Ek İş Yapan Çalışanlarınızı Desteklemeniz için 4 Sebep

Tam zamanlı işte çalışıp ek işle de meşgul olanlar çoğu zaman ek işte çalıştıklarını iş arkadaşları ve yöneticilerden gizlemeyi tercih ediyor. Faturalarını ödemek, borçlarını kapatmak ya da yatırım yapmak için ek iş yaptıklarını itiraf etmeye çekiniyorlar, çünkü ek iş yaptıkları bilinirse esas işlerine daha az zaman ayırıyor ya da yeterince önemsemiyor gibi görünmekten, bunun sonucunda da işlerinden olmaktan korkuyorlar.
Ancak şöyle de bir gerçek var: en iyi ve uzman çalışanların çoğu ek bir işle meşgul. Bu nedenle işverenler onları desteklemeli. Neden mi?

Ek İşler Sayesinde Çalışanlar İş Dışında Farklı Beceriler Ediniyor

Bir çalışan mesai saatleri dışında ek bir işte çalıştığında gerçek hayata dair deneyim kazanıyor. Tüm bu deneyimler sayesindeyse yeni yetenekler de elde ediyorlar. Ek iş yapmak, proje yönetimi, müşteri hizmetleri ve işle ilgili herhangi bir alanda farklı beceriler kazanmanız için müthiş bir potansiyele sahip. Dahası, çalışanların tüm bunları öğrenirken sizin cebinizden tek bir kuruş para çıkmıyor. Yeni yetenekleri siz ve iş yeriniz için de fayda sağlıyor.

Diyelim ki bir çalışan tam zamanlı olarak bir çay işletmesinde çalışıyor, mesai saatleri dışında da bir sosyal medya ajansında ek iş yapıyor. söz konusu çalışanın sosyal medya becerisi ve merakından işletmeniz için yararlanabilir, sosyal medyadaki hedef kitlenize ulaşmak ve ürünlerinizi daha doğru bir şekilde tanıtmak için ondan yardım alabilirsiniz.

Unutmayın, çalışanınız bu becerileri kazanmak için sizden ne nakit ne de vakit talep etti. Kendi zamanını değerlendirdi ve şirketin ekstra bir ödenek ayırmasına gerek kalmadan öğrendiklerinden de tam zamanlı işinde yararlandı.

Ek İşte Çalışanlar Girişimci Bir Ruha Sahip

Bir çalışan ek işte çalışmak için bir girişimde bulunduysa, büyük olasılıkla daha yenilikçi, proaktif ve düzenli demektir. Eğer öyle olmasaydı, hafta içi bir iş yerinde 40–45 saat yoğun bir şekilde çalışmanın yanı sıra başka bir işte 10–20 saatini harcarken iki iş arasında denge kuramazlardı.
İkinci bir işi olan çalışanlarınızın olması demek şirketinizde yeni fikirler üreten insanları barındırmanız demektir. Ek iş sahibi çalışanlar işlerinizin daha istikrarlı ilerlemesi noktasında da farklı ve yenilikçi fikirler üretebiliyor.
Öte yandan, ek işle meşgul çalışanlar müzakere etme ve pazarlama becerileri konusunda da daha fazla öz güvene sahip, çünkü ek işlerinde de tüm bu şeylerin üstesinden bizzat kendileri gelmek zorundalar.

Çoğu Çalışan Tam Zamanlı İşini Devam Ettirmeyi Düşünüyor

Şirketler ve işverenler, ek iş yapan çalışanlarının bir gözünün kapıda olduğunu, kafalarında ayrılma fikrinin olabileceğini düşünüyor. Ancak, böyle bir durum pek de geçerli değil. Çalışanlar genel olarak ek işlerini tam zamanlı bir işe dönüştürmeyi ve mevcut işlerinden ayrılmayı düşünmüyor. CareerBuilder tarafından yapılan bir araştırmaya göre ek işi olan çalışanların %71’i günlük işinden ayrılmayı planlamıyor ve %76’sı da ek işini uzun vadede devam ettirmeyi istemiyor.

Ek İşte Çalışanlar Mevcut Maaşından Daha Çok Tatmin

Ek işte çalışanlar söz konusu işleri kısmen ya da tamamen daha fazla para kazanmak adına yaptığı için, tam zamanlı işlerinde daha az maaş artışı beklentisine giriyorlar.
Ek iş, yaratıcı olmak ve yeni maceralara atılmak noktasında farklı bir perspektif kazandırıyor. Çoğu çalışan tam zamanlı işlerinde bir ücret artışı beklentisine girmiyor. Elbette bu, bir şirket maaşında artış hak eden çalışanlarını ödüllendirmemeli anlamına gelmemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir