Ek Bir İşe Başlarken Gerekli Motivasyonu Bulmanız için Günde 10 Dakika Yeter!

Ek iş yapmak ya da ileride kendi yolunuzu çizmek üzere yeni bir iş denemek istiyorsunuz, ama bir türlü cesaretinizi toplayamıyor musunuz? Günde sadece 10 dakikanızı ayırarak ek işiniz için ilk adımları atabilirsiniz:

1. Harekete Geçin

Çoğu insan ek işle uğraşmak istediğini söylüyor, yana yakıla sağ sola danışıyor ve yardım istiyor. Ancak bu insanlardan oldukça küçük bir kısmı somut bir adım atarak ek işe başlıyor. Özellikle hedefi ek işini zamanla kendi işine dönüştürmek olanlar bu adımı atmakta tereddüt ediyor. Bir ek işe başlamanın en zor yolu da bizzat başlamanın kendisi. Çoğu kişi ayrıntılarda boğuluyor ya da mükemmeliyeti yakalayayım derken fikirlerini bir türlü pratiğe dökemiyor ve kendi kendini engelliyor.

Önünüzde birçok engel çıktığı hissine kapılıyorsanız ne noktada engellendiğinizi ya da tıkanıp kaldığınızı kendinize bir sorun. Başarısız olmaktan mı korkuyorsunuz ya da bir sonraki aşamaya geçince gerçekten de önünüze engeller mi çıktı? Kendinizle yüzleşip dürüst bir şekilde tüm bu soruları sorun ve içtenlikle kendinize cevap verin. Böylece sizi engellediğini düşündüğünüz şeyleri ortadan kaldırabilirsiniz. Şimdi sakince bir yere oturun ve sadece 10 dakikanızı ayırıp bir bir önünüzdeki engellerle nasıl baş edebileceğinizi düşünün.

2. Çelik Gibi Güçlü Bir İradeniz Olsun

Bir şeye heveslenip heyecan duyup da iş artık pratiğe dökmeye gelince tüm heyecanınızı kaybediyorsunuz ve eliniz ayağınız birbirine mi dolaşıyor? Cevabınız evet ise emin olun bu konuda hiç yalnız değilsiniz, birçok kişi aynı aşamalardan geçiyor ya da benzeri şeyler deneyimliyor. Kendi işinizi kurmak ya da yeni bir ek işe başlamak oldukça heyecan verici, ama birkaç hafta ya da ay içinde tüm heyecanınızı kaybedip vazgeçmek oldukça üzücü bir durum. İlk başlarda hiçbir proje alamamanız ya da satış yapamamanız normal. Ne de olsa yüzlerce meslektaşınızın olduğu rekabet dolu bir dünyadasınız. Dünya başınıza yıkılmış, tüm emekler çöpe gitmiş gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Ama hemen telaşa kapılmayın. Pes etmediğiniz sürece zamanla şaha kalktığınızı siz de göreceksiniz.

İster e-ticarete atılıp kendi tasarımınız kupaları satmayı hedefleyin ister evde yaptığınız yemeklerle catering hizmeti vermeyi düşünün. Bugün ilk hedef olarak 10 dakikanızı ayırın ve her gün takviminize hatırlatma koyup ne kadar ilerleme gösterdiğinizi takip edin. Önümüzdeki sene bu zamanlar ne kadar yol kat ettiğinizi bizzat göreceksiniz.

3. Etrafınızda Sizi Destekleyecek, İyimser İnsanlar Olsun

Amerikalı ünlü şarkıcı Lady Gaga’nın Bradly Cooper’dan gördüğü destek üzerine sarf ettiği şu sözleri klişe gibi gelebilir ama çok doğru: “Bir odada yüz kişi olabilir ve doksan dokuz tanesi size inanmazken bir tanesi size güvenir.” Başardığınız işlerin altında kader ve şans bir yana arkadaşlarınız ve yakınlarınızdan gördüğünüz desteğin doğrudan etkisi vardır. Her zaman ne olursa olsun sizi destekleyen, yanınızda duran birisi varsa sevdiğiniz bir işi yapın ya da yapmayın her türlü farkı göreceksinizdir. “Bunu niye böyle yaptın?” demek yerine “Haydi bakalım pes etmek yok!” “Bunu ne güzel yaptın, eline sağlık,” diyebilen ve sırtınızı sıvazlayan dostlarınız varsa çok şanslısınız. Şimdi yine bir on dakikanızı ayırın ve enine boyuna bir düşünün. Etrafınızdaki veya yakınınızdaki insanlar sizi destekliyor mu yoksa destek olmak bir yana olumsuz ifadeleri, söz ve hareketleri ile sizi dibe mi çekiyorlar? Kara listenizi hazırladıktan sonra yarın da bir on dakikanızı ayırıp listede ismi yer alan güvendiğiniz ve size destek olan kişilere bir bir ulaşın ve onlara fikirlerinizden, yapmak istediklerinizden bahsedin.
Ek işiniz için şimdi hazır mısınız? Bu hafta hayallerinizi gerçekleştirmek adına günde sadece on dakikanızı ayırarak kendinize bir söz verin ve asla pes etmeden adım adım ilerlemek için yola koyulun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir