Ek İş Yapmak Gerçekten de Daha Fazla Kazanç Sağlamanın En İyi Yolu mu?

Profesyonel iş hayatında olan çalışanlardan tutun da üniversite öğrencilerine dek ek kazanç sağlamak isteyen binlerce kişi arasında ek işle meşgul olmak oldukça revaçta. Bir üniversite öğrencisi için ek iş temel ihtiyaçlarını karşılamak ya da okulda gördüklerini pratiğe dökmek için farklı avantajlar sağlarken emekli birisi ek iş yaparak emekli maaşına ek kazanç sağlayıp boş vakitlerini değerlendirebilir.

Esnek ekonomi sayesinde ek işler git gide yaygınlaşıyor. Pekiyi, ek iş yapmak gerçekten de daha fazla gelir elde etmenin en iyi yolu mu?

Esnek İşin Doğası

Öncelikle şunu belirtelim: her ek iş aynı değildir. Bazı iş daha fazla kazanç getirir, bazısı için daha fazla zaman harcamanız gerekir. Diğer ek işler daha cazip gelebilir; çünkü daha az harcama gerektirir. Programlama öğreniyorsanız, bunun için ekipman ihtiyacınız pek yoktur ve elde edebileceğiniz kazanç da yüksektir. Elbette bu kazancı elde etmek için çok fazla zaman ve enerji sarf ederek yazılım yapmak veya web sitelerine kod yazabilmeniz için gerekli becerileri edinmeniz gerekir. Söz konusu becerileri elde etmek için internette yararlanabileceğiniz bedava birçok kaynak var. Ancak verdiğiniz emeğin karşılığını yeterince alabilmeniz için bir ya da daha uzun bir süre gerekli.

Ek işten çok da kazanabilirsiniz az da… Fakat ne kadar kazanç sağladığınız, bir ek işi değerlendirirken tek kıstasınız olmamalı, ek işin diğer avantajlı yanlarını da göz önünde bulundurun.

Zaman Faktörü

Ek işin en büyük avantajlarından biride zamanlama konusunda esnekliktir. Ek işe başlamak için işinizi bırakmak ya da okulunuzu terk etmek zorunda değilsiniz. Genellikle çalışma saatlerinizi, en azından müsait olduğunuz zamanları, kendiniz belirleyebilirsiniz. İstediğiniz kadar az ya da çok çalışabilirsiniz. Bu esneklik herhangi bir yarı zamanlı işte veya tam zamanlı bir işte bulamayacağınız bir şey ve yoğun yaşam tarzı olan ya da farklı hedefleri olan insanlar için biçilmez kaftan.

Risk Faktörü

Bir ek iş yapmanın çok riskli bir tarafı yok; amacınız ek işinizi büyütüp kendi işinizi kurmak ols dahi başlangıçta büyük bir yatırım yapmanız gerekmiyor. Diyelim ki ek iş olarak köpek gezdiriyorsunuz. İşi sevmezseniz ya da size göre olmadığını anlarsanız köprüleri yakmadan hemen işi bırakabilirsiniz. Ayrıca, tam zamanlı bir işe başlamak için gerekli meşakkatli süreçlerle de uğraşmak zorunda değilsiniz.

Kişisel İlgi Alanınıza Hitap Etmesi Faktörü

Ek iş yapmak aynı zamanda ilgi çekicidir, çünkü çoğu zaman iş yapıyor gibi hissetmezsiniz. Birçok insan ek kaynak elde etmek dışında ilgi alanlarına yönelmek, hobilerine zaman ayırmak adına ek işle uğraşıyor. Örneğin, el işi iğne oyalarınızı satmayı deneyebilir ya da küçük mekânlarda gitar çalıp şarkı söyleyerek ek gelir elde edebilirsiniz. Bu bağlamda ek iş, getirisine bakılarak para kazanmanın en iyi yolu olmasa da başka türlü fırsat bulamayacağınız ilgi alanlarınızı ve hobilerinize vakit ayırarak üstüne üstlük para kazanmanın en iyi yolu olabilir.

Sonuç Yerine

Uzun lafın kısası ek işler o kadar çeşitli ki genel bir yargıya varmak mümkün değil. Bazı ek işlerden yarı zamanlı ek işlerinize taş çıkartacak derecede güzel rakamlar elde edebilirsiniz. Ama bazı ek işlerin de maddi olarak sizden götürdükleri getirisinden fazla olabilir. Ancak bu çeşitlilik ek işleri mükemmel kılan bir nitelik. Gerçekten yapmaktan zevk duyacağınız ve zaman çizelgenize uyacak bir ek işiniz olabilir. Risk ve ikramiye dengesi tam yerli yerinde bir ek iş bulmanızın olasılığı da yüksek. Tüm bu nedenlerden ötürü ek iş yapmak milyonlarca insan için ekstra geçim kapısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir