanları aratarak ulaşabilirsiniz. Arama sonuçlarını şirkete göre filtreleyin, çıkan sonuçlar arasından çalışmanız muhtemel şirketi bulun. Böylece filtrelenmiş listeden muhtemel işverenlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

3. E-posta Adreslerini Edinin

Linkedin vb. platformlardan potansiyel işverenlerinize ulaşır ulaşmaz e-posta adreslerini edinmeye gayret edin, bu sayede gün içerisinde zamanlarının çoğunu harcadıkları gelen kutularında siz de yerinizi alın. Gmail Rapportive uzantısını arama motorunuza ekleyerek ilk kez e-posta atacağınız birine dair bilgi edinebilirsiniz. Bu uzantı e-posta adresini tahmin ederek geçerli olup olmadığını doğrulayacaktır. Aradığınız e-posta adresine ulaşır ulaşmaz stratejinizi güzelce belirleyin ve e-postanızda yazacaklarınızı ince ince düşünün.

4. Stratejinizi Belirleyin ve E-postanızı Gönderin

Daha önce hiçbir iletişim kurmadığınız potansiyel bir müşteriye e-posta göndermeden önce tüm dikkatinizi vererek yazacağınız her bir cümleyi iyice düşünün ve seçeceğiniz kelimelere özen gösterin.
Kısa ve öz olun. Ne kadar yetenekli olduğunuzu kısaca belli edin. Web siteniz varsa linkini ekleyin. Ya da portfolyonuzla yaptığınız işleri gösterin.

5. Sürecin Devamında Sinirlenmeden Sabırla Bekleyin

Freelance bir çalışan olarak fark edilmek ve rakipleriniz arasından sıyrılmak için büyük çaba göstermeniz, adeta savaşmanız gerektiği herkesin bildiği bir gerçek, çünkü dikkat çekmeye çalıştığınız insanlar zaten halihazırda çok yoğun. Ancak, burada önemli bir noktaya dikkat etmelisiniz: Potansiyel müşterinizin gelen kutusundaki tonlarca e-posta arasında ilgisini çekecek kadar açık ve net olmak ile can sıkıcı olmak arasında incecik bir çizgi var.

İlk e-postanızı gönderdikten sonraki birkaç gün hiç ses seda çıkmazsa tek satırlık bir e-posta ile iş birliği için kısa bir görüşmenin mümkün olup olmadığını sorun. Görüşme için saat konusunda esnek olduğunuz bir günü önerin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir