Üniversite Öğrencilerine Uygun 6 Ek İş Fırsatı

Öğrenciyken bir yandan para kazansanız ne güzel olurdu değil mi? Kitap, defter, temel alışveriş masrafları için gelir elde etmek ya da gençliğinizi doya doya yaşamanın olmazsa olmazlarından küçük seyahatler ve konserler için para biriktirmek bir yana, ders kitaplarında bulamayacağınız birçok şeyi deneyimleme fırsatınız oluyor. Üniversitede okurken yapabileceğiniz yeteneğinize uygun birçok ek iş avantajı var. Yazımıza bir göz attıktaktan sonra Pariyer.com’dan siz de bu fırsatlara bir göz atmaya ne dersiniz?

1. IT Destek Elemanı

Üniversite kampüslerinde yüzlerce öğrencinin imdadına koşacak IT destek elemanı ne yazık ki bulunmuyor. Bilgisayarların dilinden çok iyi anlıyor, üstüne üstlük bilgi teknolojileri ya da bilgisayar mühendisliği gibi bir alanda okuyorsanız işte tam size göre bir fırsat. Hem de yol kat etmeden hemen okulunuzda rahatlıkla çalışabilirsiniz. Özellikle sınav haftalarında çöken bilgisayarlar, bozulan yazıcılar sizin için çocuk oyuncağıysa IT destek elemanı olarak çalışıp para kazanabilirsiniz. Okulunuzun ilgili biriminde bizzat böyle bir ilan olmasa bile kendi çabanızla ilanlar bastırarak ya da sosyal medyada yayarak bu konularda destek olabileceğiniz bilgisini yayabilirsiniz. Kampüste ya da kütüphanede belli saatler belirleyerek diğer öğrenci arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz.

2. Marka Elçisi

Kampüste ya da çevresinde genç, iyi görünümlü insanların yoldan geçenlerin eline cips, kola, şekerleme, enerji içeceği gibi bir şeyler tutuşturduğunu görmüşsünüzdür mutlaka. İşte bu kişiler şirketler tarafından özellikle yeni çıkan ürünlerini ve markalarını parti, etkinlik, üniversite kampüsleri gibi yerlerde tanıtmaları için anlaştıkları ve belli bir ücret verdikleri marka elçileri. Zaman zaman denemelik bedava ürün dağıtımına ek olarak satış yapmaları da bekleniyor. Çalışma biçimiyse esnek ve yarı zamanlı.

3. Sosyal Medya Yardımcılığı

Üniversite gençliği adeta sosyal medyanın piri. Sosyal medya ve teknolojiyle yatıp kalkıyor ve son gelişmeleri ve trendleri hiç kaçırmadan takip ediyorlar. Siz de bu fırsatı kazanca dönüştürebilir ve sosyal medya asistanlığı yapabilirsiniz. Yapmanız gerekenler birtakım stratejiler belirlemek, düzeltmeler yapmak ve genellikle de şirketlerin veya markaların Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarında Hootsuite ya da TweetDeck gibi programlar kullanarak gönderi paylaşımlarını planlamak. Ücretler yeteneklerinize ve uzmanlığınıza göre değişiyor. İş araması yaparken pazarlama asistanı, sosyal medya koordinatörü gibi benzeri unvanları da aratabilirsiniz. Başlangıç olarak kampüsünüzdeki işletme / iktisat kulübü gibi kulüplere veya kariyer merkezlerine benzeri ilanlar için danışabilirsiniz, çünkü ek iş için çoğu şirket teknoloji sever ve zeki öğrenciler için bu yerlerle iletişime geçiyor.

4. Çağrı Merkezi Elemanı

Birçok şirket ürün satışı yapmak, ürün pazarlamak, anket yürütmek veya bağış toplamak için telaffuzu güzel ve kararlı genç insanlara ihtiyaç duyuyor. Bu iş için ilk olarak okulunuzun mezun ofisiyle irtibata geçebilirsiniz. Çalışma saatleri genellikle geceleri oluyor. Bu sayede gündüz dersler bittikten sonra evinizden bile çalışabilirsiniz.

5. Özel Öğretmen

Türkiye malumunuz üzere tam bir sınav cenneti. Okul hayatıyla tanışır tanışmaz sınav maratonu da başlıyor hemen. Üniversiteye girince de sınav telaşı hiç bitmek bilmiyor. Akademik becerilerinize güveniyor, belli bir alanda da uzmanlaştığınızı düşünüyorsanız ve ders anlatma beceriniz de varsa özel ders vermek oldukça avantajlı. Sınava hazırlananlara ya da derslerinde yardımcı olmak üzere yeteneğiniz olan alanda özel ders verebilirsiniz.

6. Bebek Bakıcılığı veya Oyun Ablalığı

Daha önce böyle bir deneyiminiz varsa ya da en azından evde küçük kardeşlerinizle ilgilendiyseniz, bebek/çocuk bakıcılığı veya oyun ablalığı para kazanmak için güzel bir ek iş olabilir. Bebek bakıcılarına genellikle geceleri ya da hafta sonları, oyun ablalarına ise akşamları veya hafta sonları ihtiyaç duyuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir