Yurt Dışına Taşınıp Freelance Olarak Çalışmayı Düşünüyorsanız Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Söz konusu yurt dışına yerleşip freelance çalışmak olunca gözünüzde masmavi sular, yemyeşil adalar, masmavi bir gökyüzü, pırıl pırıl bir hava, havuz başında kokteylinizi yudumlarken keyif içinde bilgisayarınızı alıp çalışmak canlanabilir. Böylesine bir yaşam şeklinin mevcut saat 9 -5 arası ofiste olduğunuz çalışma biçiminden fersah fersah uzakta olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, aksine böyle bir çalışma şekli size düşündüğünüzden de daha yakın.

Daha güzel bir iklim, doğa, daha ucuz kiralar ve daha esnek çalışma saatleri uğruna alıştığınız kurumsal hayatı bırakmak ilk başta gözünüzü korkutabilir. Ancak nihai sonuç vize başvurusu, söylenip duran ev sahipleriyle uğraşmak gibi dertlere değecek. Özellikle bilgi teknolojileri sektöründeyseniz internet bağlantısı olan her yerde çalışabilirsiniz. Ama freelance çalışmak köklü bir şirket için uzaktan çalışmaya benzemez. Birçok şeyin üstesinden sizin gelmeniz gerekecek.

Yurt dışına taşınıp freelance olarak çalışma kararı aldıysanız size yardımcı olacak püf noktalarını bir araya getirdik:

1. Durmadan Araştırın

Dil bariyerinden çalışma izni için gerekli koşullara kadar birçok şeyin başarıyla üstesinden gelmeniz gerek. En temel düzeyde bakarsak, gideceğiniz ülkenin yerel dilini bilmiyorsanız ya da çok yetkin değilseniz yaptığınız işi anlatmak ve kendinizi pazarlamak biraz zorlayıcı olacaktır. Bu nedenle ana vatanınızdaki birkaç müşteriye sadakatinizi koruyarak gelir akışını sağlamanız gerekli, çünkü yeni müşteriler bulmak sandığınızdan çok zaman alabilir.

Gideceğiniz ülkedeki çalışma kanunlarını araştırmaya başlayarak ilk adımı atın. Bu noktaya dikkat edin: Kanunlar ülkeden ülkeye değişiklik gösterir ve vize almak da biraz karışık bir süreç. Tün bunlar bir yana, farklı para birimleri, vergi politikaları ve ödeme yöntemleriyle karşılaşabilirsiniz. Kara kara düşünmek yerine bir plan yapın.

Freelance çalışmak müşterilerle doğrudan muhatap olmak anlamına geldiği için, yerleşeceğiniz ülkenin ve yörenin kültürünü tanımaya başlayın. En iyi yöntem ise o yeri eviniz olarak adlandırabilmeniz için yavaş yavaş kendinizi oraya alıştırmaya çabalamak. En az bir ay etrafı tanımaya çalışın, yerel halkla sohbet edin, evinizin çevresinde neler var neler yok iyice analiz edin, böylece kendinizi her anlamda kayıp hissetmezsiniz.

2. İletişiminizi İyi Geliştirin

Nerede çalışırsanız çalışın, her ne yaparsanız yapın, günlük yaşamınızda iletişimin önemi tartışılamaz. Freelance çalışanlara gelince bu ehemmiyet yalnızca siz ve müşterileriniz arasındaki uzaklık bakımından vurgulanıyor. Kilometrelerce uzağınızdaki Londra’dan yeni bir müşterinizle konuşmak ustalık ister. Zira yüz yüze iletişim bağlantı kurmak için bu denli önemliyken uzak mesafeler arası iletişime özellikle dikkat edilmeli. İletişim konusunda şeffaf davranın, yerel saatleri göz önünde bulundurarak hangi saatlerin sizin için uygun olup olmadığını belirtin. Hatta zaman konusunda müşterilerinize danışın ve esnek davranın; ne de olsa taşınma kararı alan onlar değil sizsiniz.

3. Sosyal Hayatınıza Gereken Vakti Gecikmeden Ayırın

Freelance çalışan olarak yurt dışına ilk çıktığınızda daha fazla çalışmak uğruna sosyal hayatınızdan çok fazla ödün verebilirsiniz. Ayağınız sapasağlam yere basana kadar ilk zamanlar hafta sonları ve akşamları vaktinizi çalışmaya ayırmanız anlaşılabilir ancak unutmayın, yeni hayatınızda değişen ve yoluna koymanız gereken tek şey sadece işiniz değil.

Uzaktan çalışmak ve uzakta yaşamak yalnız hissettirecek bir deneyim olabilir. Özellikle de sevdiğiniz tüm insanlardan ve tanıdık her şeyden uzaktaysanız her şey daha zorlu gelecektir. Bu nedenle insanlarla olabildiğince çabuk kaynaşmaya çalışmanız ve yeni yeni arkadaşlar edinerek bağıntı kurmanız oldukça mühim. İster yeni evinizi keşfedin ister etraftaki kafelerdeki insanlarla tanışın bir başka ülkede hayattan zevk almak için kendinize zaman ayırın. Ayrıca, sizden daha önce o şehre ya da ülkeye yerleşip iş kurmuş insanları sosyal medya aracılığıyla bularak yardımlaşabilirsiniz. Aynı yolu sizden daha önce geçmiş insanlarla görüşerek kendinizi iyi hissedebilir, motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir